Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Jaunie IIN likuma grozījumi ievieš jēdzienu “ienākums no ieguldījumu konta” (2/8/18)

Šajā rakstā – par ieviesto IIN režīmu ienākumiem no ieguldījumu konta, ko piemēro ar 1. janvāri.

 

Grozījumu mērķis – mazināt administratīvo slogu fiziskām personām
 
Kredītiestādes šobrīd piedāvā dažādus ieguldījumu kontus, kas ļauj kredītiestāžu klientiem veikt pirkšanas un pārdošanas darījumus, kā arī citus darījumus ar kapitāla aktīviem. Darījumu skaits ar šādu kontu starpniecību var pārsniegt pat vairākus simtus mēnesī. Pašreizējā IIN likuma redakcija neparedz nekādus atvieglojumus no administratīvā un nodokļu viedokļa, neskatoties uz to, ka fiziskā persona šādam darījumu skaitam izmanto tikai vienu kontu. Proti, šobrīd fiziskai personai saglabājas pienākums sagatavot un iesniegt VID kapitāla pieauguma deklarāciju un aprēķināt maksājamo IIN, norādot katru darījuma veidu ar kapitāla aktīvu, tā iegādes vērtību, ienākuma gūšanas dienu utt. Šādās situācijās pārskata deklarācijas aizpildīšana ir darbietilpīgs un sarežģīts process, kas rada ievērojamu administratīvo slogu fiziskām personām.
 
Ņemot to vērā, ir paredzēts mazināt administratīvo slogu attiecībā uz IIN uzlikšanas kārtību ienākumam, kas gūts, izmantojot kredītiestādes piedāvāto pakalpojumu “ieguldījumu konts.”
 
IIN no ienākuma no ieguldījumu kontiem
 
Jaunajā IIN likuma redakcijā ir skaidrots, ka ienākums no ieguldījumu kontiem ir ienākums no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums. Proti, ar 2018. gada 1. janvāri šādam ienākumam piemēro fiksētu IIN likmi 20% apmērā.
 
Vispārīgā kārtībā apliekamais ienākums no ieguldījumu kontiem būs pārsniegums, kas rodas no ieguldījumu konta izmaksātās naudas summas, atņemot ieguldījumu kontā iemaksāto naudas summu. Jāņem vērā, ka apliekamo ienākumu varēs samazināt par šādu ienākumu, kas iemaksāts ieguldījumu kontā vai tam piesaistītajos kontos:
  1. procentu ienākumu, no kā jau ieturēts IIN ārvalstīs. Ja IIN ir ieturēts pēc zemākas likmes nekā 20%, tad būs jāveic sarežģītāks pārrēķins, lai Latvijā maksājamo nodokli proporcionāli samazinātu par ārvalstīs samaksāto nodokli;
  2. dividendēm, ko neapliek ar IIN saskaņā ar IIN likuma 9. pantu, t.i., no kurām jau ieturēts IIN vai UIN Latvijā vai ārvalstīs;
  3. ienākumiem no Latvijas vai citas ES/EEZ dalībvalsts pašvaldību vērtspapīriem.
No ieguldījumu konta gūtajam ienākumam piemēros vienkāršotu IIN aprēķināšanas kārtību, t.i., par ienākuma gūšanas dienu uzskatīs dienu, kad no ieguldījumu konta izmaksātā naudas summa pārsniedz ieguldījumu kontā iemaksāto naudas summu.
 
Jāņem vērā, ka IIN likuma jaunā redakcija šobrīd neparedz ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam, piemēram, kredītiestādei, pienākumu ieturēt nodokli, izmaksājot ienākumu no ieguldījumu konta. Tādēļ IIN būs jāpiemēro pašam nodokļu maksātājam, iesniedzot iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju.
 
Ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam neradīsies arī pienākums iesniegt VID paziņojumu par izmaksātajām ar IIN apliekamajām summām, kas nav saistītas ar darba tiesiskajām attiecībām, un no šīm summām ieturēto nodokli, ja ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs nodrošina konta īpašniekam iespēju saņemt ieguldījumu konta izrakstu, kurā apkopota informācija par taksācijas gada laikā ieguldījumu kontā izdarītajām iemaksām un no tā izdarītajām izmaksām, kā arī, ja ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam ir pieejama informācija par naudas līdzekļiem, kas iegūti ieguldījumu konta darījumu izpildes rezultātā, un par nodokļiem, kas ieturēti no šiem naudas līdzekļiem.
 
(turpmāk vēl)
 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu