Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Nerezidenta filiāles izmaksāto dividenžu aplikšana ar nodokli 3/5/22

Tatjana Kļimoviča
Vecākā konsultante nodokļu konsultāciju nodaļā, PwC Latvija

Uzņēmuma dalībnieku sapulce var pieņemt lēmumu sadalīt peļņu dividendēs pēc gada pārskata apstiprināšanas un finanšu gada peļņas apmēra noteikšanas. Ja to paredz uzņēmuma statūti, pārskata gada laikā var aprēķināt un izmaksāt ārkārtas dividendes, ievērojot Komerclikuma noteikumus. Šajā rakstā – par normatīvo regulējumu un UIN piemērošanu dividendēm, ko Latvijas filiāle izmaksā uzņēmumam – nerezidentam.

Lietuvas uzņēmumam ir Latvijā reģistrēta filiāle, kura tam plāno izmaksāt dividendes no savas peļņas. Vai filiālei ir tiesības izmaksāt dividendes, pirms noslēgts finanšu gads un aprēķināta tās peļņa? Kāda ir UIN piemērošanas kārtība?

Tiesiskais regulējums

Saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 14. panta sesto daļu filiāli uzskata par atsevišķu iekšzemes nodokļu maksātāju.

Sadalot peļņu dividendēs, vispārīgā gadījumā būtu jāņem vērā Komerclikuma 161. un 161.1 pants, kas nosaka dividenžu (arī ārkārtas dividenžu) aprēķināšanas un izmaksāšanas kārtību. Taču Komerclikums nereglamentē peļņas sadali ārvalsts filiāles gadījumā, tādēļ Komerclikuma ārkārtas dividenžu regulējums filiālei nav saistošs. 

Tā kā filiāle saskaņā ar UIN likuma 2. panta pirmās daļas 2. punktu ir UIN subjekts, jāievēro UIN likuma normas, kas nosaka UIN aprēķināšanas kārtību pastāvīgajai pārstāvniecībai (PP).

UIN piemērošana

Saskaņā ar UIN likuma 1. panta astotās daļas 4. punktu PP maksājumi nerezidentam, kura PP tā ir, ja tie nav uzskatāmi par nerezidenta izdevumiem, kas nodrošina PP saimniecisko darbību, ir dividendēm pielīdzinātas izmaksas.

Aplūkotajā gadījumā Lietuvas uzņēmumam veiktie maksājumi nav uzskatāmi par izdevumiem, kas saistīti ar filiāles saimnieciskās darbības nodrošināšanu, tādēļ tie ir dividendēm pielīdzinātas izmaksas, kas ir UIN objekts.

Apkopojot minēto, filiāle drīkst izmaksāt dividendes Lietuvas uzņēmumam pirms finanšu gada noslēguma. Tas radīs pienākumu filiālei iekļaut izmaksājamo dividenžu summu UIN apliekamajā bāzē un piemērot 25% likmi. Arī tad, ja filiāle nolems šos līdzekļus neizmaksāt fiziski, bet izmantot savstarpējiem norēķiniem ar Lietuvas uzņēmumu, pirms ieskaita veikšanas jāaprēķina un jāsamaksā UIN.

Šajā situācijā vēl var rasties jautājums, vai UIN likums nosaka, kurā brīdī dividenžu izmaksa jāuzrāda UIN deklarācijā un jāpiemēro UIN. Atbilde ir “jā”. UIN likuma 4. panta trīspadsmitā daļa nosaka, ka filiālei jāuzrāda dividendes UIN deklarācijā tajā mēnesī, kad tās ir izmaksātas.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu