Iepriekšējā rakstā par VID izdoto metodisko materiālu aplūkojām pirmos divus no pieciem būtiskajiem faktoriem, ko VID izceļ kā īpašas uzmanības vērtus, nosakot transfertcenas (TC) pandēmijas skartajiem periodiem. Šajā rakstā apskatīsim pārējos trīs ne mazāk būtiskos faktorus.
Lai pamatotu kontrolētā darījuma cenas (vērtības) atbilstību tirgus cenai (vērtībai), jāatrod pēc iespējas precīzāki un atbilstošāki salīdzināmie dati. Tiem jābūt patiesiem un jāatbilst izvēlētajai TC noteikšanas metodei.1 Par datu avotiem var kalpot publiski pieejamās datu bāzes, nodokļu maksātāja (NM) iekšējie dati vai jebkādi citi dati, kas pieejami gan NM, gan nodokļu administrācijai.
Salīdzināmo datu atlasē jāizmanto pēc iespējas aktuālāka informācija, lai precīzāk atspoguļotu pandēmijas ietekmi uz nozares dalībniekiem un to finanšu datiem. Ja NM nolemj izmantot salīdzināmos datus par vairākiem gadiem, tad šādam lēmumam jāsniedz argumentēts pamatojums. Papildus VID norāda, ka 2008./2009. gadu globālās finanšu krīzes dati nav objektīvi pielietojami, ņemot vērā atšķirīgās sekas, ko ekonomikā radījusi pandēmija un globālā finanšu recesija.
Nosakot tirgus cenu (vērtību), jāatceras, ka jebkura vērtība (no minimālās līdz maksimālajai), kas atbilst izvēlētajiem salīdzināmo nesaistīto uzņēmumu datiem, ir uzskatāma par vienlīdz ticamu un var kalpot par pamatojumu noteiktajai TC – arī pandēmija to nav mainījusi. Konstatējot salīdzināmības defektus, kurus citādi nav iespējams novērst, var apsvērt statistikas metožu piemērošanu, lai atlasīto datu kopai noteiktu centrālo tendenci, ko var izmantot kā tirgus cenas rādītāju (starpkvartīļu intervāls, procentīles).
Kontrolētā darījuma cenu nemainīgi nosaka, balstoties uz darījuma funkcionālo analīzi, piemērojot TC metodi un veicot salīdzināmības analīzi. Papildus VID uzsver – analizējot kontrolētu darījumu ar ierobežotiem riskiem, jāvērtē, vai nesaistīts uzņēmums pandēmijas apstākļos uzņemtos zaudējumus un uz kādiem nosacījumiem, kā arī vai piekristu pārstrukturēt darījumu un grozīt līgumu.
Pandēmijas ietekmē daudzās nozarēs bija jūtams kritums pieprasījumam pēc precēm vai pakalpojumiem. Tas radīja uzņēmumiem un uzņēmumu grupām ieņēmumu samazinājumu un ārkārtēju, vienreizēju izmaksu pieaugumu, kas var radīt finanšu zaudējumus. Nereti šādas ārkārtējās izmaksas tiek attiecinātas uz starptautiskas grupas uzņēmumiem, kas būtiski ietekmē to finanšu rādītājus. Lai pārliecinātos, ka šādas izmaksas ir objektīvi attiecināmas uz vietējo grupas uzņēmumu Latvijā, jāpievērš uzmanība trim būtiskiem jautājumiem:
NM, kas ar VID noslēdzis APA par kontrolēta darījuma cenas atbilstību tirgus cenai, šī vienošanās jāturpina pildīt arī pandēmijas periodā. Taču, ja pandēmijas radīto seku vai citu apstākļu rezultātā NM nespēj turpināt saistību izpildi, tam ir tiesības iesniegt VID motivētu ierosinājumu:
Svarīgi atcerēties – ja NM neizpilda APA nosacījumus vai vienojas ar VID to izbeigt, tad VID ir tiesības nodokļu revīzijā (auditā) precizēt darījumam vai darījumu veidam noteikto tirgus cenu, par kuru tika noslēgts APA.
Kopumā, analizējot VID metodisko materiālu, secināms, ka tas ir izstrādāts, balstoties uz starptautisko praksi, un satur būtiskus mehānismus TC noteikšanai pandēmijas periodā.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuPasaules un lietu kārtība pastāvīgi mainās, un šī mainība būtiski ietekmē visu apkārtējo vidi gan pozitīvā, gan negatīvā nozīmē, ļaujot un pat liekot pārskatīt dažādus līdz šim ierastus procesus un darbības, lai tās atbilstu pastāvošajai realitātei. Šie apstākļi ietekmē arī transfertcenu (TC) piemērošanu.
Saistīti uzņēmumi mēdz viens otram izsniegt aizdevumus, kuriem – tāpat kā citiem darījumiem starp saistītām personām – jāatbilst tirgus cenai. Salīdzināmības analīzē var izmantot gan iekšējos, gan ārējos datus, taču ne vienmēr ir skaidrs, par kādu periodu tie jāatlasa. Šajā rakstā aplūkosim dažādus aizdevuma analīzes veidus ar salīdzināmo datu atlases piemēriem, izmantojot ārējos informācijas avotus.
Globālais nodokļu regulējums ir piedzīvojis vēsturiskas pārmaiņas un joprojām tiek grozīts. Tas ir licis daudznacionālo uzņēmumu (DNU) grupām pārvērtēt savu globālo darbības modeli un aktīvi rīkoties, lai saglabātu konkurences priekšrocības. Līdz ar tehnoloģiju attīstību, globālās vides izmaiņām un pandēmijas ietekmi, DNU sāk pārskatīt un pārveidot savas vērtību ķēdes, lai padarītu grupas uzņēmumu darbību vēl efektīvāku un ienesīgāku.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).