Daudzās valstīs Covid-19 pandēmijas rezultātā ekonomiskā aktivitāte ir strauji samazinājusies, tādēļ tās cenšas ieviest ārkārtas nodokļu politikas pasākumus kaitējuma ierobežošanai un uzņēmumu aizsardzībai. Krīzes ietekmes mazināšanai būtiski ir reaģēt ātri. Šajā rakstā – sīkāk par nodokļu politikas pasākumiem Eiropā un Latvijā.
Šā gada 20. martā ESAO nāca klajā ar ieteikumiem valstu valdībām apsvērt virkni nodokļu politikas un nodokļu administrēšanas pasākumus. Tie paredzēja plašāku piekļuvi bezdarbnieka, slimības un citiem pabalstiem, darba devēja atbrīvojumu no algas nodokļiem un sociālās apdrošināšanas iemaksām, lai mazinātu darbaspēka izmaksas smagi skartajās nozarēs, valdības līdzmaksājumu darba devējiem, lai atturētu tos no darbinieku atlaišanas. Lai atlīdzinātu cilvēkiem, kas strādā virsstundas vai veic darbu bīstamos apstākļos, ieteikts ienākumu par virsstundām atbrīvot no IIN un sociālās apdrošināšanas iemaksām. Netiešo nodokļu jomā dalībvalstīm tiek ieteikts izvērtēt iespēju atlikt PVN maksājumus, paātrināt pārmaksātā PVN atmaksu, vienkāršot procedūras PVN korekcijai par nedrošiem parādiem, atcelt muitas nodokļa vai akcīzes nodokļa maksājumus noteiktām importētām precēm (piemēram, pārtikai, medikamentiem, ražošanas līdzekļiem), maksimāli novēršot iespēju šos atvieglojumus izmantot ļaunprātīgi. Virkne ieteikumu izstrādāti arī uzņēmumu ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa sloga mazināšanai.
Daudzu valstu valdības jau sākušas ieviest atbalsta pasākumus krīzes mazināšanai. Piemēram, Beļģija ieviesusi atvieglojumus uzņēmumiem, kas vēlas izmantot daļēju nodarbinātību, ieviesta iespēja atlikt PVN, sociālā nodokļa un uzņēmumu ienākuma nodokļa maksājumus, samazinātas sociālās iemaksas pašnodarbinātajiem, kam samazinājušies ieņēmumi. Dānijā uzņēmumi var atlikt PVN un citu nodokļu maksājumus, darba devējiem atlīdzina slimības pabalstus, ļauj uzņēmumiem samazināt darbinieku darba laiku, piemaksājot darbiniekiem pabalstu no valsts. Iespēju atlikt maksājamos nodokļus ieviesusi arī Francija. Kipra pagarinājusi nodokļa deklarāciju iesniegšanas un samaksas termiņu, uz diviem mēnešiem PVN 19% pamatlikme pazemināta uz 17%, savukārt uz 3,5 mēnešiem PVN 9% samazinātā likme pazemināta uz 7%. Grieķija līdz gada beigām ir pazeminājusi PVN 24% likmi uz 6% precēm, kas vajadzīgas aizsardzībai pret koronavīrusu un tā pārnešanas novēršanai, t.i., higiēniskajām maskām, cimdiem, dezinfekcijas šķīdumiem, salvetēm, ziepēm un citām personiskai higiēnai paredzētām precēm un etilspirtam, ko paredzēts izmantot dezinfekcijas līdzekļu ražošanai. Tāpat atlikti PVN samaksas termiņi konkrētu nozaru uzņēmumiem.
Arī Latvijas valdība jau noteikusi pasākumus ar Covid-19 izplatību saistītā valsts apdraudējuma un tā seku novēršanai, kā arī šo pasākumu finansēšanas kārtību. No 22. marta ir stājies spēkā likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību.” Covid-19 seku likvidācijai veikta virkne grozījumu Komerclikumā, Komercķīlas likumā, Invaliditātes likumā, likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu,” Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kā arī Rīgas domes atlaišanas likumā.
Jaunais likums paredz noteiktus atbalsta pasākumus tieši krīzes skartajām nozarēm:
Krīzes skartās nozares noteiks Ministru kabinets, kas tiesīgs tām noteikt arī vēl citus atbalsta pasākumus.
Neatkarīgi no nozares tiek ieviesti šādi atbalsta pasākumi.
Tāpat kā šobrīd, pirms apstiprinātās pārmaksātās PVN summas atmaksas ir sedzami VID administrētie nodokļi, nodevas, citi valsts noteiktie maksājumi un ar tiem saistīti maksājumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” noteiktajā kārtībā. Tāpat netiek mainīta esošā kārtība, saskaņā ar kuru VID ir tiesīgs nodokļu revīzijas (audita) rezultātā precizēt pārmaksāto PVN summu.
Pastāvot pastiprinātai nepieciešamībai pēc dezinfekcijas līdzekļiem un denaturēta spirta trūkumam, paredzēts atļaut dezinfekcijas līdzekļu ražošanai izmantot nedenaturētu spirtu, atbrīvojot to no akcīzes nodokļa. Dezinfekcijas līdzekļa ražotājam nepieciešams saņem VID atļauju alkoholisko dzērienu iegādei.
Lai palielinātu dezinfekcijas līdzekļu ražošanas apjomu, būtiski nepalielinot akcīzes nodokļa nodrošinājumu, spirta ražotājiem, kam ir speciālā atļauja (licence) apstiprināta noliktavas turētāja darbībai, VID var piešķirt vispārējā akcīzes nodokļa nodrošinājuma samazinājumu līdz 90% apmērā. Spirta ražotājiem vienu darbdienu iepriekš būs jāpaziņo VID par spirta ražošanas procesa uzsākšanu.
Ja dezinfekcijas līdzekļa ražotājs – īslaicīgi reģistrētais saņēmējs, pamatojoties uz VID izsniegtu atļauju alkoholisko dzērienu iegādei, pats ievedīs vai saņems spirtu no citas dalībvalsts, tas varēs iesniegt akcīzes nodokļa nodrošinājumu, piemērojot samazinājumu 100% apmērā.
Lai mazinātu personu savstarpēju saskarsmi Covid-19 vīrusa izplatības laikā, būs atļauts realizēt akcīzes preces, izmantojot distances līgumu, nosakot, ka aizliegts realizēt tabakas izstrādājumus un elektroniskajās cigaretēs izmantojamos šķidrumus, tāpat aizliegts realizēt alkoholiskos dzērienus personām, kas jaunākas par 18 gadiem un laikā no 22:00 līdz 8:00.
Likums paredz pašvaldībām tiesības šogad noteikt no likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” atšķirīgus NĪN samaksas termiņus, tos pārceļot uz vēlāku laiku šā gada ietvaros. Šīs tiesības pašvaldība var īstenot, gan pieņemot lēmumu par visiem NĪN maksātājiem, gan nosakot noteiktas NĪN maksātāju kategorijas. Šis lēmums publiski jādara zināms NĪN maksātājiem.
IIN maksātāji, kas maksā nodokli avansā no saimnieciskās darbības ienākuma, varēs izvērtēt savas spējas veikt avansa maksājumu. Šī norma attiecināma uz avansa maksājumiem ar šā gada 1. janvāri.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuMēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).