Nodokļu reformas ietvaros valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) piemērošanas kārtība nav krasi mainījusies. Šajā rakstā pievēršam uzmanību dažām niansēm, kas ir mainījušās vai varētu nebūt ierastas saistībā ar VSAOI izmantošanu par atskaitāmo izdevumu iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) vajadzībām.
VSAOI izmantošana IIN vajadzībām – izmaiņas darba ņēmējiem
IIN likuma redakcija, kas bija spēkā līdz 2017. gada 31. decembrim, noteica šādus ierobežojumus VSAOI izmantošanai par atskaitāmo izdevumu:
1. Par atskaitāmo izdevumu var izmantot tikai VSAOI darba ņēmēja daļu;
2. VSAOI darba ņēmēja daļa ir ieturēta no darbinieka bruto atalgojuma;
3. VSAOI ir veiktas Latvijā vai EEZ valstī atbilstoši attiecīgās valsts normatīvajiem aktiem;
4. VSAOI kā atskaitāmo izdevumu IIN vajadzībām izmanto vienreiz, t.i., vienā valstī.
Šogad šie nosacījumi paliek spēkā, taču papildus ir noteikts vēl viens:
5. Ienākumam, no kā ieturētas VSAOI, ir jābūt apliktam ar IIN Latvijā (IIN likuma 10. panta devītā daļa).
Tātad Latvijā šim ienākumam nevar piemērot atbrīvojumu no IIN. Praksē tas nozīmē, ka līdz 2017. gada 31. decembrim kā atskaitāmo izdevumu varēja izmantot arī, piemēram, tādas VSAOI, kas veiktas Latvijā, bet aprēķinātas un ieturētas no ārvalstu algotā darba ienākuma, kas Latvijā nav aplikts ar IIN. Šāda situācija var rasties, piemēram, ja personai ir Latvijā izsniegts A1 sertifikāts un VSAOI par visu Latvijas un ārvalstu ienākumu ir veiktas Latvijā. Attiecīgi, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, varēja atgūt IIN pārmaksu Latvijā, izmantojot visu gada laikā samaksāto VSAOI darba ņēmēja daļu, ja tā ieturēta no ārvalstīs gūtā ienākuma. Vēršam uzmanību, ka ar 2018. gadu tas vairs nav iespējams.
Praksē esam novērojuši, ka VID jauno nosacījumu piemēro arī retrospektīvi. Piemēram, persona 2016. gadā ir bijusi nosūtījumā no Latvijas uz Lietuvu. Šī persona ir guvusi algotā darba ienākumus gan Latvijā, gan Lietuvā, tāpat arī VSAOI ir ieturētas un veiktas gan Latvijā, gan Lietuvā, jo nav saņemts nevienas valsts A1 sertifikāts. Tā kā Lietuvā VSAOI darba ņēmēja daļu nevar izmantot kā atskaitāmo izdevumu IIN vajadzībām, Lietuvā veiktās VSAOI kvalificējas kā atskaitāmais izdevums IIN vajadzībām Latvijā atbilstoši IIN regulējumam, kas bija spēkā līdz 2017. gada 31. decembrim. Tomēr, iesniedzot 2016. gada ienākumu deklarāciju 2017. gadā, VID, zinot par likuma izmaiņām, ir atteicis IIN atmaksu, piemērojot plānotos grozījumus retrospektīvi. Tas nozīmē papildu komunikāciju ar VID, lai pierādītu, ka jaunā norma nav piemērojama retrospektīvi.
VSAOI izmantošana IIN vajadzībām citās situācijās
Vēršam uzmanību, ka VSAOI var izmantot kā atskaitāmo izdevumu arī turpmāk minētajos gadījumos.
1) Nosūtījums
1. piemērs. Latvijas uzņēmumā strādā darbinieks, kas ir nosūtījumā no ārvalstu grupas uzņēmuma. Šim darbiniekam ir attiecīgās ES dalībvalsts izsniegts A1 sertifikāts un VSAOI tiek veiktas tikai šajā dalībvalstī (Latvijā tās šādā gadījumā nedrīkst veikt!). Ja konkrētajā valstī pastāv VSAOI darba ņēmēja daļa un tā ir ieturēta no bruto atalgojuma, par ko Latvijā maksāts IIN, un šīs iemaksas nav izmantotas kā atskaitāmais izdevums ārvalstī, tad tās var izmantot kā atskaitāmo izdevumu Latvijā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Turklāt šī iespēja pastāv arī tādiem nerezidentiem, kas Latvijā guvuši mazāk nekā 75% gada ienākumu.
2. piemērs. Tehniski sarežģītāka ir situācija, kad darbinieks vienlaikus strādā gan Latvijas uzņēmuma, gan tā saistītā uzņēmuma labā, piemēram, Igaunijā. Atalgojumu izmaksā Latvijas uzņēmums, piemērojot IIN atbilstoši dienu skaitam. Proti, ja 70% no darba dienām darbinieks bijis Latvijā, bet 30% – Igaunijā, tad IIN maksā proporcionāli Latvijā par 70% no algas, bet Igaunijā – par 30%. Taču VSAOI maksā tikai Latvijā. Pēc būtības šādā situācijā tikai 70% veikto VSAOI varētu izmantot kā atskaitāmo izdevumu IIN vajadzībām Latvijā. Tomēr būtu nepieciešams saskaņot ar VID, kā pareizi aizpildīt darba devēja ziņojumus par personai izmaksāto atalgojumu, lai nerastos IIN piemaksa gada beigās tā iemesla dēļ, ka ik mēnesi darba devējs ir piemērojis pārāk lielu VSAOI daļu kā atskaitāmo izdevumu.
2) Personāla noma
Saskaņā ar IIN likuma un MK noteikumu Nr. 899 regulējumu attiecībā uz IIN un VSAOI aprēķināšanu no personāla nomas VSAOI no iznomātā darbinieka ienākuma ir jāietur pilnā apmērā, proti, ne tikai 11%, bet 35,09%. Tā kā izpildās noteikums, ka VSAOI var izmantot kā atskaitāmo izdevumu, ja tās ieturētas no personas bruto ienākuma, šeit kā atskaitāmo izdevumu IIN vajadzībām arī var izmantot visu ieturēto VSAOI, proti, 35,09% no bruto ienākuma.
3) Pensiju iemaksas pašnodarbinātajiem
Vēršam uzmanību, ka pašnodarbinātā veiktās iemaksas 5% apmērā no faktisko ienākumu un VSAOI bāzes starpības, kas ieturētas no bruto ienākuma, arī var izmantot kā atskaitāmo izdevumu.
Turpretī autoratlīdzības saņēmēja iemaksas pensiju apdrošināšanai, kuras veic ienākuma izmaksātājs no saviem līdzekļiem, nevar izmantot kā atskaitāmo izdevumu, jo tās nav ieturētas no personas bruto ienākuma.