Kad attālinātā darba koncepts ir kļuvis par mūsu ikdienu, ne viens vien uzņēmums apsver iespējas pielāgot jaunajiem apstākļiem arī kolektīva motivēšanas un saliedēšanas pasākumus, organizējot tos tiešsaistē. Šajā rakstā apskatīsim VID viedokli par personāla ilgtspējas pasākumu organizēšanu viena departamenta/pārvaldes ietvaros, kā arī ēdināšanas izdevumu iekļaušanu personāla ilgtspējas pasākumu izdevumos (“PIPI”), ja pasākums tiek organizēts attālināti.
Saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma 8. panta otrās daļas 7. punktu pie izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību, pieskaita visus izdevumus, kas tieši nav saistīti ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību, tostarp reprezentācijas izdevumus un PIPI, kas kopā pārskata gadā pārsniedz 5% no iepriekšējā pārskata gada kopējās darba ņēmējiem aprēķinātās bruto darba samaksas, par kuru samaksāti valsts sociālās apdrošināšanas maksājumi.
Savukārt atbilstoši UIN likuma 8. panta trešajai daļai apliekamajā bāzē var neiekļaut tikai tos reprezentācijas izdevumus un PIPI, kas nepārsniedz minēto apmēru, ja PIPI tiek uzskaitīti atsevišķi no citiem izdevumiem.
Jāatzīmē, ka UIN likuma izpratnē PIPI ir izdevumi darbiniekiem paredzētu kolektīva motivēšanas vai saliedēšanas pasākumu nodrošināšanai un citi izdevumi darbinieku kolektīva motivēšanai, ja šie labumi nav bijuši iekļauti fiziskās personas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekamajā bāzē vai ja IIN likumā šim ienākuma veidam ir noteikts atbrīvojums (izdevumi nav personificējami).
Izvērtējot uzņēmuma īstenoto pasākumu atbilstību personāla ilgtspējas pasākumu definīcijai, jāņem vērā, ka personāla ilgtspējas pasākumam principā jābūt vērstam uz visiem uzņēmuma darbiniekiem, nevis konkrētu indivīdu. Proti, UIN likums tiešā veidā neregulē šādus jautājumus:
Lai gan nav vienota regulējuma, izšķirošais ir pasākuma mērķis – kolektīva motivēšana vai saliedēšana. Taču, ja uzņēmums rīko pasākumu, kurā ir iespēja piedalīties tikai konkrētiem uzņēmuma darbiniekiem (no vienas struktūrvienības, projekta komandas, nodaļas u.tml.), tas nav uzskatāms par personāla ilgtspējas pasākumu UIN aprēķināšanas vajadzībām.
Savukārt, ja kolektīva motivēšanas vai saliedēšanas pasākumā tiešsaistē piedalās visi uzņēmuma darbinieki un pasākuma ietvaros uzņēmums tiem nodrošina maltīti (ēdiena piegādi uz mājām), VID norāda – lai gan klātienes pasākumā ēdināšanas izdevumi kvalificētos kā PIPI, tiešsaistes pasākuma ietvaros tie nav uzskatāmi par šādiem izdevumiem UIN aprēķināšanas vajadzībām. Tādējādi tiešsaistes pasākumu ēdināšanas izdevumiem būtu jāpiemēro IIN un VSAOI, jo tos var personificēt, tāpēc UIN aprēķināšanas vajadzībām tie kvalificētos kā saimnieciskās darbības izdevumi, ko neiekļauj apliekamajā bāzē.
Mūsuprāt, šāda likumā noteiktā regulējuma interpretācija nav taisnīga, jo neatkarīgi no ārējiem apstākļiem uzņēmumu interesēs ir rūpēties par darbinieku motivēšanu un saliedēšanu, it īpaši mainīgajā vidē. Turklāt šobrīd saņemtais viedoklis paredz dažādu UIN un IIN piemērošanu atkarībā no pasākuma organizēšanas veida (klātienē, tiešsaistē vai, iespējams, jauktā veidā), kas nav taisnīgi pret tiem nodokļu maksātājiem, kam nav iespēju nodrošināt pasākumu rīkošanu klātienē.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuAttiecībā uz nodokļu piemērošanu jaunuzņēmumu personāla opciju plāniem vairākas ES dalībvalstis ir vienu soli priekšā. To nacionālie tiesību akti gan padara personāla opciju plānus daudz pievilcīgākus jaunuzņēmumu darbiniekiem, gan piedāvā draudzīgākus noteikumus uzņēmumu dibinātājiem. Lai gan regulējuma mērķis ir motivēt jaunuzņēmumus piešķirt darbiniekiem līdzdalības daļu uzņēmumā, šī mērķa sasniegšanai valstis var izmantot dažādus risinājumus.
Kā minēts šā raksta pirmās daļas izskaņā, ārvalstu tirgos ir dažādi tiesvedības finansēšanas modeļi. Papildus iepriekš analizētajam modelim, kur prasītāja tiesvedību finansē institucionāls tiesvedības finansētājs – investīciju fonds, kas specializējas tiesvedību finansēšanā, šā raksta ietvaros apskatīsim pieejamās minētā finansējuma avota alternatīvas. Apskats aptvers dažus no mazāk apzinātiem un dažkārt neordināriem tiesvedības finansējuma avotiem, kuru veiksmīga apgūšana mazinātu to gadījumu skaitu, kad tiesvedības dalībnieka iespējas aizsargāt savas tiesības tiesā ierobežo finansējuma trūkums.
Laiku pa laikam uzņēmumu grupas nonāk pie lēmuma stratēģiski pārstrukturēt savus aktīvus, tostarp nodot līdzekļus (aktīvus) no viena vai vairākiem grupas uzņēmumiem citas darbības finansēšanai. Pamatkapitāla palielināšana ar mantisko ieguldījumu komercsabiedrībā ir saistīta ne tikai ar vairākiem būtiskiem juridiskajiem jautājumiem, bet arī ar nodokļiem. Šajā rakstā – sīkāk par nepieciešamību piemērot PVN, veicot mantisko ieguldījumu, vērtējot arī nepieciešamību koriģēt iepriekš atskaitīto priekšnodokli par mantisko ieguldījumu un tiesības atskaitīt priekšnodokli par pakalpojumiem, kas saņemti sakarā ar mantisko ieguldījumu, piemēram, mantiskā ieguldījuma vērtētāju (ekspertu) pakalpojumi un juridiskās konsultācijas.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).