Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Maksājumi uz zemu nodokļu un beznodokļu valstīm un teritorijām (3/9/18)

Pēc jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma stāšanās spēkā ir īpašs regulējums maksājumiem uz zemu nodokļu un beznodokļu valstīm un teritorijām (“ārzonām”). Šajā rakstā – par izmaiņām un būtiskiem aspektiem UIN ieturēšanā no šādiem maksājumiem.

 

Maksājumu veidi
 
Viens no galvenajiem maksājumu veidiem, kam jāpievērš uzmanība, ir dividendes. Ar šā gada 1. janvāri par dividendēm ir jāmaksā UIN gan peļņas sadales brīdī, gan veicot maksājumu uz ārzonu.
 
Ārzonu kontekstā likums precīzi definē “maksājuma” jēdzienu. Iepriekš tas nozīmēja maksājumus, kas samazina apliekamo ienākumu, taču ar šā gada 1. janvāri definīcija ir grozīta, ņemot vērā jaunā UIN regulējuma būtību. Šobrīd nodokli ietur no maksājumiem, kas rada vai radīs maksātāja finanšu rādītāju izmaiņas, izņemot maksājumus par preču un ES/EEZ publiskās apgrozības vērtspapīru iegādi par tirgus cenām.
 
Jēdzienā “maksājums” ietilpst arī –
  • procenti,
  • autoratlīdzība,
  • maksājumi par pakalpojumiem, 
  • maksājumi faktisko izdevumu atlīdzināšanai, 
  • apdrošināšanas prēmiju maksājumi, 
  • galvojuma nauda,
  • rokasnauda.
 
Svarīgi atzīmēt, ka maksājumi uz ārzonām aptver arī gadījumus, kad konts ir atvērts Latvijā reģistrētā kredītiestādē, taču patiesais labuma guvējs ir persona, kas atrodas, ir izveidota vai nodibināta ārzonā.
 
Ar šā gada 1. janvāri jēdziens “maksājums” ietver arī jebkurus avansa maksājumus.
 
Šā gada 1. janvārī ir stājušies spēkā jaunie MK noteikumi Nr. 655, kuros Latvijas “melnajā sarakstā” iekļauto ārzonu skaits ir samazināts no 68 uz 25. Aktualizēta informācija par valstīm un teritorijām, kas ir noslēgušas starptautisko līgumu par informācijas apmaiņu attiecībā uz nodokļiem ir atrodama šeit.
 
Pieejamie atbrīvojumi
 
Ja veiktais maksājums uz ārzonu nav maksa par konsultatīviem pakalpojumiem, dividendes, procentu maksājumi vai maksājumi par intelektuālo īpašumu, tad likumdevējs paredz iespēju saņemt atļauju maksājuma brīdī neieturēt UIN. Pieprasot atbrīvojumu, izmaksātājam būs jāpierāda, ka maksājuma mērķis nav samazināt maksātāja apliekamo ienākumu un Latvijā maksājamos nodokļus. Atbrīvojums ir jāpieprasa pirms maksājuma veikšanas, iesniedzot VID iesniegumu–pieprasījumu par UIN likuma 5. panta sestās daļas nepiemērošanu.
 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu