Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Minimālās algas apmēra izmaiņas no 2023. gada 1. janvāra 1/51/22

Juris Boiko
Vecākais projektu vadītājs nodokļu pārvaldības un grāmatvedības nodaļā, PwC Latvija

Šā gada 13. decembrī Ministru kabinets (MK) pieņēma grozījumus spēkā esošajos MK 2015. gada 24. novembra noteikumos Nr. 656, nosakot jaunu minimālās mēneša darba algas apmēru normālā darba laika ietvaros un minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanas kārtību. Grozījumi stāsies spēkā no 2023. gada 1. janvāra.

Jaunais algas apmērs

Jau iepriekš informējām MindLink.lv lasītājus par grozījumiem Darba likumā. Tāpat vēlamies informēt, ka šā gada 25. novembrī stājās spēkā Darba likuma pārejas noteikumi, saskaņā ar kuriem, balstoties uz MK noteikumiem Nr. 656, minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros no 2023. gada 1. janvāra nav mazāka par 620 eiro.

Kā zināms, minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros kopš 2021. gada 1. janvāra ir 500 eiro un jaunie grozījumi MK noteikumos Nr. 656 paredz, ka ar 2023. gada 1. janvāri tā ir 620 eiro.

Lai gan šo noteikumu projekts un Darba likuma pārejas noteikumi paredz minimālās mēnešalgas palielināšanu ar 2024. gadu līdz 700 eiro, šobrīd pieņemtajos MK noteikumu Nr. 656 grozījumos informācija par 2024. gadu vēl nav iekļauta.

Minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšana

Mainoties minimālajai mēneša darba algai normālā darba laika ietvaros, mainās arī minimālā stundas tarifa likme, kura jāņem vērā, aprēķinot darba algu darbiniekiem, kam noteikts summētais darba laiks.

Minimālo stundas tarifa likmi (TLmin) aprēķina šādi:

TLmin = MDA / h, kur

TLmin – minimālā stundas tarifa likme eiro

MDA – 620 eiro (2023. gadā)

h – normālā darba laika stundu skaits mēnesī, tostarp svētku dienu stundu skaits, ja darbinieks neveic darbu svētku dienā, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā.

Stundas (h) var atšķirties, ņemot vērā darba laika nosacījumus:

  • 40h nedēļā darbiniekiem, kas strādā piecu darba dienu nedēļu;
  • 40h nedēļā darbiniekiem, kas strādā sešu darba dienu nedēļu;
  • 35h nedēļā īpašam riskam pakļautiem darbiniekiem un pusaudžiem, kas strādā piecu darba dienu nedēļu;
  • 35h nedēļā īpašam riskam pakļautiem darbiniekiem un pusaudžiem, kas strādā sešu darba dienu nedēļu.

Mainoties minimālajai stundas tarifa likmei, mainās arī vidējā minimālā stundas tarifa likme, kas jāņem vērā virsstundu piemaksu aprēķinam:

TLminv = MDA * n / hp, kur

TLminv – pārskata perioda vidējā minimālā stundas tarifa likme virsstundu piemaksas aprēķināšanai eiro

MDA – 620 eiro (2023. gadā)

n – kalendāra mēnešu skaits pārskata periodā

hp – normālā darba laika stundu skaits mēnesī, tostarp svētku dienu stundu skaits, ja darbinieks neveic darbu svētku dienā, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā.

Nepieciešamās korekcijas, ja aprēķina rezultāts ir mazāks par minimālo darba algu

Ja darbiniekiem ir nolīgta akorda algas sistēma normālā darba laika ietvaros un darbinieki ir nostrādājuši visas mēnesī noteiktās darba stundas, bet tiem aprēķinātā darba alga ir mazāka par 620 eiro, tad ar 2023. gada janvāri aprēķinātā darba alga būs jāpalielina par starpību starp iepriekšējo minimālo darba algu (500 eiro) un jauno minimālo darba algu.

Būtiski ņemt vērā, ka arī uz darbinieku vidējo izpeļņu attiecas nosacījumi par minimālo mēneša darba algu normālā darba laika ietvaros. Proti, vidējā izpeļņa nevar būt mazāka par minimālās mēnešalgas vidējo izpeļņu. Tātad, ja aprēķina rezultātā vidējā dienas vai stundas izpeļņa ir mazāka, tā jāpalielina par šo starpību.

Piemēram, ja darbinieks pieņemts darbā 1. janvārī un tam noteikts normālais darba laiks, tad, aprēķinot janvāra vidējo izpeļņu, tā nevar būt mazāka par 28,18 eiro dienā jeb 620/22, kur 22 ir darba dienu skaits janvārī normālā darba laika ietvaros.

Papildus atgādinām, ka darbiniekiem, kam noteikts nepilns darba laiks, minimālo mēneša darba algu nosaka proporcionāli nostrādātajam laikam. Arī šeit jāņem vērā, ka aprēķinātā proporcionālā darba alga par pārskata periodu nevar būt zemāka par proporcionāli aprēķināto minimālo mēnešalgu.

Minimālo obligāto iemaksu aprēķins

Šobrīd minimālais obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir trīs MK noteiktās minimālās mēneša darba algas. Mainoties noteiktajam minimālās mēnešalgas apmēram, mainās arī apmērs, no kura jāveic VSAOI. Papildus aicinām lasītājus iepazīties ar plānotajām izmaiņām likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”.

Saistībā ar izmaiņām MK noteikumos Nr. 656, īpaši vēlamies pievērst algas grāmatvežu uzmanību nepieciešamībai savlaicīgi atjaunināt grāmatvedības sistēmu un sazināties ar tās uzturētājiem par plānotajām izmaiņām, lai nodrošinātu korektu darba algas aprēķinu.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu