Šā gada sākumā VID publiskoja sniegto uzziņu nerezidenta pastāvīgajai pārstāvniecībai Latvijā (PP), kurā izvērtēja tās attiecības ar savu galveno uzņēmumu ārvalstī un skaidroja, vai PP rodas pienākums sagatavot un iesniegt transfertcenu (TC) dokumentāciju par savstarpējiem darījumiem. Šajā rakstā aplūkojam uzziņā skaidroto attiecībā uz PP statusu un Latvijas TC regulējumu attiecībā uz personu saistību un TC dokumentēšanu, kā arī piedāvājam teorētisku piemēru, kas skaidro PP pienākumu dokumentēt TC praksē.
No VID uzziņā norādītā izriet, ka atbilstoši vietējam un starptautiskajam regulējumam:
Saprotams, ka PP ir nerezidenta filiāle Latvijā, nevis atsevišķs uzņēmums. Ja PP veic sistemātisku saimniecisko darbību Latvijā, tad, tai uzsākot komercdarbību, jāreģistrējas kā nodokļu maksātājam VID.
Nodokļu maksātāja TC dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas pienākumu regulē likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15.2 panta otrā daļa.
TC regulējuma prasības attiecībā uz PP skaidrotas VID publicētajā uzziņā, kura sīkāk apskata situācijas, ar kādām var saskarties PP.
Nav darījums ar saistītu personu |
Ir darījums ar saistītu personu |
Saskaņā ar VID uzziņu PP attiecības ar attiecīgo nerezidentu nav uzskatāmas par darījumu ar saistītu personu, jo notiek viena uzņēmuma darbības ietvaros. |
Turpretī, ja PP nerezidenta vārdā veic darījumus ar personu, kas saistīta ar nerezidentu, un šī persona veic saimniecisko darbību ārpus Latvijas, tad šie darījumi ir kontrolēti, TC dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas prasības attiecas uz PP un tai rodas pienākums pamatot TC atbilstību tirgus cenas principam. |
Līdz ar to izrakstītie un saņemtie rēķini starp PP un nerezidentu nav kontrolēti darījumi, kā arī PP Latvijā nerodas pienākums sagatavot un iesniegt TC dokumentāciju par attiecībām ar nerezidentu. |
|
Ārvalsts uzņēmums – nerezidents – pērk preces no saistīta uzņēmuma Eiropas Savienībā un daļu no šīm precēm nosūta savai PP izplatīšanai Latvijā.
Visas ar PP darbību saistītās izmaksas, proti, nerezidenta preču iegādes izmaksas tirgus cenā (vērtībā), kā arī citas tiešās un netiešās izmaksas, kas rodas nerezidentam, tiek attiecinātas uz PP.
Tā kā PP attiecības ar nerezidentu nav uzskatāmas par darījumu ar saistītu personu, jo notiek viena uzņēmuma darbības ietvaros, šajā situācijā atbilstoši likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15.2 panta otrajai daļai PP Latvijā nav pienākuma sagatavot un iesniegt TC dokumentāciju par darījumiem, kurus nerezidents uz to attiecinājis.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuKopš tālajā 2018. gadā stājās spēkā aktuālais Latvijas transfertcenu (TC) regulējums, nu jau par ierastu praksi ir kļuvusi TC dokumentācijas sagatavošana un iesniegšana kārtējā gada otrajā pusē. Nodokļu maksātāju (NM) vairākumam finanšu gads ir kalendāra gads, kas kopsakarā ar Latvijas TC regulējumu nozīmē, ka TC dokumentācijas iesniegšanas termiņš par iepriekšējo finanšu gadu ir tekošā gada 31. decembris.
Komunikācija ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) noteikti ir drošākais veids, kā pārliecināties par ikdienas praksē izmantoto likuma pantu interpretācijas atbilstību tam oriģināli paredzētajai formai. Lielākajā daļā gadījumu VID informatīvajos un metodiskajos materiālos sniegtās nostādnes visnotaļ saprotami definē likuma prasību piemērošanu. Taču VID 2019. gadā publicētajā transfertcenu (TC) dokumentācijas metodiskajā materiālā (“metodika”) piedāvātā darījuma summas aprēķināšanas formula pārskata gadā veiktam kontrolētam kredītlīnijas vai grupas konta darījumam sniedz krietni vairāk vietas nodokļu maksātāja (NM) interpretācijai, un kārtējo reizi VID piedāvātā alternatīvā aprēķināšanas formula kļuva par sarunu tematu TC speciālistu nesenajā saziņā ar VID.
Ir noslēdzies pirmais revīzijas gads, kopš apdrošināšanas un pārapdrošināšanas sabiedrību un ārvalstu apdrošinātāju filiāļu gada pārskata un konsolidētā gada pārskata sagatavošanā piemērots starptautiskais finanšu pārskatu standarts Nr. 17 “Apdrošināšanas līgumi” (17. SFPS) ar būtiskiem grozījumiem. Jaunā vērtēšanas pieeja ienākumiem no apdrošināšanas līgumiem ir pārveidojusi nodokļu maksātāju (NM) uzskaiti, ietekmējot arī transfertcenu (TC) politiku. Tā kā 2023. finanšu gada TC dokumentācijas obligātās iesniegšanas termiņš vairs nav aiz kalniem, ir laiks izvērtēt 17. SFPS ietekmi uz apdrošinātāju darījumiem ar saistītām personām.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).