Šajā rakstā turpinām iepriekšējā Īsziņā aizsākto tēmu par transfertcenu (TC) dokumentācijas sagatavošanu, šoreiz koncentrējoties uz decentralizētas pieejas priekšrocībām un trūkumiem.
Decentralizētā pieejā atbildību par TC dokumentācijas sagatavošanu uzņemas katrs starptautiskas uzņēmumu grupas meitasuzņēmums. Katrs uzņēmums izmanto vietējās zināšanas un konsultantu atbalstu, lai sagatavotu savu TC dokumentāciju, kas ir atbilstoša tā veiktajiem darījumiem un prasībām.
Decentralizēti sagatavotai TC dokumentācijai ir vairākas priekšrocības.
Vietējā pieredze un zināšanas
Vietējie uzņēmuma pārstāvji labāk izprot vietējos tirgus apstākļus, prasības un praksi, kas var kalpot par pamatu precīzas un vietējām prasībām atbilstošas TC dokumentācijas sagatavošanai. Turklāt vietējie uzņēmumi var sadarboties ar konsultantiem konkrētajā valstī, kuri specializējas TC jautājumos un var palīdzēt mazināt ar TC dokumentāciju saistītos riskus.
Reaģētspēja
Vietējās komandas var ātri pielāgot TC dokumentāciju vietējām prasībām vai jaunākajai praksei, nodrošinot, ka dokumentācija ir aktuāla un atbilstoša. Turklāt, ja ir notikušas izmaiņas uzņēmuma struktūrā, saistīto pušu darījumu faktos un apstākļos, tad katrs uzņēmums, kas sagatavo dokumentāciju, var šādas izmaiņas operatīvi atspoguļot savā TC dokumentācijā.
Atbildība
Decentralizēta TC dokumentācijas sagatavošana var veicināt lielāku vietējo uzņēmumu pārstāvju iesaisti un atbildību, jo tie ir tieši atbildīgi par tās izstrādi atbilstoši vietējām prasībām un faktiskajai uzņēmuma darbībai.
Vietējā uzņēmuma aktīva iesaiste
Vietējā uzņēmuma aktīva iesaiste kontrolēto darījumu analīzē palīdz tam labāk un precīzāk īstenot grupas izstrādāto TC metodoloģiju. Vietējiem darbiniekiem rodas dziļāka izpratne par to, kā tiek analizēti saistīto pušu darījumi un piemērotas TC metodes, kas veicina efektīvāku un precīzāku dokumentācijas sagatavošanu.
Decentralizēti sagatavotai TC dokumentācijai ir arī daži trūkumi.
Konsekvence
Nodrošināt konsekvenci visos grupas uzņēmumos var būt sarežģīti, jo katrai komandai var būt atšķirīga pieeja un TC prasību interpretācija. Šis vienotības trūkums var apgrūtināt grupas uzņēmumu TC prakses aizstāvēšanu auditu laikā, ja nodokļu administrācijas savstarpēji sadarbojas, salīdzinot tām pieejamo informāciju.
Izmaksas
Katram uzņēmumam ir jāpiešķir resursi TC dokumentācijas sagatavošanai, kas var būt dārgi un laikietilpīgi. Šīs izmaksas ietver ne tikai tiešās izmaksas, kas saistītas ar dokumentācijas sagatavošanu, bet arī netiešās izmaksas, piemēram, darbinieku laiku un enerģiju, kas tiek novirzīta no citiem svarīgiem uzdevumiem. Turklāt, ja katrs uzņēmums piesaista savus konsultantus, tas var radīt papildu izmaksas, jo konsultantu pakalpojumi var būt dārgi, un grupai var nebūt iespējas izmantot apjoma atlaides, kas būtu pieejamas centralizētas pieejas gadījumā.
Gan centralizētai, gan decentralizētai pieejai TC dokumentācijas sagatavošanā ir savas priekšrocības un trūkumi. Izvēle starp tām ir atkarīga no dažādiem faktoriem, tostarp grupas lieluma un struktūras, darījumu sarežģītības un TC prasību dažādības tirgos, kuros grupa darbojas. Hibrīda pieeja, kas apvieno gan centralizētas, gan decentralizētas TC dokumentācijas sagatavošanas elementus, bieži var nodrošināt līdzsvarotu risinājumu, izmantojot katras pieejas stiprās puses un mazinot attiecīgos trūkumus. Galu galā mērķis ir nodrošināt, ka TC dokumentācija ir precīza, atbilstoša vietējām prasībām un aizstāvama, tādējādi samazinot strīdu risku ar nodokļu administrācijām.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuTransfertcenu (TC) dokumentācija ir nepieciešama uzņēmumiem, kas veic darījumus ar saistītiem ārvalstu uzņēmumiem, lai pierādītu, ka piemērotās cenas (vērtības) šajos darījumos atbilst tirgus cenu principam. TC dokumentāciju var sagatavot divos galvenajos veidos: centralizēti vai decentralizēti. Katrai pieejai ir savas priekšrocības un trūkumi, un izvēle starp tām ir atkarīga no grupas struktūras un specifiskajām vajadzībām. Šajā rakstu sērijā apskatīsim abu pieeju priekšrocības un trūkumus, kas jāņem vērā, izvēloties piemērotāko pieeju TC dokumentācijas izstrādei.
Šā gada sākumā VID publiskoja sniegto uzziņu nerezidenta pastāvīgajai pārstāvniecībai Latvijā (PP), kurā izvērtēja tās attiecības ar savu galveno uzņēmumu ārvalstī un skaidroja, vai PP rodas pienākums sagatavot un iesniegt transfertcenu (TC) dokumentāciju par savstarpējiem darījumiem. Šajā rakstā aplūkojam uzziņā skaidroto attiecībā uz PP statusu un Latvijas TC regulējumu attiecībā uz personu saistību un TC dokumentēšanu, kā arī piedāvājam teorētisku piemēru, kas skaidro PP pienākumu dokumentēt TC praksē.
Kopš tālajā 2018. gadā stājās spēkā aktuālais Latvijas transfertcenu (TC) regulējums, nu jau par ierastu praksi ir kļuvusi TC dokumentācijas sagatavošana un iesniegšana kārtējā gada otrajā pusē. Nodokļu maksātāju (NM) vairākumam finanšu gads ir kalendāra gads, kas kopsakarā ar Latvijas TC regulējumu nozīmē, ka TC dokumentācijas iesniegšanas termiņš par iepriekšējo finanšu gadu ir tekošā gada 31. decembris.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).