Baltijas valstīs transfertcenu (TC) dokumentācijas formāts un tajā norādāmās informācijas apjoms ir lielā mērā vienveidīgs un atbilst Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) pārskatītajam TC dokumentācijas standartam. Tomēr būtiski atšķiras Latvijas un tās Baltijas kaimiņvalstu noteiktās robežvērtības, kuras pārsniedzot, uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājam (NM) rodas pienākums sagatavot un ik gadu vai pēc pieprasījuma iesniegt nodokļu administrācijai TC dokumentāciju. Turklāt ir noteikti atšķirīgi TC dokumentācijas sagatavošanas termiņi un paredzētā atbildība par obligāto pienākumu nepildīšanu. Atšķiras arī pieeja tirgus cenas (vērtības) noteikšanā katrā no Baltijas valstīm.
Par aktuālo - turpmāk īsziņā.
Pienākumu sagatavot TC dokumentāciju un tajā ietvert noteiktu informāciju regulē:
Informāciju par TC dokumentācijas sagatavošanas pienākumu un iesniegšanu ir svarīgi zināt NM, kuri veic starptautiskus darījumus ar saistītām personām.
Ir svarīgi uzmanīgi sekot līdzi TC noteikšanas juridiskajam ietvaram, jo Baltijas valstīs būtiski atšķiras prasības gan attiecībā uz noteiktām robežvērtībām (apgrozījums, kontrolētā darījuma summa (KDS), darbinieku skaits), gan to apmēru, kuru pārsniedzot NM rodas pienākums sagatavot un iesniegt TC dokumentāciju.
Zemāk tabulās esam apkopojuši infomāciju par katras valsts tiesiskā regulējuma prasībām attiecībā uz:
Pilnībā jāpiekrīt, ka ir svarīgi savlaicīgi iesniegt kvalitatīvu TC dokumentāciju, lai nodokļu administrācija spētu efektīvi kontrolēt nodokļu samaksas pareizību. Tomēr paredzētā atbildība par TC dokumentācijas iesniegšanas termiņa vai sagatavošanas prasību pārkāpumiem katrā no Baltijas valstīm ir atšķirīgi motivējoša.
Zemāk tabulā esam apkopojuši informāciju par katras valsts noteiktajiem atbildības apmēriem:
Īpaši vērts norādīt, ka 2023. gada septembrī Latvijas nodokļu administrācija publicēja vadlīnijas par soda naudas piemērošanas principiem, ja netiek ievērots TC dokumentācijas iesniegšanas termiņš vai sagatavošanas prasības, un to samērīguma noteikšanas kritērijiem.
Nosakot tirgus cenas (nesaistītu pušu darījuma) principam atbilstošu peļņas līmeņa rādītāja intervālu, kā zināms, tiek izmantoti salīdzināmu neatkarīgo uzņēmumu finanšu dati.
Un arī šajā salīdzināšanas procesā ir būtiskas atšķirības Baltijas valstu griezumā. Lai noteiktu salīdzināmo darījumu/datu intervālu, Latvijas TC juridiskais ietvars pieļauj izmantot jebkādu noteikto tirgus vērtību (gan minimālo, gan maksimālo, gan starpkvartiļu, gan deciles), kas atbilst izvēlētajam salīdzināmajam profilam, atšķirībā no Lietuvas un Igaunijas, kur salīdzināšanai drīkst izmantot tikai starpkvartiļu tirgus intervālu.
Neskatoties uz konstatētajām atšķirībām, kopējais TC dokumentācijas sagatavošanas mērķis ir nodrošināt gan tiesisko noteiktību NM, gan nodokļu administrāciju ar informāciju par saistīto personu veikto kontrolēto darījumu TC atbilstību tirgus cenas principam.
Ja nepieciešams, piedāvājam konsultācijas par TC dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas prasībām Baltijas valstīs.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuŠajā rakstā turpinām iepriekšējā Īsziņā aizsākto tēmu par transfertcenu (TC) dokumentācijas sagatavošanu, šoreiz koncentrējoties uz decentralizētas pieejas priekšrocībām un trūkumiem.
Transfertcenu (TC) dokumentācija ir nepieciešama uzņēmumiem, kas veic darījumus ar saistītiem ārvalstu uzņēmumiem, lai pierādītu, ka piemērotās cenas (vērtības) šajos darījumos atbilst tirgus cenu principam. TC dokumentāciju var sagatavot divos galvenajos veidos: centralizēti vai decentralizēti. Katrai pieejai ir savas priekšrocības un trūkumi, un izvēle starp tām ir atkarīga no grupas struktūras un specifiskajām vajadzībām. Šajā rakstu sērijā apskatīsim abu pieeju priekšrocības un trūkumus, kas jāņem vērā, izvēloties piemērotāko pieeju TC dokumentācijas izstrādei.
Šā gada sākumā VID publiskoja sniegto uzziņu nerezidenta pastāvīgajai pārstāvniecībai Latvijā (PP), kurā izvērtēja tās attiecības ar savu galveno uzņēmumu ārvalstī un skaidroja, vai PP rodas pienākums sagatavot un iesniegt transfertcenu (TC) dokumentāciju par savstarpējiem darījumiem. Šajā rakstā aplūkojam uzziņā skaidroto attiecībā uz PP statusu un Latvijas TC regulējumu attiecībā uz personu saistību un TC dokumentēšanu, kā arī piedāvājam teorētisku piemēru, kas skaidro PP pienākumu dokumentēt TC praksē.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).