Datu valsts inspekcija ir atzinusi, ka videonovērošanas ierīču uzstādīšana darba vietā ar skaņas ierakstu nav tiesiska, ja vien normatīvie akti tieši nepieļauj to izmantošanu. Šajā rakstā – par videonovērošanu no Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasību viedokļa.
Šā gada 18. jūlijā Valsts sekretāru sanāksmē ir izsludināts Finanšu ministrijas iesniegtais projekts grozījumiem MK noteikumos Nr. 969. Šajā rakstā – par plānotajiem grozījumiem, kas drīzumā tiks izskatīti Valsts sekretāru sanāksmē.
Kontroles pasākumu ietvaros dažādos posmos VID ir tiesīgs piemērot sava iespējamā lēmuma izpildes nodrošinājuma līdzekļus. Pirms gada VID tiesības šajā jautājumā tika paplašinātas, un šādas paplašināšanas ietekmi aktīvi jūt tie uzņēmēji un privātpersonas, kurus VID pārbauda šobrīd. Vienlaikus ir pamats secināt, ka jauniegūto tiesību izmantošana kļūst formāla un nepamatoti ierobežo nodokļu maksātāju tiesības.
Uzņēmumi šobrīd attīsta daudzas un dažādas metodes gan klientu, gan darbinieku piesaistīšanai, motivēšanai un noturēšanai. Šīs metodes parasti nozīmē arī izdevumus, kuriem savukārt jāaplēš pareiza nodokļu piemērošana. Par klientu lojalitātes pasākumu izdevumiem esam iepriekš rakstījuši šeit. Šajā rakstā – par to, kādi nodokļu jautājumi var attiekties uz īpašām atlaidēm, ko uzņēmums piešķir saviem darbiniekiem.
Attālinātais darbs jeb darbs no mājām kļūst arvien populārāks, ļaujot darbiniekam daudz brīvāk plānot savu laiku un veiksmīgāk apvienot darbu ar ģimenes dzīvi. Lai gan šķiet, ka darbs no mājām nozīmē, ka darbinieks organizē un plāno savu darbu pēc sirds patikas ar nosacījumu, ka darbs ir izdarīts un darba līgumā paredzētās stundas nostrādātas, jāatceras, ka Darba likumā iekļautie darba laika nosacījumi tomēr netiek atcelti.
No 2018. gada 1. janvāra UIN likums paredz vairākus atvieglojumus uzņēmējiem, kas ziedojuši sabiedriskā labuma organizācijām, budžeta iestādēm vai valsts kapitālsabiedrībām, kuras veic Kultūras ministrijas deleģētas valsts kultūras funkcijas. Esam jau rakstījuši par jaunajām normām attiecībā uz ziedojumiem un to piemērošanas kārtību. Šā gada 1. jūlijā stājās spēkā UIN likuma grozījumi, paredzot labvēlīgāku regulējumu ziedotājiem, kas, cerams, labvēlīgi ietekmēs ziedojuma saņēmējus.
Iepriekš informējām par mūsu pieredzi šogad, sagatavojot 2018. gada ienākumu deklarācijas. Proti, noteiktai cilvēku grupai Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) tika automātiski aprēķināta negaidīti liela iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pārmaksa, kas radās no IIN kontā ieskaitītās solidaritātes nodokļa (SN) summas. Šajā rakstā – par Finanšu ministrijas (FM) un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegto viedokli.
Starptautiskas uzņēmumu grupas arvien biežāk izvēlas veidot grupas kontu (cash pool), lai optimizētu grupā pieejamos brīvos finanšu līdzekļus un mazinātu ārējo finanšu avotu ietekmi. Taču grupas konta izveide un darījumu uzsākšana rada nepieciešamību pamatot grupkonta darījumos piemēroto transfertcenu (TC) atbilstību tirgus cenām un, iespējams, gatavot TC dokumentāciju. Šajā rakstu sērijā apskatīsim galvenos TC apsvērumus saistībā ar grupkonta darījumiem saistīto personu starpā, ņemot vērā TC regulējošos normatīvos aktus Latvijā un ESAO Nodokļu bāzes samazināšanas un peļņas pārvietošanas (BEPS) projekta ieteikto labāko praksi.
Eiropas Savienības Tiesa (EST) šā gada 10. jūlijā ir pieņēmusi spriedumu lietā C-273/18 SIA “Kuršu zeme” pret VID, kurā analizēts jautājums, vai secīgu pārrobežu preču piegāžu ķēdes darījumos ar vienu transportēšanu preču gala saņēmējs – Latvijas komercsabiedrība – bija tiesīga atskaitīt priekšnodokli, kas norādīts citas Latvijas komercsabiedrības nodokļa rēķinos, ja SIA “Kuršu zeme” preces saņēma Lietuvā (sākotnējā preču piegādātāja noliktavā) un pati nodrošināja transportēšanu uz Latviju. Šajā rakstā – sīkāk par EST atziņām.