Saistīti uzņēmumi mēdz viens otram izsniegt aizdevumus, kuriem – tāpat kā citiem darījumiem starp saistītām personām – jāatbilst tirgus cenai. Salīdzināmības analīzē var izmantot gan iekšējos, gan ārējos datus, taču ne vienmēr ir skaidrs, par kādu periodu tie jāatlasa. Šajā rakstā aplūkosim dažādus aizdevuma analīzes veidus ar salīdzināmo datu atlases piemēriem, izmantojot ārējos informācijas avotus.
Teorijā un praksē, lai pamatotu aizdevuma procentu likmes (darījuma cenas) atbilstību tirgus vērtībai, par piemērotāko ir atzīta salīdzināmo nekontrolēto cenu metode, kuras ietvaros salīdzina iekšējos vai ārējos salīdzināmos datus. Iekšējos salīdzināmos datus var identificēt, ja nodokļa maksātājam (NM) ir salīdzināms aizdevums ar trešo personu. Tomēr svarīgi ir noskaidrot, vai iekšējie dati ir salīdzināmi un uzticami kontrolētā aizdevuma darījuma analīzei. Par to var pārliecināties, izvērtējot, vai ekonomiski nozīmīgie nosacījumi, piemēram, aizdevuma izsniegšanas laiks, termiņš un apjoms, kā arī līdzēju veiktās funkcijas un uzņemtie riski ir pietiekami līdzīgi. Ja NM nav pieejami iekšējie salīdzināmie dati, tad jāizvērtē citas alternatīvas – ārējie salīdzināmie dati, piemēram, Latvijas Bankas (LB) publicētās procentu likmes vai komerciālo datubāžu piedāvātie salīdzināmie dati.
Pamatojot aizdevuma atbilstību nesaistītu pušu darījuma principam (NPDP), var rasties situācijas, kurās nav pārliecības, par kādu periodu ir nepieciešams atlasīt ārējos salīdzināmos datus. Diemžēl Latvijas tiesību akti nevieš skaidrību šajā jautājumā, jo tie neparedz īpašus noteikumus, kā un kad atlasīt salīdzināmos datus transfertcenu analīzei. Šādās situācijās saskaņā ar MK noteikumu Nr. 677 “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi” 19. punktu talkā var ņemt ieteikumu no ESAO “Transfertcenu noteikšanas vadlīnijām daudznacionāliem komersantiem un nodokļu administrācijām,” proti, tirgus vērtības noteikšanai izmantot ex ante un ex post pieeju, kas palīdz rast skaidrību šajā jautājumā.
Lai pārliecinātos, ka kontrolētajam aizdevuma darījumam piemērotā cena (procentu likme) atbildīs tirgus vērtībai, NM var sagatavot salīdzināmo datu atlasi un noteikt tirgus diapazonu procentu likmēm darījuma brīdī. Taču transfertcenu dokumentācijā jāspēj demonstrēt, ka NM ir pielicis saprātīgas pūles, lai darījuma brīdī ievērotu NPDP saskaņā ar informāciju, kas NM pamatoti bija pieejama pirms darījuma.
Lai labāk saprastu ex ante pieeju, aplūkosim teorētisku piemēru, kas balstās uz LB publicētiem procentu likmju statistikas datiem.
Pieņemsim, ka 2021. gada janvārī NM plānoja izsniegt aizdevumu saistītam ārvalsts uzņēmumam un vēlējās būt drošs, ka piemērotā procentu likme atbildīs NPDP. Izvērtējot plānotā darījuma faktus un apstākļus, salīdzināšanai tika izvēlēta LB publicētā statistika par kredītiestāžu izsniegto kredītu vidējām procentu likmēm. Tā kā ex ante pieeja balstās uz vēsturiskiem datiem, tika atlasītas LB pēdējās publicētās procentu likmes par 12 mēnešu periodu. Jāpiebilst, ka LB publicē apkopoto procentu likmju statistiku ar divu mēnešu nobīdi, tāpēc salīdzināšanai tika izvēlēti dati par periodu no 2020. gada decembra līdz 2021. gada novembrim.
Atšķirībā no iepriekšējās, šī pieeja pārbauda nesaistītu pušu apstākļus jeb faktiskos rezultātus, salīdzinot plānoto procentu likmi ar tām, ko piemēroja nesaistītas personas laikposmā, kad faktiski notika darījums.
Atkal izmantojot LB statistiku par kredītiestāžu izsniegto kredītu vidējām procentu likmēm un zinot, ka NM izsniedza aizdevumu 2021. gada janvārī ar atmaksas termiņu līdz vienam gadam, jāatlasa salīdzināmie dati par periodu, kad aizdevums tika izsniegts izmantošanai. Tātad, pamatojot procentu likmes atbilstību NPDP, transfertcenu dokumentācijā jāizvēlas salīdzināmie dati par periodu no 2021. gada janvāra līdz 2021. gada decembrim.
Lai gan praksē biežāk novērojam ex post pieeju, tā ne vienmēr garantē labvēlīgu iznākumu, jo faktisko rezultātu pārbaudē var tikt konstatēts, ka NM aizdevumā piemērotā procentu likme neiekļaujas noteiktajā tirgus diapazonā. Turpretī ar ex ante pieeju aizdevuma brīdī tiek noteikta procentu likme, kas atbilst NPDP un garantē gan lielāku ticamību, gan komforta līmeni.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuLai aprēķinātu kontrolētā atbalsta pakalpojuma darījuma cenu, vispirms norāda to izmaksu kopumu, kas radušās saistībā ar pakalpojuma sniegšanu, un tām pieskaita uzcenojumu. Tomēr pastāv arī izmaksas, kuras nodod bez uzcenojuma. Šajā rakstā sniegts vispārīgs priekšstats par pakalpojuma cenas veidošanu, īpaši skaidrojot t.s. caurplūstošās izmaksas, kurām nav peļņas elementa.
Juridiskā forma jeb darījuma līgums, kas noslēgts starp saistītām personām, un tā noteikumi, vienmēr ir bijis viens no faktoriem, kas tiek skatīts, vērtējot kontrolētajos darījumos noteiktās transfertcenas atbilstību tirgus cenas principam. Šajā rakstā – par darījuma juridiskās formas būtiskumu, novēroto pieeju iekšgrupas līgumu izstrādē un noteikumiem, kas jāņem vērā, šos līgumus izstrādājot, lai mazinātu transfertcenu riskus.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).