Šā gada 6. martā Ministru kabinets ir apstiprinājis Personas datu apstrādes likumprojektu, kas izstrādāts, ņemot vērā Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasības. Šajā rakstā – īsi par projekta mērķi un jautājumiem, kas tajā regulēti.
Šajā rakstā informējam par izmaiņām fiziskās personas apgādībā esošo personu sarakstā un atvieglojumu par apgādājamiem piemērošanu 2018. gadā, kā arī piedāvājam praktiskus padomus darba devējam VID prognozētā diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanai.
Viena no svarīgākajām izmaiņām jaunajā Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likumā ir nosacīti sadalītā peļņa, kurā ietilpst arī ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi. Šie izdevumi ietver jaunu posteni – reprezentācijas un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi virs 5% no uzņēmuma iepriekšējā pārskata gada kopējās darba ņēmējiem aprēķinātās bruto darba samaksas, par ko budžetā samaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Šajā rakstā – par to, vai priekšnodoklis par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izdevumiem ir atskaitāms pilnībā.
Šā gada 28. februārī Eiropas Savienības Tiesa (EST) pasludināja nodokļa maksātājam labvēlīgu spriedumu, liedzot dalībvalstij tiesības ierobežot priekšnodokļa atskaitīšanu, ja vairāk nekā divu kalendāra gadu laikā nav gūti ieņēmumi no nekustamā īpašuma (NĪ) izmantošanas. Šajā rakstā – sīkāk par EST atziņām un attiecīgajām normām Latvijā.
Nesen informējām MindLink.lv abonentus par atliktā nodokļa uzskaites izmaiņām un skaidrojām, ka jaunais UIN likums ar šā gada 1. janvāri likvidē visas pagaidu atšķirības starp aktīvu un saistību bāzi finanšu uzskaitē un bāzi UIN aprēķināšanas vajadzībām, tādēļ vairs nenotiks atliktā nodokļa aktīvu realizācija vai atliktā nodokļa saistību izpilde. Tas nozīmē, ka vispārīgā gadījumā 2017. gada 31. decembra bilancē vairs netiks atzīts atliktā nodokļa aktīvs vai saistības.
Šajā rakstā apkopojam informāciju par spēkā esošo regulējumu iemaksām privātos pensiju fondos (PPF), kā arī sniedzam ieskatu regulējumā nodokļu atvieglojumiem un nodokļa ieturēšanai no personu pašu un viņu labā veiktajām naudas līdzekļu iemaksām PPF.
Pēc jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma stāšanās spēkā ir īpašs regulējums maksājumiem uz zemu nodokļu un beznodokļu valstīm un teritorijām (“ārzonām”). Šajā rakstā – par izmaiņām un būtiskiem aspektiem UIN ieturēšanā no šādiem maksājumiem.
Iepriekšējās nedēļas rakstā informējām lasītājus par fizisko personu jauno ienākumu veidu – ienākumu no ieguldījumu konta. Šajā rakstā skaidrojam IIN likumā noteiktos kritērijus kontam, lai tas kvalificētos kā ieguldījumu konts.
Komersantu rīcības apjoms, kas veicams noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas (NILLTFN) jomā, tagad jau vairs neizraisa pārsteigumu, kā tas bija pirms gada. Tagad ar likumu noteikto pasākumu neesība komersantu darbībā ir arvien vairāk saistīta ar apzinātu likumu prasību neievērošanu, nevis no normatīvajiem aktiem izrietošo prasību nezināšanu. Lai ieviestie pasākumi tiktu atbilstoši īstenoti un sasniegtu savu mērķi, ir nepieciešama izpratne par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas formām.
Ar šā gada 1. janvāri ir spēkā PVN apgrieztās maksāšanas kārtība (reverss) metālizstrādājumu piegādei un ar to saistītiem pakalpojumiem – metālizstrādājumu griešanai, locīšanai, mehāniskai apstrādei, metināšanai, velmēšanai, tīrīšanai, virsmas apstrādei un citiem apstrādes veidiem. Nozarē apjukumu ir radījis VID skaidrojums, ka PVN reversu šiem pakalpojumiem piemēro tikai tad, ja tos sniedz kopā ar metālizstrādājumu piegādi. Tātad, sniedzot šos pakalpojumus atsevišķi, tiem piemēro parasto kārtību. Šajā rakstā – sīkāk par šo problēmu.