Šā gada 9. maijā VID savā mājaslapā ir publicējis uzziņu par nodokļu piemērošanu uzņēmuma izdevumiem par ēkas remontu un telpu labiekārtošanu, nomājot nekustamo īpašumu (NĪ) no uzņēmuma īpašnieka. Šajā rakstā – par uzziņā pausto viedokli, kā arī par nodokļu piemērošanas niansēm, kas uzziņā nav ietvertas, taču būtu jāņem vērā.
Pamatinformācija
Uzziņā ir ietverta šāda pamatinformācija:
- Uzņēmuma pamatdarbības veids ir darbaspēka emigrācijas un kvalifikācijas dokumentu kārtošana un darbaspēka apmācību organizēšana. Lai veiktu šo darbību, ir nepieciešama vieta darbinieku izmitināšanai;
- Uzņēmums apsver iespēju nomāt tā īpašnieka un valdes locekļa privātīpašumu;
- Lai pielāgotu NĪ uzņēmuma vajadzībām, ir nepieciešams veikt ēkā kārtējo remontu un telpu labiekārtošanu, tādēļ uzņēmums lūdz sniegt skaidrojumu.
Balstoties uz šo pamatinformāciju, VID tika uzdots jautājums – vai izdevumus, kas uzņēmumam rodas saistībā ar telpu remontu un labiekārtošanu, var uzskatīt par saistītiem ar uzņēmuma saimniecisko darbību, ja ēku iznomās fiziska persona. Šī persona paziņos VID par saimniecisko darbību, bet netiks reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicējs, piemērojot 10% IIN saņemtajiem nomas maksājumiem, ko ieturēs uzņēmums.
VID viedoklis
VID uzskata, ka izdevumi par uzņēmuma dalībniekam piederošas ēkas, kurā uzņēmums veic saimniecisko darbību, remontu un telpu labiekārtošanu ir atzīstami kā izdevumi, kas saistīti ar uzņēmuma saimniecisko darbību, ievērojot tirgus cenas noteikšanas metodes.
Analizējot VID sniegto atbildi, jāsecina, ka VID ieskatā darījumi ar saistītām personām (juridiskām vai fiziskām) ir jāveic saskaņā ar transfertcenu principiem, lai uzņēmums nepārmaksātu par saņemto nomas pakalpojumu. Turpretī ieguldījumus nomātajā īpašumā neapliek ar UIN vispārējā kārtībā, neņemot vērā to, ka iznomātājs ir ar fizisku personu saistīta persona.
Papildu komentāri
Savā atbildē VID nav aplūkojis situāciju saistībā ar iespējamo labumu, ko fiziskā persona varētu gūt gadījumā, ja līgums starp uzņēmumu un īpašnieku tiktu pārtraukts, pirms uzlabojumi un labiekārtošanas darbi ir nolietoti.
Atbilstoši IIN likuma 8. panta trešās daļas 14. punktam par fiziskās personas ienākumiem uzskata NĪ vērtības pieaugumu vai tā daļu, kas iegūta, beidzoties nomas līgumam, un ko nodrošināja iznomātajā īpašumā nomnieka veiktie rekonstrukcijas, restaurācijas, renovācijas, uzlabošanas vai citi kapitālie ieguldījumi, ja šo pieaugumu vai tā daļu iznomātājs nav kompensējis nomniekam. Par ienākuma gūšanas dienu uzskata nomas līguma pārtraukšanas dienu.
Tātad, ja līgums tiks pārtraukts, fiziskajai personai būs jāaprēķina papildu nodoklis arī par gūto labumu no ēkas uzlabojumiem, kuru tā nebūs kompensējusi uzņēmumam. Atbilstoši šā brīža regulējumam, mūsuprāt, šim ienākumam būtu piemērojama 10% IIN likme, taču regulējums nav līdz galam skaidrs. Pastāv iespēja, ka VID šim ienākumam varētu piemērot pamatlikmi, uzskatot to par cita veida ienākumu. Kā pamatojumu VID varētu izmantot faktu, ka 10% IIN piemēro tikai ienākumam no īpašuma, t.i., iznomājot vai izīrējot NĪ (arī pārdodot īres tiesības), nododot lietu tālāk apakšnomniekam vai apakšīrniekam, iznomājot kustamo mantu, gūstot samaksu par dabas resursu izmantošanu vai izmantošanas aprobežojumiem, vai gūstot ienākumu no kustamas lietas atsavināšanas. Ienākums no ēkas uzlabojumiem nav iekļauts šajā uzskaitījumā, tādēļ varētu tikt interpretēts kā cita veida ienākums.