Iepriekš jau esam informējuši MindLink.lv abonentus par jauno UIN likumu, tostarp par jaunu regulējumu attiecībā uz ziedojumiem. Šajā rakstā – par atšķirībām UIN piemērošanā ziedojumiem iepriekš un pēc šā gada 1. janvāra, kad jaunais UIN likums ir stājies spēkā.
Atbilstoši Latvijā spēkā esošajiem likumiem par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju ir atbildīgs uzņēmuma vadītājs. Mainoties likumu normām vai uzņēmuma iekšējiem procesiem, ir svarīgi pārskatīt un atjaunot iekšējo grāmatvedības kārtību. Saistībā ar UIN reformu nākamgad fundamentāli mainās pieeja nodokļa aprēķināšanai. Šajā rakstā – par visbiežāk sastopamajiem UIN objektiem, kam būtu vērts pārdomāt uzskaites principus vēl šogad.
Lai piemērotu nacionālos normatīvos aktus tiešo nodokļu jomā un nodrošinātu ļaunprātīgas nodokļu sistēmas izmantošanas novēršanu, 2001. gada 26. jūnijā tika publicēti MK noteikumi Nr. 276 par zemu nodokļu vai beznodokļu valstīm un teritorijām. Noteikumu pirmajā punktā ietvertais saraksts nosaka, kuras valstis vai teritorijas ir uzskatāmas par zemu nodokļu vai beznodokļu valstīm vai teritorijām Latvijas nodokļu normatīvo aktu izpratnē.
Saskaņā ar jauno UIN likumu no citiem uzņēmumiem saņemtās dividendes, kā arī ienākumu no tādu akciju un kapitāla daļu pārdošanas, kuras ir bijušas īpašumā vismaz 36 mēnešus, neiekļauj ar UIN apliekamajā ienākumā. Tomēr abos gadījumos šo atbrīvojumu nepiemēro, ja nodokļu maksātāja vai ar to saistītas personas izveidošanas vai pastāvēšanas vai arī veiktā darījuma galvenais nolūks ir bijis izmantot UIN likumā vai likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzētos atbrīvojumus. Šo normu piemērošana ir svarīga struktūrā, kuru veido vairāki uzņēmumi. Turpmāk rakstā – par to, kā šādus gadījumus varētu vērtēt VID, ņemot vērā MK noteikumu projektu, un kādus kritērijus iesaka vērtēt Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija starptautiski.
Ar 2018. gadu Latvijā tiks ieviesta jauna uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sistēma. Līdz ar UIN sistēmas un likmju maiņu, būtiski mainīsies arī uzņēmumu bilancē 2017. gada 31. decembrī atzītā atliktā nodokļa apmērs. Šajā rakstā – sīkāk par šīm izmaiņām.
Iepriekšējās Īsziņās informējām par PVN korekcijām saistībā ar nomaksas pirkuma (līzinga) līguma pārtraukšanu un preces (līzinga objekta) nozagšanu (bojāeju). Šajā rakstā – par korekcijām citos gadījumos, piemēram, kad aprēķinātā PVN vai atskaitītā priekšnodokļa korekcija veicama, piešķirot vai saņemot atlaides, atgriežot saņemto vai saņemot atpakaļ samaksāto avansu, norakstot preču zudumus, kas pārsniedz plānotos, atgūstot zaudēto parādu, kā arī darījumos ar nekustamo īpašumu.
Kā zināms, Latvijā īstenotās nodokļu reformas ietvaros šā gada 28. jūlijā ir pieņemts jauns Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likums, kas regulē šī nodokļa piemērošanu ar 2018. gada 1. janvāri. Atbilstoši UIN likumā noteiktajam deleģējumam 2017. gada 12. oktobrī Valsts sekretāru sanāksmē ir izsludināts izskatīšanai MK UIN likuma normu piemērošanas noteikumu projekts, kurš paredz vairākus nosacījumus un ierobežojumus UIN piemērošanā. Šajā rakstā – par UIN likumā lietotā termina “saistīta persona” piemērošanu iekšzemes uzņēmumu apliekamās bāzes noteikšanā un par MK noteikumu projektā paredzēto attiecībā uz šo terminu.