Šā gada 27. septembrī Valsts sekretāru sanāksmē ir pieteikts MK noteikumu projekts “Padziļinātās sadarbības programmas darbības noteikumi,” kurā paredzētas vairākas būtiskas izmaiņas.
Reģistrācijas process
Ņemot vērā Padziļinātās sadarbības programmas (PSP) atlases kritērijus, līdz šim par tās dalībniekiem var kļūt tikai lielie uzņēmumi. Līdzšinējais regulējums paredz sarežģītas daudzpakāpju darbības:
- nodokļu maksātāju iesaiste, proti, pieteikuma iesniegšana;
- VID darbības pretendentu izvērtēšanā un esošo dalībnieku uzraudzībā;
- Finanšu ministrijas PSP komisijas darba organizēšana un lēmumu sagatavošana par nodokļu maksātāju uzņemšanu, izslēgšanu vai saglabāšanu PSP.
Līdzšinējo kārtību aizstās šādi automatizēti procesi:
- automatizēta informācijas ieguve un apkopošana, VID informācijas sistēmā automātiski atlasot datus;
- izvērtēšana atbilstoši skaidri definētiem kritērijiem;
- uzņemšanas process un regulāra atbilstības izvērtēšana.
Dalībnieka statusa iegūšanai nebūs jāiesniedz pieteikums, kā arī nav paredzēts izdot administratīvo aktu par iekļaušanu vai izslēgšanu no PSP.
Bronza, Sudrabs, Zelts
Jaunajā PSP modelī nodokļu maksātājus grupēs pēc to darbības apjoma trīs līmeņos – Bronza, Sudrabs un Zelts.
Lai nodokļu maksātāju iekļautu kādā līmenī, tam ir jāatbilst līmeņa atlases kritērijiem. Katram līmeņa dalībniekam būs piemērojami atvieglojumi un priekšrocības, kas noteikti attiecīgajos normatīvajos aktos vai ko piemēros attiecīgās iestādes, kas informāciju publicēs savā tīmekļa vietnē. Priekšrocības un atvieglojumus piedāvās VID, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra, Ekonomikas ministrija (Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra), kā arī Izglītības un zinātnes ministrija.
Paredzēts, ka priekšrocības akcīzes nodokļa vispārējā nodrošinājuma piemērošanā būs pieejamas Sudraba un Zelta dalībniekiem. Tiek prognozēts, ka jaunā modeļa PSP kritējiem varētu atbilst ap 2 500 nodokļu maksātāju.
Pārejas periods
Uzsākot dalību PSP, jaunu dalībnieku iekļauj Bronzas līmenī arī tad, ja tas atbilst augstākam līmenim. Nodokļu maksātājiem, kas iekļauti Bronzas līmenī, ir tajā jāatrodas vienu gadu, lai sasniegtu Sudraba līmeni, izpildot tā atlases kritērijus. Savukārt nodokļu maksātājiem, kas iekļauti Sudraba līmenī, ir tajā jāatrodas divus gadus, lai sasniegtu Zelta līmeni, izpildot tā atlases kritērijus.
Dalībniekus, kas jau uzņemti PSP, ar 2019. gada 1. janvāri uzņems Zelta līmenī.
Ar 2019. gada 1. janvāri noteiktajiem kritērijiem atbilstošus nodokļu maksātājus iekļaus attiecīgajā līmenī, neievērojot prasību iepriekš atrasties zemākā līmenī.
Tāpat ar 2019. gada 1. janvāri nodokļu maksātājus, kas principā atbilst Zelta līmenim, bet kam nav ieviesta nodokļu risku vadības sistēma, iekļaus Sudraba līmenī, un VID tiem nosūtīs informatīvu ziņojumu par nepieciešamību ieviest nodokļu risku vadību un par iespēju kvalificēties Zelta līmenim. Šādam Sudraba dalībniekam līdz 2019. gada 1. martam būs elektroniski jāiesniedz VID nodokļu risku vadības normatīvo dokumentu apliecinātas kopijas. Pretējā gadījumā tas zaudēs tiesības iekļūt Zelta līmenī 2019. gadā.
VID publicēs PSP dalībnieku aktuālo sarakstu savā tīmekļa vietnē.