Kā jau minējām UIN sērijas pirmajā rakstā, jaunais UIN likums ievieš nosacīti sadalītās peļņas (NSP) jēdzienu. Tiks uzskatīts, ka peļņa tiek nosacīti sadalīta, ja uzņēmumam radīsies ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi, tiks izsniegti aizdevumi saistītām personām, izmaksāta likvidācijas kvota, izmaksāti palielināti procentu maksājumi, u.tml. Šajā rakstā – par UIN piemērošanu vienam no NSP veidiem, proti, ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem.
Šā gada 28. jūlijā Saeima galīgajā lasījumā ir pieņēmusi Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma projektu, kas būtiski mainīs UIN piemērošanas principus. Jaunais UIN modelis lielā mērā ir pielīdzināts Igaunijā jau 17 gadus spēkā esošajam UIN maksāšanas modelim, par kura pamatprincipiem informējām 16/05/2017 Īsziņās un kurš paredz nodokļa samaksu peļņas sadales brīdī (ieskaitot nosacīti sadalītu peļņu). Šajā rakstā – par jaunajiem UIN aprēķināšanas pamatprincipiem.
Līdz ar 9. maija MK sēdē pieņemto lēmumu atbalstīt Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu projektu 2018.–2021. gadam, ir tapis skaidrs, ka nākamo sešu mēnešu laikā Latvijas nodokļu sistēmā ir gaidāmi būtiski grozījumi. Apstiprinot iepriekš izskanējušo ieceri pietuvināt Latvijas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) režīmu Igaunijas modelim, pamatnostādnēs piedāvātie risinājumi paredz UIN sistēmas reformu ar 2018. gada 1. janvāri, nosakot 0% nodokli reinvestētajai peļņai un 20% nodokļa piemērošanu bruto peļņai sadales brīdī. Lai gan likumprojekti šobrīd vēl ir tikai izstrādes stadijā, šajā rakstā – par Igaunijas modeli un “20/80 nodokļa likmes principa” piemērošanu.