Šajā rakstā ir apkopota informācija par Latvijas trīs līmeņu pensiju sistēmu un pensiju aplikšanu ar nodokli.
Kopš 2001. gada Latvijā darbojas trīs līmeņu pensiju sistēma.
1. līmenis – valsts obligātā nefondēto pensiju shēma
Šajā līmenī ir iesaistīti visi sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēji (darba devēji, darba ņēmēji, pašnodarbinātie, ES pilsoņi, ko Latvijā nodarbina ārvalsts darba devējs, ārvalstnieki, ko Latvijā nodarbina ārvalsts darba devējs, un personas, kas brīvprātīgi pievienojušās sociālās apdrošināšanas sistēmai), un viņu veiktās iemaksas izmanto, lai izmaksātu vecuma pensijas esošajai pensionāru paaudzei.
Saskaņā ar MK noteikumiem
1 1. līmeņa pensiju apdrošināšanas likme ir 20% no iemaksu objekta, kas noteikts likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” un “Solidaritātes nodokļa likumā,” ja vien sociāli apdrošinātā persona nav 2. līmeņa dalībnieks – tādā gadījumā likme ir 14%.
Šajā līmenī iemaksu veicējs uzkrāj savu pensijas kapitālu, kurš, sasniedzot valstī noteikto pensijas vecumu (29.05.2018 – 63 gadi un trīs mēneši), tiks izmantots valsts vecuma pensijas aprēķināšanai.
Vecuma pensijas virs 250 eiro mēnesī apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN).
2. līmenis – valsts fondēto pensiju shēma
Šajā līmenī iesaistīto dalībnieku veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas ar viņu izvēlētā līdzekļu pārvaldītāja starpniecību tiek ieguldītas finanšu tirgū un uzkrātas konkrētā iemaksu veicēja pensijai.
2. līmeņa iemaksas nav jāmaksā atsevišķi – tās tiek novirzītas no 1. līmenī faktiski veiktajām obligātās apdrošināšanas iemaksām.
Ar 2016. gadu 2. pensiju līmeņa iemaksu likme ir 6% ( 6% = 20% – 14%) no attiecīgā iemaksu objekta.
Saskaņā ar pašreiz spēkā esošo likumu 2. pensiju līmeņa kapitālu var sākt izmantot, tikai sasniedzot pensijas vecumu. Turklāt valsts nebūt negrasās izmaksāt pensionāram visu 2. pensiju līmeņa uzkrāto kapitālu uzreiz.
2. līmeņa “izmantošana” nozīmē –
- 2. līmenī uzkrātā kapitāla pievienošanu 1. līmenī uzkrātajam pensiju kapitālam, vai
- dzīvības apdrošināšanas (mūža pensijas) polises iegādi no apdrošināšanas sabiedrības.
Piemēram, ja persona būtu sasniegusi pensijas vecumu šā gada maijā un izvēlētos izmantot pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu (3 000 eiro) mūža polisei, tad papildus aprēķinātajai pensiju 1. līmeņa pensijai šī persona saņemtu arī mūža pensiju – 13,68 eiro mēnesī.
Mūža pensiju piešķir uz mūžu un izmaksā atbilstoši noslēgtā mūža pensijas apdrošināšanas līguma termiņam. Mūža pensijas apdrošināšanas polisē var norādīt labuma guvēju, kam šo mūža pensiju izmaksās garantētajā mūža pensijas izmaksas termiņā, ja mūža pensijas saņēmējs nomirst apdrošināšanas termiņa laikā.
Vispārējā gadījumā ienākumu no mūža pensijas apdrošināšanas līgumiem (ar uzkrāto fondētās pensijas kapitālu) neapliek ar IIN (IIN likuma 9. panta 4. punkta b) apakšpunkts).
Šā gada 22. maijā Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija konceptuāli atbalstīja iniciatīvu par iespēju mantot valsts fondēto pensiju shēmā uzkrāto kapitālu shēmas dalībnieka nāves gadījumā. Atbalstu šai iniciatīvai ir paudusi arī Finanšu ministrija, Tieslietu ministrija, Latvijas Komercbanku asociācija, Latvijas Banka un Latvijas Darba devēju konfederācija. Taču likuma grozījumi nav gaidāmi tik drīz, jo darāmā ir ļoti daudz.
3. līmenis – privātā brīvprātīgā pensiju shēma
Šajā līmenī katrs pēc savas izvēles var veidot papildu uzkrājumus savai pensijai privātajos pensiju fondos.
Izpildot likumā noteiktos kritērijus, par iemaksām privātajos pensiju fondos var atgūt pārmaksāto IIN, bet ienākumus no veikto iemaksu ieguldīšanas apliek ar IIN.
Informācija par pensiju kapitāla un vecuma pensijas apmēru
Šo informāciju var noskaidrot tīmekļa vietnē
www.latvija.lv, autorizējoties ar savas bankas starpniecību, ievadot meklētājā “pensiju kapitāls” un izvēloties sadaļu –
- “Informācija par apdrošinātās personas pensijas kapitālu” un
- “Informācija par prognozējamo vecuma pensijas apmēru.”
1 MK noteikumu Nr. 785 par valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes sadalījumu pa valsts sociālās apdrošināšanas veidiem 21.1. un 21.2. punkts