Šajā rakstā informējam par izmaiņām fiziskās personas apgādībā esošo personu sarakstā un atvieglojumu par apgādājamiem piemērošanu 2018. gadā, kā arī piedāvājam praktiskus padomus darba devējam VID prognozētā diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanai.
Personas, par kurām ir tiesības piemērot atvieglojumus par apgādājamiem
Fiziskā persona drīkst piemērot atvieglojumus par apgādājamiem saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN) 13. panta pirmās daļas 1. punktu.
Ar 2018. gada 1. jūliju apgādājamo saraksts tiks papildināts, un nodokļa maksātājs varēs piemērot atvieglojumus arī par šādām personām:
- par nestrādājošu laulāto, kura apgādībā ir bērns vecumā līdz trim gadiem;
- par nestrādājošu laulāto, kura apgādībā ir trīs un vairāk bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, no kuriem vismaz viens ir jaunāks par septiņiem gadiem, kamēr bērns turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu;
- par nestrādājošu laulāto, kura apgādībā ir pieci bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, kamēr bērns turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu.
Turpmāk komentējam, mūsuprāt, aktuālākos VID piemērus par atvieglojumu piemērošanu.
1. piemērs
Imanta algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta darba devējam, un tajā ir ieraksts atvieglojuma piemērošanai par nepilngadīgu bērnu. Imanta sieva Līga rūpējas par abu vecāku bērnu, kurš nav sasniedzis trīs gadu vecumu. Šajā laikā Līga nestrādā un nesaņem ar nodokli apliekamus ienākumus. Imantam var piemērot nodokļa atvieglojumu par nestrādājošu laulāto līdz bērna trīs gadu vecumam.
PwC komentārs
VID savos metodiskajos materiālos skaidro, ka nestrādājošais laulātais un bērns līdz trīs gadu vecumam var abi vienlaikus būt reģistrēti kā nodokļa maksātāja apgādājamie. Pēc būtības šīs izmaiņas atgriež apgādājamo sarakstā mātes un tēvus, kuri ir maternitātes/paternitātes atvaļinājumā. Šādas personas bija apgādājamo sarakstā līdz 2015. gada 31. decembrim, pēc tam tika izņemtas un šobrīd tiks pievienotas no jauna.
2. piemērs
Inga strādā SIA “Ābols,” kura ir viņas galvenā ienākuma gūšanas vieta. Ingas deklarētā dzīvesvieta ir Latvijā, bet šķirtā vīra un abu nepilngadīgo bērnu deklarētā dzīvesvieta ir Igaunijā. Inga vēlas piemērot nodokļa atvieglojumu par šiem bērniem.
PwC komentārs
VID skaidro, ka mātei ir jāiesniedz Igaunijas nodokļu administrācijas apliecinājums, ka tēvs par tiem pašiem bērniem neizmanto pēc būtības analogus atvieglojumus Igaunijā. Taču no PwC pieredzes varam komentēt, ka Igaunijā šādas izziņas neizsniedz. Lai VID pārliecinātos, ka atvieglojums netiek izmantots ārvalstī, PwC iesaka VID iesniegt tēva Igaunijas nodokļa deklarācijas kopiju, kurā – līdzīgi kā Latvijas gada ienākumu deklarācijā – šo atvieglojumu norādīšanai ir atsevišķa aile, kura šajā gadījumā būtu tukša.
Ar citiem piemēriem un VID skaidrojumu aicinām iepazīties VID metodiskajā materiālā par IIN atvieglojumu piemērošanu.
(nobeigums nākamajās Īsziņās)