Šajā rakstā informējam par izmaiņām fiziskās personas apgādībā esošo personu sarakstā un atvieglojumu par apgādājamiem piemērošanu 2018. gadā, kā arī piedāvājam praktiskus padomus darba devējam VID prognozētā diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanai.
Viena no svarīgākajām izmaiņām jaunajā Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likumā ir nosacīti sadalītā peļņa, kurā ietilpst arī ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi. Šie izdevumi ietver jaunu posteni – reprezentācijas un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi virs 5% no uzņēmuma iepriekšējā pārskata gada kopējās darba ņēmējiem aprēķinātās bruto darba samaksas, par ko budžetā samaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Šajā rakstā – par to, vai priekšnodoklis par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izdevumiem ir atskaitāms pilnībā.
Šajā rakstā apkopojam informāciju par spēkā esošo regulējumu iemaksām privātos pensiju fondos (PPF), kā arī sniedzam ieskatu regulējumā nodokļu atvieglojumiem un nodokļa ieturēšanai no personu pašu un viņu labā veiktajām naudas līdzekļu iemaksām PPF.
Iepriekšējās nedēļas rakstā informējām lasītājus par fizisko personu jauno ienākumu veidu – ienākumu no ieguldījumu konta. Šajā rakstā skaidrojam IIN likumā noteiktos kritērijus kontam, lai tas kvalificētos kā ieguldījumu konts.
Solidaritātes nodokli (SN) kopš 2016. gada piemēro ienākumiem, kas pārsniedz Ministru kabineta noteiktos valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) griestus. Šāds princips saglabāsies arī šogad. Taču SN maksāšana sniegs nodokļa maksātājiem arī zināmu labumu, jo atšķirībā no iepriekšējās kārtības SN maksājumus izmantos gan veselības aprūpei, gan sociālajai apdrošināšanai, kā arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksājumiem. Kopumā SN regulējums kļūs nodokļa maksātājiem labvēlīgāks. Šajā rakstā – par šo principu un SN maksātāju pienākumiem saskaņā ar jauno regulējumu.
Šā gada otrajā pusgadā regulāri informējām MindLink abonentus par izmaiņām, ko 2018. gada nodokļu reformas ietvaros likumdevējs ieviesīs IIN, VSAOI un solidaritātes nodokļa piemērošanā. Šajā rakstā ir apkopotas, mūsuprāt, svarīgākās izmaiņas.
Līdz ar citiem grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN) un likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ir paredzēti arī grozījumi saistībā ar nodokļu režīmu, kas piemērojams saimnieciskās darbības (SD) veicējiem. Grozījumi abos likumos tika izdarīti šā gada vasarā un stājās spēkā 8. augustā. Papildus 14. novembrī tika apstiprināti grozījumi MK noteikumos Nr. 899 ““Likuma par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība.” Šajā rakstā – par izmaiņām IIN un VSAOI piemērošanā SD veicējiem.
Šā gada 8. augustā ir izsludināti grozījumi IIN likumā un uz otro lasījumu Saeimā 22. novembrī tiek virzīti papildu grozījumi, kas ievieš izmaiņas IIN piemērošanā 2018. gada reformas ietvaros. Tāpat šā gada 14. novembrī Ministru kabinets ir atbalstījis grozījumus IIN likuma skaidrojošajos MK noteikumos Nr. 899. Šajā rakstā – par svarīgākajiem aspektiem, kas jāņem vērā darba devējiem un algu grāmatvežiem, lai sagatavotos izmaiņām algu aprēķināšanas kārtībā.
Saskaņā ar jauno UIN likumu no citiem uzņēmumiem saņemtās dividendes, kā arī ienākumu no tādu akciju un kapitāla daļu pārdošanas, kuras ir bijušas īpašumā vismaz 36 mēnešus, neiekļauj ar UIN apliekamajā ienākumā. Tomēr abos gadījumos šo atbrīvojumu nepiemēro, ja nodokļu maksātāja vai ar to saistītas personas izveidošanas vai pastāvēšanas vai arī veiktā darījuma galvenais nolūks ir bijis izmantot UIN likumā vai likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzētos atbrīvojumus. Šo normu piemērošana ir svarīga struktūrā, kuru veido vairāki uzņēmumi. Turpmāk rakstā – par to, kā šādus gadījumus varētu vērtēt VID, ņemot vērā MK noteikumu projektu, un kādus kritērijus iesaka vērtēt Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija starptautiski.
Iepriekšējās Īsziņās informējām par PVN korekcijām saistībā ar nomaksas pirkuma (līzinga) līguma pārtraukšanu un preces (līzinga objekta) nozagšanu (bojāeju). Šajā rakstā – par korekcijām citos gadījumos, piemēram, kad aprēķinātā PVN vai atskaitītā priekšnodokļa korekcija veicama, piešķirot vai saņemot atlaides, atgriežot saņemto vai saņemot atpakaļ samaksāto avansu, norakstot preču zudumus, kas pārsniedz plānotos, atgūstot zaudēto parādu, kā arī darījumos ar nekustamo īpašumu.