Lai piemērotu nacionālos normatīvos aktus tiešo nodokļu jomā un nodrošinātu ļaunprātīgas nodokļu sistēmas izmantošanas novēršanu, 2001. gada 26. jūnijā tika publicēti MK noteikumi Nr. 276 par zemu nodokļu vai beznodokļu valstīm un teritorijām. Noteikumu pirmajā punktā ietvertais saraksts nosaka, kuras valstis vai teritorijas ir uzskatāmas par zemu nodokļu vai beznodokļu valstīm vai teritorijām Latvijas nodokļu normatīvo aktu izpratnē.
“Melnais saraksts”
Latvijas zemu nodokļu un beznodokļu valstu saraksts tika sastādīts, izmantojot Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) izveidoto sarakstu. Tādējādi spēkā esošais saraksts ir mainīgs un lielā mērā atkarīgs no sarakstā iekļauto valstu vēlmes sadarboties un atklāt informāciju.
Saskaņā ar spēkā esošo regulējumu zemu nodokļu vai beznodokļu valstu un teritoriju sarakstā minētā valsts vai teritorija nav uzskatāma par beznodokļu vai zemu nodokļu valsti vai teritoriju –
1) ar gadu, kurā tiek uzsākta Latvijas un šīs valsts vai teritorijas noslēgtā starptautiskā līguma par –
a) nodokļu dubultās aplikšanas un
b) nodokļu nemaksāšanas
novēršanu piemērošana, vai
2) ar datumu, kurā attiecībā uz šo valsti vai teritoriju stājas spēkā līgums par informācijas apmaiņu attiecībā uz nodokļiem, ja minētajā līgumā nav noteikts citādi.
Tādējādi 2001. gada 26. jūnija sarakstā ir palikušas 45 valstis un teritorijas, jo daudzas no sarakstā iekļautajām starptautiski ir izrādījušas vēlmi sadarboties un pievienojušās ESAO Konvencijai par administratīvo sadarbību nodokļu jautājumos.
Ar 2018. gada 1. janvāri stāsies spēkā jaunie MK noteikumi, saskaņā ar kuriem Latvijas “melnajā sarakstā” paliks tikai 25 valstis un teritorijas.
Aktualizēta informācija par valstīm un teritorijām, kas ir noslēgušas starptautisko līgumu par informācijas apmaiņu attiecībā uz nodokļiem
ir atrodama šeit.