Vienā no iepriekšējiem rakstiem aplūkojām gadījumu, kad Latvijā reģistrēta filiāle izmaksāja peļņu Lietuvas uzņēmumam, un izvērtējām UIN sekas. Šajā rakstā – par UIN sekām gadījumā, ja Latvijas uzņēmums saņem ienākumu (peļņu) no savas ārvalsts filiāles.
Latvijas uzņēmumam (“LV uzņēmums”) ir Lietuvā reģistrēta filiāle. Filiāle veiksmīgi strādā ar peļņu un plāno izmaksāt ienākumu (peļņu) LV uzņēmumam. Savukārt LV uzņēmums apsver iespēju sadalīt savu peļņu dividendēs.
Praksē rodas jautājumi, kādas LV uzņēmumam būs nodokļu sekas, saņemot filiāles ienākumu (peļņu), un kāda ir UIN piemērošanas kārtība, ja LV uzņēmums sadala peļņu dividendēs.
Saskaņā ar ESAO vispārpieņemtajiem principiem pastāvīgā pārstāvniecība ir uzskatāma par atsevišķu iekšzemes nodokļu maksātāju. Tātad filiāle ir uzskatāma par Lietuvas nodokļu maksātāju, un tai ir saistošas Lietuvas normatīvo aktu normas.
Tā kā filiāle ir UIN maksātājs, Latvijas nodokļu sekas būtu jāvērtē brīdī, kad LV uzņēmums saņems ienākumu (peļņu) no filiāles, kā arī tad, kad sadalīs savu peļņu dividendēs.
Nodokļu sekas LV uzņēmumam, saņemot ienākumu (peļņu) no ārvalsts filiāles
LV uzņēmumam, saņemot ienākumu (peļņu) no filiāles, ir saistošs UIN piemērošanas vispārīgais regulējums, kurš nosaka, ka UIN ir maksājams peļņas sadales vai nosacītās sadales brīdī. Tātad LV uzņēmumam, saņemot filiāles peļņu, UIN sekas nerodas.
UIN piemērošanas noteikumi, ja LV uzņēmums sadala dividendēs savu peļņu, kuras daļu veido no filiāles saņemtais ienākums (peļņa)
UIN piemērošanas kārtība gadījumā, kad uzņēmums vēlas no ārvalsts pastāvīgās pārstāvniecības saņemto peļņu sadalīt dividendēs, ir noteikta UIN likuma 15. panta ceturtajā daļā. Proti, nodokļa maksātājs ir tiesīgs samazināt taksācijas periodā ar nodokli apliekamajā bāzē iekļauto dividenžu apmēru tādā apjomā, kādā viņš taksācijas periodā saņēmis pastāvīgās pārstāvniecības ienākumu, ja tā ārvalstī maksā nodokli par gūto ienākumu vai no saņemtā ienākuma ārvalstī ir ieturēts nodoklis. Tātad, ja LV uzņēmums vēlēsies sadalīt savu peļņu dividendēs, tam ir tiesības samazināt apliekamajā bāzē iekļauto dividenžu apmēru par saņemto filiāles peļņas daļu.
Lai izmantotu šo atvieglojumu, LV uzņēmumam un filiālei grāmatvedības uzskaite UIN vajadzībām jāveic dalīti, turklāt LV uzņēmuma rīcībā jābūt dokumentiem, kas pierāda, ka tam ir tiesības izmantot UIN atvieglojumu, piemēram, nodokļu rezidences apliecība, filiāles iesniegtā UIN deklarācija, kurā atspoguļots no ienākuma (peļņas) aprēķinātais UIN, vai apliecinājums par samaksāto UIN.
Taču kā LV uzņēmumam būtu jārīkojas, ja no filiāles saņemtā peļņa ir lielāka par LV uzņēmuma sadalāmo peļņu vai ārvalstīs samaksātā nodokļa summa ir lielāka par UIN summu, kas aprēķināta par dividendēm? Šajā gadījumā būtu jāpiemēro UIN likuma 15. panta sestā daļa. Proti, uzņēmums var segt starpību nākamajos taksācijas periodos hronoloģiskā secībā attiecīgi no apliekamajā bāzē iekļauto dividenžu apmēra un UIN summas, kas aprēķināta par dividendēm.
LV uzņēmumam, deklarējot dividendes UIN deklarācijas 1. rindā, jāaizpilda arī 2. rindas tabula, kurā norāda informāciju par ienākumu, kas saņemts no filiāles, t.i., ienākuma saņemšanas periodu un informāciju par tā izmaksātāju. Tādējādi tiks samazināta apliekamajā bāzē iekļautā dividenžu summa, un uzņēmumam neradīsies nodokļu sekas par ienākumu (peļņu), kas saņemta no filiāles.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuLai novērstu Covid-19 pandēmijas sekas, tika ieviesti dažādi nodokļu atvieglojumi, tostarp arī palielinātajiem procentu maksājumiem. Šajā rakstā – par UIN piemērošanu palielinātajiem procentu maksājumiem un par to, ko vēl var izdarīt šogad, lai nerastos UIN sekas 2023. gadā.
UIN likuma pārejas noteikumi paredz iespēju samazināt aprēķināto UIN summu no dividendēm par nodokļu zaudējumiem, kas bija izveidojušies līdz 2017. gada 31. decembrim, taču šis atvieglojums jāizmanto līdz 2022. gada beigām. Šajā rakstā – par niansēm, kas jāņem vērā, lai to izmantotu.
Uzņēmuma dalībnieku sapulce var pieņemt lēmumu sadalīt peļņu dividendēs pēc gada pārskata apstiprināšanas un finanšu gada peļņas apmēra noteikšanas. Ja to paredz uzņēmuma statūti, pārskata gada laikā var aprēķināt un izmaksāt ārkārtas dividendes, ievērojot Komerclikuma noteikumus. Šajā rakstā – par normatīvo regulējumu un UIN piemērošanu dividendēm, ko Latvijas filiāle izmaksā uzņēmumam – nerezidentam.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).