Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

PVN korekcijas (2) (2/45/17)

Iepriekšējās Īsziņās informējām par PVN korekcijām saistībā ar nomaksas pirkuma (līzinga) līguma pārtraukšanu un preces (līzinga objekta) nozagšanu (bojāeju). Šajā rakstā – par korekcijām citos gadījumos, piemēram, kad aprēķinātā PVN vai atskaitītā priekšnodokļa korekcija veicama, piešķirot vai saņemot atlaides, atgriežot saņemto vai saņemot atpakaļ samaksāto avansu, norakstot preču zudumus, kas pārsniedz plānotos, atgūstot zaudēto parādu, kā arī darījumos ar nekustamo īpašumu.

PVN korekcijas par atlaidēm

Komercdarbībā darījuma cenas samazināšana, cenas atlaide, pirkuma anulēšana, preču saņemšana atpakaļ, saņemtā avansa atmaksa (turpmāk – atlaide) tiek piemērota tikai tad, ja puses par to ir vienojušās, proti, piekritušas šādam samazinājumam, un pamatojoties uz darījuma veicēja izrakstīto koriģējošo nodokļa rēķinu (kredītrēķins), saskaņā ar kuru puses uzrāda maksājamā PVN palielinājumu vai samazinājumu savās deklarācijās. Atlaides vērtību, kas piešķirta pēc konkrēto preču vai pakalpojumu saņemšanas, reģistrēts nodokļa maksātājs norāda deklarācijā par taksācijas periodu, kurā atlaide ir piemērota.1 Ja preču piegāde (pakalpojumu sniegšana) un atlaides piešķiršana notiek dažādos taksācijas periodos, tad taksācijas perioda deklarācijā preču piegādes (pakalpojumu sniegšanas) vērtību nekoriģē, bet 67. rindā norāda iepriekš samaksai valsts budžetā aprēķinātā nodokļa summas samazinājumu.2  Savukārt otra darījuma puse deklarācijas 57. rindā norāda iepriekš atskaitītā priekšnodokļa samazinājumu.

PVN korekcijas par preču zudumiem

Preču zuduma gadījumā atskaitītā priekšnodokļa korekciju veic, ja zuduma vērtība pārsniedz saskaņā ar UIN un IIN normatīvajiem aktiem plānoto zudumu apjomu.3 Šajā gadījumā PVN maksātājs veic priekšnodokļa korekciju, iesniedzot deklarāciju par kalendāra gada pēdējo taksācijas periodu.4 Tātad nākamā gada sākumā pirms PVN deklarācijas iesniegšanas par 4. ceturksni vai decembri ir jāveic aprēķini un, ja minētie rādītāji pārsniegti, jākoriģē PVN.

PVN korekcijas par zaudētiem parādiem

PVN likums 105. pants nosaka kārtību, kādā reģistrētam nodokļa maksātājam ir tiesības valsts budžetā iemaksāto nodokļa summu samazināt par zaudētā parāda nodokļa summu. Lai nodokļa maksātājam būtu tiesības šo procedūru veikt, ir jāizpilda likumā minētie nosacījumi. Ja parāda summa bez PVN ir mazāka par EUR 430, tad jāizpilda 9 nosacījumi. Turpretī, ja parāda summa bez PVN sasniedz vai pārsniedz šo summu, tad jāizpilda 11 nosacījumi. Likums paredz iespēju samazināt savu PVN maksājumu no zaudētā parāda arī gadījumā, ja parādniekam ir pieteikta maksātnespējas procedūra. Iesakām ieskatīties šajā regulējumā jau tagad, jo ir nosacījumi, kas jāizpilda noteiktā periodā. Piemēram, viens no nosacījumiem šo tiesību realizācijai ir tas, ka zaudētā parāda summa ir norakstīta no nedrošiem parādiem paredzēto speciālo uzkrājumu summas vai tieši zaudējumos (izdevumos) reģistrēta nodokļa maksātāja grāmatvedībā kārtējā taksācijas periodā vai kādā no iepriekšējiem taksācijas periodiem.

PVN korekcijas par nekustamiem īpašumiem

Tā kā PVN par nelietota nekustamā īpašuma (NĪ) iegādi, būvniecību, atjaunošanu, pārbūvi vai restaurāciju ir atskaitāms, ievērojot paredzamo NĪ izmantošanas proporciju, saskaņā ar likumu katru gadu nodokļa maksātājam ir pienākums veikt atskaitītā priekšnodokļa korekciju saskaņā ar faktisko izmantošanas proporciju taksācijas gadā.

Attiecīgi nodokļa maksātājs 10 gadu laikā, sākot ar taksācijas gadu, kurā NĪ iegādāts vai pieņemts ekspluatācijā, un turpmākos deviņus gadus līdz pēctaksācijas gada 1. maijam informē VID par NĪ izmantošanu taksācijas gadā darījumiem, kas dod tiesības uz priekšnodokli, un darījumiem, kas nedod šādas tiesības. Nodokļa maksātājam ir jāveic proporcijas pārrēķins, jānosaka budžetā maksājamā vai no budžeta atmaksājamā nodokļa summa un kopā ar PVN gada deklarāciju jāiesniedz pārskata par NĪ izmantošanu B sadaļa.

Jāņem vērā, ka priekšnodokļa korekcija ir jāveic atsevišķi par katru NĪ un par katru taksācijas gadu, aprēķinot starpību starp vienu desmito daļu no atskaitītā priekšnodokļa un atskaitāmo priekšnodokli taksācijas gadā, ievērojot NĪ faktisko izmantošanu. Šo starpību nodokļa maksātājs iemaksā valsts budžetā vai saņem atpakaļ no valsts budžeta.

_______________________

MK 15.01.2013. noteikumu Nr. 40 “Par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām” 3. punkts
VID “Metodiskais materiāls par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijas un tās pielikumu aizpildīšanu” (32.2.1. punkts, 2. pielikums)
PVN likuma 106. panta ceturtā daļa
MK 03.01.2013. noteikumu Nr. 17 163.1 punkts

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu