Kad ārējie apstākļi ir īpaši izaicinoši, kārtība iekšējos procesos un informācijas pieejamības ātrums var izrādīties svarīgs konkurētspējas uzlabošanas aspekts. Finanšu funkciju mūsdienās izaicina gan izmaiņas biznesa vidē un ekonomikā, gan straujie attīstības soļi tehnoloģiju jomā, tādēļ finanšu vadītājam vairs nepietiek ar zināšanām tikai finanšu jautājumos. Ik gadu rīkotajā finanšu vadītāju aptaujā PwC noskaidro, ar kādām problēmām saskaras uzņēmumi jomās, kuras finanšu vadītāji tur savā redzeslokā un prioritāšu saraksta augšgalā, lai veicinātu uzņēmumu attīstību un uzlabotu finanšu funkcijas sniegumu. Šajā rakstā piedāvājam Centrālās un Austrumeiropas PwC organizētās finanšu vadītāju (CFO) aptaujas rezultātu apkopojumu un mūsu redzējumu par iespēju atbalstīt finanšu vadītājus.
Viens no aptaujas secinājumiem ir, ka uzņēmumu finanšu vadītājiem ik gadu jārēķinās ar jauniem apstākļiem, jāspēj tiem pielāgoties un turpināt veidot nākotnes prognozes. Līdz šim CFO vairāk pievērsās komandas motivēšanai, kā arī plānošanas un budžetēšanas precizitātei, taču turpmāk plāno pievērsties automatizācijai, IT sistēmas nomaiņai un spējai atbalstīt uzņēmumu dinamiski mainīgos apstākļos. Pandēmijas laiks uzskatāmi parādīja katra uzņēmuma automatizācijas briedumu. CFO atzīst, ka digitalizācijas pabeigšana joprojām ir galveno prioritāšu sarakstā. Tikai 6% respondentu apgalvo, ka uzņēmumā ir pilnīgi integrētas sistēmas un automatizēti darbplūsmas risinājumi, turpretī 42% atzīst, ka joprojām intensīvi tiek izmantoti Excel tipa risinājumi.
Runājot par automatizāciju, CFO norāda, ka uzsvars ir ne tikai uz grāmatvedības un transakciju darbiem, bet palielinās uzsvars uz tādiem procesiem kā īstermiņa un ilgtermiņa plānošana un iepirkumu pārvaldība. Lai nodrošinātu šo jomu automatizāciju un paātrinātu biznesa lēmumu pieņemšanu, arvien kritiskāka kļūst pareizu datu pieejamība un interpretācija. Attiecībā uz mēneša rezultātu informāciju apmēram puse atbildēja, ka mēneša slēgšanas rezultāti ir pieejami 6–10 darbdienu laikā, un tikai 28% uzņēmumu mēnesi noslēdz nākamā mēneša otrajā darbdienā.
Viens no svarīgākajiem aspektiem, kas neļauj finanšu vadītājam sasniegt izvirzītos mērķus, ir noteiktas kvalifikācijas darbinieku pieejamība tirgū. 67% aptaujāto atzīst, ka saskaras ar darbinieku trūkumu īpaši pārmaiņu vadības, jauninājumu ieviešanas un automatizācijas jomā. Kā piemēru no aptaujas rezultātiem varam minēt, ka tikai 30% uzņēmumu finanšu komandās ir darbinieki ar biznesa inteliģences zināšanām. CFO arī apzinās, ka nākamajos trīs gados finanšu komandās būs nepieciešams palielināt tieši vadības grāmatvedības, finanšu analītikas un finanšu kontroles, kā arī biznesa inteliģences kompetences.
Balstoties uz šiem faktiem, aptaujas dalībnieki turpmāk plāno pievērsties šādām trim jomām:
Lai noskaidrotu, kas tieši jūsu uzņēmumam būtu visatbilstošākais nākotnes finanšu modelis un ceļš uz to, sāciet ar darbiniekiem! Ieguldiet savos galvenajos darbiniekos, kuri atbalstīs uzņēmumu pārveides laikā, apgūstiet finanšu un datu pārvaldības prasmes, kā arī izvērtējiet savu dalīto pakalpojumu un ārpakalpojumu stratēģiju.
Otrkārt, vienkāršojiet procesus, samaziniet izņēmumus, ieviesiet kontroles mehānismus un pēc iespējas automatizējiet! Tas palīdzēs ātrāk iegūt datus un būt drošiem par to pareizību.
Ja paveikts iepriekšējais, tad attīstiet digitālos datu modeļus un datu noliktavas, uz kuru pamata veidot reāllaika atskaites un rādītāju vizualizācijas.
Katrs uzņēmums ir savā ceļa posmā, tāpēc īpaši svarīgi ir stratēģiski izvērtēt, kā IT rīki un automatizācija vislabāk var atbalstīt uzņēmumu kopumā, tad izvērtēt nepieciešamās izmaiņas un sākt soli pa solim. Mūsu spēkos ir atbalstīt uzņēmumu un finanšu vadītājus darbinieku kompetenču stiprināšanā, dažādu automatizācijas risinājumu ieteikšanā un izveidošanā, kā arī datu strukturēšanā gan saturiski, gan tehniski. Mēs esam šeit, lai parūpētos par iekšējiem procesiem un rīkiem un dotu jums vairāk laika pievērsties dinamiskajai biznesa videi.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuLai mazinātu Covid-19 ietekmi uz tautsaimniecību, valdība atbalsta privāto sektoru ar dažādiem pasākumiem, kas finansiāli palīdz uzņēmumiem daļēji segt īstermiņa zaudējumus. Tomēr uzņēmumiem šobrīd ir ļoti svarīgi saredzēt nākotnes izaugsmes iespējas, kas bieži vien tiek sasaistīts ar finansējuma pieejamību attīstībai, uzlabojumiem un jaunu tirgu apgūšanai.
Latvija ir apņēmusies samazināt CO2 izmešu apjomu. Viens no izvirzītajiem mērķiem ir mazināt ceļu transportlīdzekļu radītos CO2 izmešus. To var darīt, samazinot transportlīdzekļu izmantošanu un veicinot tādu transportlīdzekļu, kas nerada CO2 izmešus vai rada mazāku izmešu daudzumu, izmantošanu. Šajā rakstā – par pieejamo atbalstu elektroauto iegādei un izmantošanai Latvijā un citās ES valstīs.
Iepriekšējā rakstā par uzņēmumiem pieejamo finansējumu informējām par pašlaik papildus pieejamajiem grantiem, aizdevumiem un garantijām, kuras finansē no valsts un ES fondu līdzekļiem. Tā kā ir sācies jauns ES fondu periods, šobrīd arvien detalizētāk tiek izstrādātas apakšprogrammas ES finansējuma prioritāšu noteikšanai. ES investīcijas 2021.–2027. gada periodam kopā paredz 10,44 miljardu eiro ieguldīšanu Latvijas tautsaimniecībā. Šobrīd ir izstrādāts provizorisks prioritāšu un atbalstāmo pasākumu saraksts un ar 2022. gada vidu varētu uzsākt projektus. ES fondu finansējums projektu īstenošanai ir pieejams ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kam ir skaidra ideja, kā veicināt sabiedrības labklājību, ekonomikas izaugsmi un ilgtspējīgu attīstību. Tātad projektus varēs iesniegt uzņēmēji, pašvaldības un valsts organizācijas. Šajā rakstā – sīkāk par Latvijas Atveseļošanas fonda prioritātēm, pieejamo finansējumu un programmām, kā arī par ES struktūrfondos 2021.–2027. gada periodam pieejamiem līdzekļiem.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).