Šā gada 31. oktobrī tika izsludināti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” (Nr. 1261/Lp13). Vecais valdības sasaukums vēl paspēja ieviest vairākas nozīmīgas likumvides izmaiņas. Šajā rakstā nedaudz tuvāk apskatīsim 11.13 panta izmaiņas īpašajos noteikumos, kas regulē ienākuma no ieguldījumu konta noteikšanu.
Grozījumi kopumā iezīmē pārmaiņas vairākās jomās:
Vispārīgā gadījumā, ja fiziska persona iegulda finanšu līdzekļus vērtspapīros vai tirgo tos, tad saskaņā ar IIN likumu ienākumam, kas gūts no aktīvu pārdošanas, jāpiemēro 20% IIN. Taču, ja darījumos ar finanšu instrumentiem tiek izmantots ieguldījumu konts un ir izpildītas 11.13 panta prasības, var piemērot labvēlīgu IIN režīmu. Proti, 20% likmi jāpiemēro tajā brīdī, kad no ieguldījumu konta izmaksātā naudas summa pārsniedz tajā iemaksāto summu.
Sākumā par to, ko normatīvie akti nosaka šobrīd – pirms grozījumu stāšanās spēkā dienas – un tad par to, ko noteiks jaunais regulējums.
Īpašie noteikumi paredzēja, ka pienākums sniegt informāciju VID par Latvijas rezidenta ieguldījumu konta reģistrēšanu un atvēršanu bija finanšu iestādei vai pašam ieguldījumu konta turētājam, ja ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs nenodrošināja informācijas sniegšanu par atvērtajiem kontiem. Praksē varēja rasties neskaidras situācijas, kad gan konta turētājs, gan finanšu iestāde, kurā konts atvērts, uzskatīja, ka pienākums sniegt informāciju VID būs otrai iesaistītajai pusei, tādēļ neziņoja neviens un VID varēja neatpazīt ieguldījumu kontu.
Praksē veidojās arī situācijas, kad finanšu iestāde nebija izvērtējusi informācijas sniegšanas pienākumu, tādēļ ziņas par klienta atvērto ieguldījumu kontu nesasniedza VID.
IIN likuma 11.13 pants tiks papildināts ar noteikumiem, kas nosaka, ka Latvijā reģistrētam ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam vai ārvalstī reģistrēta ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja filiālei Latvijā, pie kuras nodokļu maksātājs būs atvēris ieguldījumu kontu, būs pienākums ne vēlāk kā līdz taksācijas gada beigām sniegt informāciju par atvērto ieguldījumu kontu VID noteiktajā kārtībā. Tādējādi par Latvijā atvērtajiem ieguldījumu kontiem sniegt informāciju VID būs atbildīgas tikai finanšu iestādes. Paredzams, ka šīs izmaiņas novērsīs interpretācijas pārpratumus, jo ziņošanas pienākums tiek uzlikts tikai vienai pusei.
IIN likums zināmā veidā radīja neskaidrību par informācijas sniegšanu VID par ieguldījumu konta atvēršanu, neparedzot konkrētu likuma normu, kas to skaidrotu.
Ja ieguldījumu konts ir atvērts ārzemēs, tā turētājam ne vēlāk kā līdz taksācijas gada beigām ir jāinformē VID par ieguldījumu konta statusa piešķiršanu šādam kontam.
Tā kā ieguldījumu konta turētājam nebūtu jānes atbildība par finanšu iestādes nepaziņošanu VID, IIN likuma 11.13 pantā būs iekļauti noteikumi, kas paredz, ka VID, ja nav laikus informēts par kādu nodokļu maksātāja ieguldījumu kontu finanšu iestādes vainas dēļ, to neuzskatīs par pamatu konta neatzīšanai par ieguldījumu kontu.
Lai ieguldītājiem radītu lielāku pārliecību par savu ieguldījumu kontu statusu, VID būs pienākums nodrošināt nodokļu maksātājam iespēju pēc pieprasījuma saņemt informāciju par visiem viņa ieguldījumu kontiem, par kuriem VID ir informēts.
Ar izsludinātajiem grozījumiem likumdevējs ir konkretizējis, kādā kārtībā jānotiek informācijas apmaiņai ar VID, kā arī vairojis pārliecības un drošības sajūtu ieguldījumu konta īpašniekiem, veicot IIN likumā attiecīgos uzlabojumus:
Lai gan likumvide kļūst arvien labvēlīgāka ieguldītājiem, ne visi aspekti šobrīd ir pilnīgi skaidri. Tādēļ katru situāciju mēs ieteiktu vērtēt atsevišķi, konsultējoties ar VID vai nodokļu konsultantiem, lai vairotu drošības sajūtu, ka ieguldītājam ir tiesības izmantot labvēlīgo IIN režīmu.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuLai novērstu Covid-19 pandēmijas sekas, tika ieviesti dažādi nodokļu atvieglojumi, tostarp arī palielinātajiem procentu maksājumiem. Šajā rakstā – par UIN piemērošanu palielinātajiem procentu maksājumiem un par to, ko vēl var izdarīt šogad, lai nerastos UIN sekas 2023. gadā.
UIN likuma pārejas noteikumi paredz iespēju samazināt aprēķināto UIN summu no dividendēm par nodokļu zaudējumiem, kas bija izveidojušies līdz 2017. gada 31. decembrim, taču šis atvieglojums jāizmanto līdz 2022. gada beigām. Šajā rakstā – par niansēm, kas jāņem vērā, lai to izmantotu.
Kad attālinātā darba koncepts ir kļuvis par mūsu ikdienu, ne viens vien uzņēmums apsver iespējas pielāgot jaunajiem apstākļiem arī kolektīva motivēšanas un saliedēšanas pasākumus, organizējot tos tiešsaistē. Šajā rakstā apskatīsim VID viedokli par personāla ilgtspējas pasākumu organizēšanu viena departamenta/pārvaldes ietvaros, kā arī ēdināšanas izdevumu iekļaušanu personāla ilgtspējas pasākumu izdevumos (“PIPI”), ja pasākums tiek organizēts attālināti.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).