Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Grozīs likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 2/50/22

Irēna Arbidāne
Direktore nodokļu konsultāciju nodaļā, personāla un organizāciju pārveides pakalpojumu vadītāja Baltijā, PwC Latvija

Šā gada 10. novembrī saskaņošanai ar Finanšu ministriju un Tieslietu ministriju tika nosūtīts projekts grozījumiem likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” (VSA). Šajā rakstā – par ierosinātajām izmaiņām.

Pēc būtības izmaiņas iespējams strukturēt trīs pamatgrupās:

  • izmaiņas ar mērķi veikt likumu savstarpējo saskaņošanu;
  • precizējumi, lai atrisinātu juridiskās neskaidrības, kas rodas praksē;
  • izmaiņas VSA likumā, kas ietekmē vairākus administrēšanas pasākumus.

1. Likumu savstarpējā saskaņošana

1.1. Vecāku pabalsts (VSA likuma 6. pants)

Iepriekš: Saskaņā ar VSA likumu bērna kopšanas pabalstu un vecāku pabalstu piešķir personām, kuras kopj bērnu, kurš nav sasniedzis gada vai pusotra gada vecumu.

Ierosinātās izmaiņas: Ar 2023. gada 1. janvāri spēkā stāsies 2022. gada 15. septembra grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Vecāku pabalsta nenododamo daļu divus mēnešus katrs no vecākiem varēs saņemt līdz bērna astoņu gadu vecumam. Tādējādi vecāku pabalsta saņemšanas periods ir sadalīts divos posmos:

  1. Vecāku pabalsta pamatdaļas saņemšana līdz bērna viena gada vai pusotra gada vecumam, kuru pēc izvēles saņem viens no vecākiem.
  2. Pabalsta nenododamās daļas izsniegšana vecākiem izdevīgā laikā līdz bērna astoņu gadu vecumam. Taču, lai saņemtu šo pabalstu, vecākam jāatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas.

Juridiskās skaidrības nodrošināšanai VSA likumā jānosaka, ka personas, kas izvēlējušās saņemt arī otro vecāku pabalsta daļu bērnam līdz astoņu gadu vecumam, ir sociāli apdrošināmās personas.

2. Precizējumi VSA likumā

2.1. Pilnīga vai daļēja līgumsaistību izpilde (VSA likuma 20.5 pants)

Viens no svarīgākajiem precizējumiem attiecas uz darba devēja (DD) atbildību par pilnīgu vai daļēju līgumsaistību izpildi būvniecības nozarē. Ir arī citi mazāk aptveroši precizējumi, kurus rakstā neiekļāvām.

Iepriekš: Vēsturiski pastāvēja praktiski šķēršļi, jo būvniecībā darba ņēmēji nevarēja iesniegt sūdzības par neizmaksāto darba atlīdzību, ja uzņēmums bija pazudis vai atzīts par maksātnespējīgu. Ģenerāluzņēmējs savukārt neuzņēmās atbildību, skaidrojot, ka nevar kontrolēt apakšuzņēmēju pienākumu izpildi pret to darbiniekiem. Lai atrisinātu šo problēmu, 2016. gada 9. jūnija grozījumos Darba likumā (75.2 pants) tika noteikts pienākums ģenerāluzņēmējam nodrošināt DD funkcijas, ja:

  1. DD kā apakšuzņēmējam ir nodota pilnīga vai daļēja līgumsaistību izpilde saistībā ar darbinieku nosūtīšanu ēku būvniecībai vai specializētajiem būvdarbiem, bet
  2. DD darba līgumā noteiktajā laikā nav izpildījis pienākumu izmaksāt algu darbiniekam (gan uz Latviju nosūtītam, gan Latvijā nodarbinātam).

Šajā gadījumā darbiniekam ir tiesības prasīt neizmaksāto algu no ģenerāluzņēmēja. Rezultātā ēnu ekonomikas īpatsvars būvniecības nozarē Latvijā 2021. gadā samazinājās līdz 31,2% (SSE Riga, 2021). Taču joprojām bija neskaidrības par pienākumu maksāt darbaspēka nodokļus.

Ierosinātie precizējumi: Ja apakšuzņēmējs regulāri izmaksā darba atlīdzību, tad arī darbaspēka nodokļa izmaksas ir viņa atbildība. Turpretī, ja apakšuzņēmējam rodas problēmas ar algas izmaksām darbiniekiem, tad atbilstoši Darba likumam algu izmaksā ģenerāluzņēmējs, un arī pienākums veikt darbaspēka nodokļa iemaksas ir ģenerāluzņēmējam. Tātad pienākums samaksāt un uzskaitīt darbaspēka nodokļus ir tam DD, kurš izmaksā algu darbiniekiem.

3. Izmaiņas VSA likumā

3.1. Minimālo obligāto iemaksu aprēķins (VSA likuma 20.4 pants)

Iepriekš: Saskaņā ar VSA likumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) minimālo obligāto iemaksu aprēķins par ceturksni jāveic trīs mēnešu laikā pēc ceturkšņa beigām, bet pārrēķins – trīs mēnešu laikā pēc kalendāra gada beigām. Problēmas rodas 4. ceturksnī, kad DD un pašnodarbinātā minimālo obligāto iemaksu apstrīdēšanas laikā VSAA jau jāveic pārrēķins par gadu.

Ierosinātās izmaiņas: Lai nodrošinātu VSAA korektu minimālo obligāto iemaksu pārrēķinu par gadu, ir ieteikts pagarināt periodu, kurā DD un pašnodarbinātajam jāveic minimālās obligātās iemaksas par iepriekšējo kalendāra gadu (līdz trešā mēneša 23. datumam), un termiņu, kurā VSAA jāveic minimālo obligāto iemaksu pārrēķins par gadu (septiņu mēnešu laikā pēc kalendāra gada beigām).

Papildus ir nepieciešams precizējums, ka VSAA sniedz informāciju VID gan par DD un pašnodarbinātā pārmaksātajām, gan piemaksājamām iemaksām. Ja pārrēķins nepārsniedz 5 eiro (gan pārmaksām, gan piemaksām), tad VSAA par to neziņo VID efektīvākas administrēšanas dēļ.
 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu