Lai novērstu Covid-19 pandēmijas sekas, tika ieviesti dažādi nodokļu atvieglojumi, tostarp arī palielinātajiem procentu maksājumiem. Šajā rakstā – par UIN piemērošanu palielinātajiem procentu maksājumiem un par to, ko vēl var izdarīt šogad, lai nerastos UIN sekas 2023. gadā.
UIN likuma 10. pantā ir noteikts UIN piemērošanas regulējums palielinātajiem procentu maksājumiem, t.i., neatskaitāmo procentu maksājumu apmēram, par kuru jāpalielina ar UIN apliekamā bāze. UIN piemērošanas metode ir atkarīga no procentu izmaksu apmēra.
Procentu izmaksas līdz 3 miljoniem eiro
Uzņēmumiem, kam procentu izmaksas gadā nepārsniegs 3 miljonus eiro, UIN piemērošanas vajadzībām jāpiemēro UIN likuma 10. panta pirmajā daļā noteiktā pašu kapitāla metode. Proti, apliekamā bāze jāpalielina proporcionāli par tādiem procentiem, kuru saistības vidējais apmērs pārsniedz četrkāršu pašu kapitālu (izņemot rezerves) gada sākumā.
Šo metodi nepiemēro procentu maksājumiem par aizņēmumiem no finanšu iestādes, kura atbilst šādiem kritērijiem:
Procentu izmaksas virs 3 miljoniem eiro
Uzņēmumiem, kam procentu izmaksas gadā pārsniedz 3 miljonus eiro, UIN jāmaksā par procentu maksājumu pārsniegumu, piemērojot divas aprēķina metodes:
Ja palielinājums veidojas pēc abām metodēm, tad jāpalielina tikai par lielāko summu.
Vēl jāņem vērā, ka UIN likuma 10. pantā ir noteikti arī izņēmumi aizņēmumiem, kam nepiemēro UIN.
Atvieglojums 2021. un 2022. gadā
Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 7.1 pantā ir noteikts, ka UIN maksātāji veiktajiem procentu maksājumiem pārskata gadā, kas sākas 2021. un 2022. gadā, nepiemēro UIN likuma 10. panta pirmo daļu, t.i., pašu kapitāla metodi procentu maksājumiem līdz 3 miljoniem eiro.
Tādējādi uzņēmumi, kam procentu izmaksas nepārsniedza 3 miljonus eiro, 2021. un 2022. gadā varēja nesatraukties par UIN sekām. Tomēr, tā kā šobrīd nav plānots pagarināt atvieglojuma piemērošanu, uzņēmumiem vēl ir iespēja izvērtēt un ieviest pasākumus, lai 2023. gadā nerastos UIN sekas par palielinātajiem procentu maksājumiem.
Šogad uzņēmumiem vēl ir iespēja izvērtēt, vai tiem potenciāli radīsies UIN sekas par palielinātajiem procentu maksājumiem 2023. gadā, ja procentu izmaksas nepārsniedz 3 miljonus eiro, un iespēju robežās veikt darbības, lai nodokļu sekas nerastos.
Palielināt pamatkapitālu
Ja uzņēmums jau šobrīd var paredzēt, ka 2023. gada vidējais saistību apjoms pārsniegs summu, kas vienāda ar četrkāršotu pašu kapitāla apjomu 2023. gada sākumā, tad uzņēmuma dalībnieki var izskatīt iespēju palielināt uzņēmuma pamatkapitālu. Tā kā tiek ņemts vērā pašu kapitāls pārskata gada sākumā, pamatkapitāla palielināšana jāveic līdz 2022. gada beigām, lai tās rezultātā uzņēmumam nerastos pienākums maksāt UIN par palielinātajiem procentu maksājumiem.
Mainīt finansējuma avotu vai pārliecināties, ka aizņēmums saņemts no finanšu iestādes
Tā kā UIN likums paredz izņēmumus gan aizņēmumiem no finanšu iestādēm (10. panta otrā daļa), gan noteiktiem citiem aizņēmumiem (10. panta piektā daļa), uzņēmums var izvērtēt iespēju mainīt finansējuma avotu, lai procentu maksājumiem varētu piemērot izņēmuma normas.
Uzņēmumi saņem aizņēmumus no dažādiem finanšu ieguldījumu fondiem. Vēršam uzmanību, ka arī finanšu ieguldījumu fonds var tikt atzīts par finanšu iestādi UIN likuma izpratnē, ja tas atbilst abiem 10. panta otrajā daļā noteiktajiem kritērijiem. Informācija par katru fondu jāizvērtē atsevišķi, lai noteiktu, vai tas kvalificējas izņēmumiem. Balstoties uz praksi, iesakām saņemt VID uzziņu, kas apstiprina, ka ieguldījumu fonds ir atzīstams par finanšu iestādi un uzņēmums var piemērot UIN likumā minēto izņēmumu.
Atmaksāt vai kapitalizēt aizņēmumu
Ja finanšu līdzekļi ļauj, tad uzņēmumam ir iespēja 2022. gadā atmaksāt aizņēmumus, kā rezultātā 2023. gadā neradīsies procentu maksājumi un nebūs jāizvērtē to UIN sekas. Ir iespēja arī kapitalizēt aizdevumu.
Apkopojot iepriekš minēto, uzņēmumiem, kam ir aktuāls UIN risks saistībā ar palielinātajiem procentu maksājumiem, iesakām šogad izvērtēt savas iespējas, lai nerastos UIN saistības par 2023. gada procentu maksājumiem.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuUzņēmumu bilancēm kļūstot arvien piesātinātākām ar saistībām un nākotnes naudas plūsmām – neskaidrākām, iespējas tikt pie bankas finansējuma uz līdzsvarotiem nosacījumiem ir ierobežotas. Taču uzņēmējiem ir nepieciešams svaigs kapitāls, lai turpinātu iesāktās investīcijas un padarītu uzņēmuma darbību noturīgāku pret energošokiem un izejmateriālu trūkumu, kā arī lai pārdzīvotu izmaksu kāpumu, ko bieži vien nevar kompensēt ar paaugstinātu izcenojumu gala produktam.
Lai ieviestu atbalsta pasākumus laikus un nodrošinātu nodokļu maksātāju (NM) darbības nepārtrauktību, valdība ir izstrādājusi un iesniegusi saskaņošanai jaunus noteikumus par algu subsīdijas atbalsta sniegšanu NM darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos. Šajā rakstā – par noteikumu projekta saturu, lai NM būtu skaidrs, kuras nozares un kā varēs pieteikties atbalstam.
Krievijas militārā agresija ir būtiski ietekmējusi daļu uzņēmēju, kuri importē metāla izstrādājumus no Krievijas un Baltkrievijas, kā arī tādas nozares kā metālapstrāde, aizsardzības industrija, būvniecība, mašīnbūve, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas. Lai sekmētu tirgus stabilitāti, Ekonomikas ministrija kā tūlītēju risinājumu paredz ieviest atbalsta pasākumus finanšu instrumentu veidā saimnieciskās darbības veicēju (SDV) turpmākās darbības nodrošināšanai.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).