Darba likums (DL) tiek grozīts regulāri un dažkārt pat vairākas reizes gadā, taču tik vērienīgi papildinājumi kā tie, kas stāsies spēkā šā gada 1. augustā, pēdējos gados nav pieredzēti. Šajā rakstā piedāvājam ceļvedi, kas atvieglos orientēšanos jauno darba tiesību normu līkločos.
Latvijai ir pienākums līdz šā gada augustam pārņemt ES direktīvu 2019/1152 un 2019/1158 prasības. Šīs direktīvas regulē jautājumus, kas saistīti ar paredzamu darba apstākļu nodrošināšanu, kā arī līdzsvaro vecāku un aprūpētāju darba un privātās dzīves aspektus. Tā kā DL grozījumu pamatā ir tieši direktīvas, galveno uzmanību pievēršam šiem aspektiem.
Kas tiks mainīts?
Grozījumus var aplūkot šeit, taču ne visām grozītajām normām ir vienlīdz būtiska ietekme uz nodarbinātības procesiem, tādēļ sīkāk aplūkojam tikai būtiskos aspektus.
Viens no regulējuma papildinājumiem saistīts ar darba koplīgumā iekļaujamiem nosacījumiem. Lai veicinātu koplīgumu slēgšanu (faktiski, ņemot piemēru no atsevišķām Ziemeļeiropas valstīm, kur koplīgumu slēgšana ir ierasta prakse), turpmāk ar darba koplīgumu tiks paredzēta iespēja atkāpties no atsevišķām likumā noteiktajām minimālajām prasībām, ja tā rezultātā netiks samazināts darbinieku aizsardzības kopējais līmenis. Tas dos pusēm iespēju vienoties par līdzsvarotākiem risinājumiem arī tad, ja kādā atsevišķā aspektā šāda vienošanās neatbildīs minimālajām likuma prasībām. Iepriekš šāda kārtība bija pieļaujama tikai specifiskos gadījumos, kas īpaši noteikti DL. Jaunā kārtība būs piemērojama plašāk, piemēram, turpmāk koplīgumā darbiniekiem varēs noteikt garāku pārbaudes laiku (līdz sešiem mēnešiem).
Vēl viens būtisks grozījums attiecas uz darba līguma saturu, atrisinot vairākus praktiskus jautājumus, ar kuriem ikdienā saskaras darba devēji un personāla vadītāji:
Šis nosacījums ir īpaši būtisks, jo iepriekš nebija nepieciešams noteikt garantēto darba laiku un minimālo paziņošanas laiku. Taču jaunajā regulējumā tam paredzētas arī tiesiskas sekas – darba devējam būs pienākums apmaksāt vismaz minimāli noteikto darba laiku, bet, ja netiek ievērots paziņošanas termiņš, tad darbinieks būs tiesīgs neveikt darba pienākumus. Turklāt, ja darba devējs nav pienācīgi paziņojis par darbu atcelšanu, darbiniekam saglabāsies tiesības saņemt atlīdzību, kura pienāktos par darba veikšanu.
Šo informāciju varēs aizstāt ar norādi uz normatīvajiem aktiem vai darba kārtības noteikumiem.
Tiks veikti arī vairāki citi grozījumi:
Tā kā grozījumi ir apjomīgi, būtu nepieciešams rūpīgi pārskatīt darba procesus regulējošo dokumentāciju un procedūras. Īpaša uzmanība jāpievērš darba līguma nosacījumiem, lai jau šā gada augustā noslēgtie darba līgumi pilnībā atbilstu normatīvo aktu prasībām. Būtiski – ja darba tiesiskās attiecības nodibinātas līdz šā gada 31. jūlijam, tad vai nu jāveic grozījumi darba līgumā vai arī darbinieki jāinformē par ziņām, kas minētas grozījumu 40. un 53. pantā.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumu2021. gada 1. decembrī Eiropas Parlaments publicēja apstiprināto direktīvu par publiska starptautiskas uzņēmumu grupas pārskata sagatavošanu par katru valsti (“PCbCR direktīva”). Tā nosaka, ka starptautiskajām uzņēmumu grupām, kuru konsolidētie ieņēmumi pārsniedz 750 miljonus eiro katrā no pēdējiem diviem finanšu gadiem, jāpublisko noteikta informācija (arī par ieņēmumiem, darbinieku skaitu un samaksāto nodokļu summu) attiecībā uz to darbību katrā ES dalībvalstī un atsevišķās trešajās valstīs. Šī informācija jāpublicē grupas tīmekļa vietnē līdz 2026. gada decembrim attiecībā uz direktīvas darbības jomā esošajiem subjektiem, ja finanšu gads beidzas 2025. gada 31. decembrī.
Šā gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi UIN likuma 9. pantā. Likumā tika iekļauts pārejas noteikumu 47. un 48. punkts, kā arī atšķiras UIN piemērošana debitoru parādiem, kuri bija bilancē uz 2017. gada 31. decembri un kuri radās pēc šī datuma, un kuriem bija izveidoti uzkrājumi līdz 2021. gada 31. decembrim un vēlāk. Šajā rakstā esam atjauninājuši apkopojumu par UIN piemērošanu debitoru parādiem atšķirīgās situācijās.
Šā gada 18. jūnijā stājās spēkā MK noteikumi (“Noteikumi”), kas regulē jaunu atbalsta programmu ražojošo un eksportējošo uzņēmumu energoefektivitātes paaugstināšanai. Uzņēmēji varēs pieteikties atbalstam attiecināmo izmaksu segšanai, t.i., aizdevumam (vai paralēlajam aizdevumam) no attīstības finanšu institūcijas “Altum” līdz 5 miljoniem EUR. Līdz pat 30% no šāda aizdevuma pamatsummas varēs dzēst kā kapitāla atlaidi. Atbalstu varēs izmantot izmaksām, kas saistītas ar energoefektivitātes paaugstināšanu vai atjaunojamo energoresursu ieviešanu uzņēmēju pašpatēriņam nedzīvojamās ēkās un noliktavās. Šajā rakstā – par jaunās atbalsta programmas niansēm, kas aprakstītas publiski pieejamajā Noteikumu redakcijā.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).