Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

ES turpina starptautisku uzņēmumu grupu darbību padarīt caurskatāmāku 2/29/22

Andis Vītols
Vecākais projektu vadītājs transfertcenu nodaļā, PwC Latvija
Zane Smutova
Vecākā projektu vadītāja transfertcenu nodaļā, PwC Latvija

2021. gada 1. decembrī Eiropas Parlaments publicēja apstiprināto direktīvu par publiska starptautiskas uzņēmumu grupas pārskata sagatavošanu par katru valsti (“PCbCR1 direktīva”). Tā nosaka, ka starptautiskajām uzņēmumu grupām, kuru konsolidētie ieņēmumi pārsniedz 750 miljonus eiro katrā no pēdējiem diviem finanšu gadiem, jāpublisko noteikta informācija (arī par ieņēmumiem, darbinieku skaitu un samaksāto nodokļu summu) attiecībā uz to darbību katrā ES dalībvalstī un atsevišķās trešajās valstīs. Šī informācija jāpublicē grupas tīmekļa vietnē līdz 2026. gada decembrim attiecībā uz direktīvas darbības jomā esošajiem subjektiem, ja finanšu gads beidzas 2025. gada 31. decembrī.

Direktīvas darbības joma

Starptautiskiem uzņēmumiem (neatkarīgi no tā, vai to galvenā mītne atrodas ES vai ārpus tās) un atsevišķiem uzņēmumiem, kas darbojas ES un kuru kopējie konsolidētie ieņēmumi pēdējos divos finanšu gados pārsniedz 750 miljonus eiro, būs jāsagatavo un jāpublisko starptautiskas uzņēmumu grupas pārskats par katru valsti (“Pārskats”) par savām darbībām katrā dalībvalstī un atsevišķās trešajās valstīs. Ja starptautiskas grupas mātes uzņēmums ir reģistrēts ārpus ES, tad ziņošanas pienākums radīsies, ja ES meitas uzņēmums ir “vidējs” vai “liels” saskaņā ar ES Grāmatvedības direktīvu 2013/34/ES. Tas nozīmē, ka starptautiskai uzņēmumu grupai būs jāiesniedz publisks Pārskats, ja tai ir ES meitas uzņēmums, kas atbilst vismaz diviem no trim kritērijiem:

  1. bilances kopsumma pārsniedz 4 miljonus eiro;
  2. neto apgrozījums pārsniedz 8 miljonus eiro;
  3. vidējais darbinieku skaits finanšu gadā pārsniedz 50.

Ja ES meitas uzņēmumam nav visas vajadzīgās informācijas, kas jāpublicē saskaņā ar PCbCR direktīvu, tam jāpieprasa šī informācija no sava mātes uzņēmuma vai jāpublicē paziņojums, ka mātes uzņēmums nav iesniedzis nepieciešamo informāciju.

Pārskatā publiski izpaužamā informācija

PCbCR direktīvas mērķis ir uzlabot uzņēmumu pārskatāmību ES un ļaut pastiprināti kontrolēt lielos uzņēmumus un to nodokļu stāvokli. Ja rodas ziņošanas pienākums, tad uzņēmumam Pārskatā jāsniedz šāda informācija:

  • īss saimnieciskās darbības apraksts;
  • pilnas slodzes darbinieku skaits;
  • informācija par peļņu vai zaudējumiem pirms UIN;
  • finanšu gadā uzkrātā UIN summa;
  • samaksātā UIN summa;
  • uzkrātā peļņa.

Pārskats jāsagatavo par katru dalībvalsti atsevišķi, kā arī par katru trešo valsti, kas divus gadus pēc kārtas iekļauta ES melnajā vai pelēkajā sarakstā.2 Par visām pārējām trešajām valstīm Pārskatu var sagatavot apkopotā veidā.

PCbCR direktīvā ir iekļauta drošības klauzula, saskaņā ar kuru noteiktu informāciju var īslaicīgi nesniegt Pārskatā, ja tās izpaušana nopietni kaitētu uzņēmuma komerciālajam stāvoklim. Taču šāda informācija jāatklāj nākamo piecu gadu laikā un jānorāda neizpaušanas iemesli.

Būtiski norādīt, ka zvērinātam revidentam būs jāapstiprina Pārskats un jāpaziņo, vai uzņēmums ir ievērojis visas Pārskata sagatavošanas prasības un vai tas ir publicēts saskaņā ar PCbCR direktīvas noteikumiem.

Pārskata publicēšana un pieejamība

Pārskatam būs jābūt publiski pieejamam grupas tīmekļa vietnē vismaz piecus gadus pēc kārtas. Pārskatu uzņēmumi varēs publicēt arī publiskā uzņēmumu reģistrā, taču šādā gadījumā uzņēmuma tīmekļa vietnē būs jābūt atsaucei uz konkrēto reģistru, kurā publicēts Pārskats. Jebkuram šādam publiskam reģistram jābūt bezmaksas piekļuvei.

Nākamie soļi

Līdz ar PCbCR direktīvas stāšanos spēkā dalībvalstīm jāievieš tā savos tiesību aktos līdz 2023. gada 22. jūnijam. Pārskata sniegšanas prasības tiks piemērotas visiem finanšu gadiem, kas sākas 2024. gada 22. jūnijā vai vēlāk.

Pārskats jāpublicē 12 mēnešu laikā no finanšu gada bilances datuma. Tātad grupām, kuru finanšu gads beidzas, piemēram, 2025. gada 31. decembrī, Pārskats jāpublicē līdz 2026. gada 31. decembrim.

______________________

1 Public Country-by-Country Reporting https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32021L2101&from=EN
2 https://www.consilium.europa.eu/en/policies/eu-list-of-non-cooperative-jurisdictions/

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu