Šā gada 13. decembrī Ministru kabinets (MK) pieņēma grozījumus spēkā esošajos MK 2015. gada 24. novembra noteikumos Nr. 656, nosakot jaunu minimālās mēneša darba algas apmēru normālā darba laika ietvaros un minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanas kārtību. Grozījumi stāsies spēkā no 2023. gada 1. janvāra.
Jau iepriekš informējām MindLink.lv lasītājus par grozījumiem Darba likumā. Tāpat vēlamies informēt, ka šā gada 25. novembrī stājās spēkā Darba likuma pārejas noteikumi, saskaņā ar kuriem, balstoties uz MK noteikumiem Nr. 656, minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros no 2023. gada 1. janvāra nav mazāka par 620 eiro.
Kā zināms, minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros kopš 2021. gada 1. janvāra ir 500 eiro un jaunie grozījumi MK noteikumos Nr. 656 paredz, ka ar 2023. gada 1. janvāri tā ir 620 eiro.
Lai gan šo noteikumu projekts un Darba likuma pārejas noteikumi paredz minimālās mēnešalgas palielināšanu ar 2024. gadu līdz 700 eiro, šobrīd pieņemtajos MK noteikumu Nr. 656 grozījumos informācija par 2024. gadu vēl nav iekļauta.
Mainoties minimālajai mēneša darba algai normālā darba laika ietvaros, mainās arī minimālā stundas tarifa likme, kura jāņem vērā, aprēķinot darba algu darbiniekiem, kam noteikts summētais darba laiks.
Minimālo stundas tarifa likmi (TLmin) aprēķina šādi:
TLmin = MDA / h, kur
TLmin – minimālā stundas tarifa likme eiro
MDA – 620 eiro (2023. gadā)
h – normālā darba laika stundu skaits mēnesī, tostarp svētku dienu stundu skaits, ja darbinieks neveic darbu svētku dienā, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā.
Stundas (h) var atšķirties, ņemot vērā darba laika nosacījumus:
Mainoties minimālajai stundas tarifa likmei, mainās arī vidējā minimālā stundas tarifa likme, kas jāņem vērā virsstundu piemaksu aprēķinam:
TLminv = MDA * n / hp, kur
TLminv – pārskata perioda vidējā minimālā stundas tarifa likme virsstundu piemaksas aprēķināšanai eiro
MDA – 620 eiro (2023. gadā)
n – kalendāra mēnešu skaits pārskata periodā
hp – normālā darba laika stundu skaits mēnesī, tostarp svētku dienu stundu skaits, ja darbinieks neveic darbu svētku dienā, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā.
Ja darbiniekiem ir nolīgta akorda algas sistēma normālā darba laika ietvaros un darbinieki ir nostrādājuši visas mēnesī noteiktās darba stundas, bet tiem aprēķinātā darba alga ir mazāka par 620 eiro, tad ar 2023. gada janvāri aprēķinātā darba alga būs jāpalielina par starpību starp iepriekšējo minimālo darba algu (500 eiro) un jauno minimālo darba algu.
Būtiski ņemt vērā, ka arī uz darbinieku vidējo izpeļņu attiecas nosacījumi par minimālo mēneša darba algu normālā darba laika ietvaros. Proti, vidējā izpeļņa nevar būt mazāka par minimālās mēnešalgas vidējo izpeļņu. Tātad, ja aprēķina rezultātā vidējā dienas vai stundas izpeļņa ir mazāka, tā jāpalielina par šo starpību.
Piemēram, ja darbinieks pieņemts darbā 1. janvārī un tam noteikts normālais darba laiks, tad, aprēķinot janvāra vidējo izpeļņu, tā nevar būt mazāka par 28,18 eiro dienā jeb 620/22, kur 22 ir darba dienu skaits janvārī normālā darba laika ietvaros.
Papildus atgādinām, ka darbiniekiem, kam noteikts nepilns darba laiks, minimālo mēneša darba algu nosaka proporcionāli nostrādātajam laikam. Arī šeit jāņem vērā, ka aprēķinātā proporcionālā darba alga par pārskata periodu nevar būt zemāka par proporcionāli aprēķināto minimālo mēnešalgu.
Šobrīd minimālais obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir trīs MK noteiktās minimālās mēneša darba algas. Mainoties noteiktajam minimālās mēnešalgas apmēram, mainās arī apmērs, no kura jāveic VSAOI. Papildus aicinām lasītājus iepazīties ar plānotajām izmaiņām likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”.
Saistībā ar izmaiņām MK noteikumos Nr. 656, īpaši vēlamies pievērst algas grāmatvežu uzmanību nepieciešamībai savlaicīgi atjaunināt grāmatvedības sistēmu un sazināties ar tās uzturētājiem par plānotajām izmaiņām, lai nodrošinātu korektu darba algas aprēķinu.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuGrāmatvedības vai jebkuru citu pienākumu veikšanā, kur datu apstrāde aizņem daudz laika vai kur regulāri jāveic atkārtotas vai līdzīgas darbības un procesi, ir svarīgi, lai uzdevumu veikšanai būtu pieejami ērti un viegli izmantojami rīki. Plānojot PwC Digitālās akadēmijas kursus, vēlamies pastāstīt par vienu no rīkiem, kas jūsu ikdienas uzdevumu veikšanu padarīs daudz ērtāku. Power Query ir datu sagatavošanas un transformācijas rīks, kas pieejams Microsoft Power BI programmā un ar 2016. gada versiju arī Microsoft Excel un citās programmās. Šis rīks ļauj lietotājiem iegūt datus gan no dažādiem ārējiem datu avotiem, gan no datnēm, kas saglabātas uz datora. Ar tā palīdzību iespējams grupēt, transformēt un veikt citas darbības ar datiem. Šajā rakstā – daži praktiski piemēri, lai veicinātu izpratni par šīs funkcijas lietojamību un ieguvumiem.
Kad ārējie apstākļi ir īpaši izaicinoši, kārtība iekšējos procesos un informācijas pieejamības ātrums var izrādīties svarīgs konkurētspējas uzlabošanas aspekts. Finanšu funkciju mūsdienās izaicina gan izmaiņas biznesa vidē un ekonomikā, gan straujie attīstības soļi tehnoloģiju jomā, tādēļ finanšu vadītājam vairs nepietiek ar zināšanām tikai finanšu jautājumos. Ik gadu rīkotajā finanšu vadītāju aptaujā PwC noskaidro, ar kādām problēmām saskaras uzņēmumi jomās, kuras finanšu vadītāji tur savā redzeslokā un prioritāšu saraksta augšgalā, lai veicinātu uzņēmumu attīstību un uzlabotu finanšu funkcijas sniegumu. Šajā rakstā piedāvājam Centrālās un Austrumeiropas PwC organizētās finanšu vadītāju (CFO) aptaujas rezultātu apkopojumu un mūsu redzējumu par iespēju atbalstīt finanšu vadītājus.
Daudzi strādājošie vēlas izmantot atvaļinājumu tieši vasarā, bet grāmatveži parasti izvēlas laiku atpūtai, kad ir salīdzinoši mazāks darba apjoms. Nodokļu pārskatu iesniegšanas, algas aprēķināšanas un izmaksāšanas, kā arī mēneša slēgšanas laikā pārsvarā ir apgrūtinoši izmantot pilnu atvaļinājuma laiku. Šajā rakstā apskatīsim aizvietošanas iespējas un atbilstošu grāmatvedības risku izvērtēšanu grāmatvežu prombūtnes laikā.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).