Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Vai personām, kas nav UIN maksātāji, tas jāietur no maksājumiem nerezidentiem? 3/49/22

Tatjana Kļimoviča
Vecākā konsultante nodokļu konsultāciju nodaļā, PwC Latvija

Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma 5. panta pirmajā daļā ir uzskaitīti nerezidentiem veicamie maksājumi, no kuriem izmaksas brīdī jāietur UIN. Savukārt 2. panta otrajā daļā ir uzskaitītas personas, kuras UIN nemaksā. Praksē ir radies jautājums, vai UIN nemaksātājiem ir pienākums to ieturēt no maksājumiem nerezidentiem. Šajā rakstā atbildam uz jautājumu.

UIN likuma normas

Pirmšķietami varētu domāt, ka tad, ja persona nav UIN maksātājs UIN likuma 2. panta otrās daļas izpratnē, tad tai nav arī pienākuma ieturēt UIN no maksājumiem nerezidentiem. Tomēr tā nav, jo jāņem vērā MK noteikumu Nr. 677 “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi” 29. punkts, kurā plašāk skaidrota UIN likuma 5. panta piemērošana un nodokļa maksātāji. Proti, nodokli no maksājumiem nerezidentiem ietur un iemaksā budžetā pastāvīgās pārstāvniecības un rezidenti (izņemot fiziskās personas), t.sk. nodokļa maksātāji, kuri saskaņā ar UIN likuma 2.panta otro daļu nemaksā UIN:

  • individuālie (ģimenes) uzņēmumi (arī zemnieku un zvejnieku saimniecības), kuri atbilstoši Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumam nav izvēlējušies sagatavot gada pārskatu;
  • no valsts budžeta finansētas institūcijas, kuru ienākumi no saimnieciskās darbības paredzēti valsts budžetā;
  • no pašvaldības budžeta finansētas institūcijas, kuru ienākumi no saimnieciskās darbības paredzēti pašvaldības budžetā;
  • privātie pensiju fondi;
  • ieguldījumu fondi un alternatīvo ieguldījumu fondi;
  • biedrības, nodibinājumi, ja to dibināšanas atklāts vai slēpts mērķis nav peļņas vai kapitāla pieauguma gūšana to biedriem;
  • reliģiskās organizācijas, arodbiedrības un politiskās partijas;
  • Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Tādējādi arī UIN nemaksātājiem, veicot maksājumus nerezidentiem, jāpiemēro UIN saskaņā ar UIN likuma 5. pantā noteikto.

Attiecībā uz nodokļa ieturēšanas kārtību un pienākumu ziņot VID ir paredzēts,1 ka par izmaksu jāziņo, iesniedzot VID “Uzņēmumu ienākuma nodokļa pārskatu par nerezidenta gūtajiem ienākumiem un samaksāto nodokli Latvijas Republikā”, līdz nākamā mēneša 20. datumam pēc mēneša, kurā maksājums veikts, kā arī jāpiemēro atbilstošā nodokļa likme un jāiemaksā aprēķinātais UIN vienotajā nodokļu kontā līdz 23. datumam.

Turpretī, ja ir piemērojams atvieglojums atbilstoši nodokļu konvencijām, ko apliecina no nerezidenta saņemtais rezidences sertifikāts, tad nodoklis nav ieturams. Tāpat arī, ja nodoklis nav ieturams ienākuma izmaksas brīdī, nodokļu maksātājam nav jāziņo VID par nerezidentam izmaksāto atlīdzību, ja vien pārskata gadā nerezidenta attiecīgā veida ienākuma kopsumma nepārsniedz 5000 eiro.

Vēršam uzmanību, ka UIN likums neparedz atsevišķu kārtību, kādā UIN nemaksātāji var precizēt budžetā maksājamo UIN rezidences sertifikāta nesaņemšanas gadījumā. Tādēļ ir svarīgi, lai rezidences sertifikāts būtu saņemts atlīdzības izmaksas brīdī. Pretējā gadījumā, novēloti iesniedzot pārskatu, tiks aprēķināta nokavējuma nauda. Turklāt VID var piemērot sodu par pārskata savlaicīgu neiesniegšanu.


Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu