Praksē starptautiskas uzņēmumu grupas mēdz centralizēt funkcijas, piemēram, atbalsta funkcijas kādā no ekonomiski svarīgiem un izdevīgiem reģioniem. Īpaši interesanti gadījumi transfertcenu (TC) noteikšanas un vērtēšanas praksē ir saistīti ar grupas izplatītājiem (starpniekiem), kuri centralizēti veic saražoto preču iegādes no grupas ražotājiem un tās pārdod tālāk grupas vairumtirgotājiem. Šajā rakstā – par TC izaicinājumiem šādos ekonomiski saistītos vienas globālās piegādes ķēdes darījumos.
Starptautiska uzņēmumu grupa darbojas plaša patēriņa preču nozarē. Ņemot vērā grupas uzņēmumu globālo darbību, ekonomiski pamatotu iemeslu dēļ tika pieņemts stratēģisks lēmums reorganizēt grupas struktūru, centralizēt izplatīšanas funkciju un šim nolūkam dibināt centrālos iegādes un izplatīšanas uzņēmumus galvenajos grupas darbības tirgos.
Attēlā parādīta grupas izplatība pasaulē:
Pateicoties izplatīšanas funkcijas centralizācijai, ražotājiem samazinās administratīvais slogs attiecībā uz vairumtirgotāju lielu apjomu pasūtījumu apkopošanu un izpildi. Savukārt vairumtirgotāji, ņemot vērā to ģeogrāfisko tirgu, veic pasūtījumus, sadarbojoties ar izplatītāju, kas pārstāv grupas attiecīgo tirgu, nevis ar katru ražotāju.
Izplatītāji apkopo visus pasūtījumus, kurus tie saņem no vairumtirgotājiem pārstāvētajā tirgū, un nodod ražotājiem kā vienotu pasūtījumu. Papildus, lai samazinātu transporta organizēšanas slogu, šīs funkcijas izpilde arī ir centralizēta un nodota izplatītājiem.
Ņemot vērā grupas struktūru un saistīto pušu darījumus, jāpamato, ka kontrolēto darījumu cena (vērtība) atbilst tirgus cenai (vērtībai).
Vērtējot TC atbilsmi, ar lielāko izaicinājumu sastopas izplatītāji, ja gan iegādes, gan tālākpārdošanas darījumus veic lielos apjomos un tikai ar saistītām pusēm. Proti, pārdoto preču izmaksas rodas tikai kontrolētos iegādes darījumos, kā arī nav nekontrolētu pārdošanas darījumu. Šādā gadījumā nav iespējams ticami salīdzināt darījumā noteiktās cenas ar tirgus cenu. Ir arī grūti noteikt atbilstīgu finanšu rādītāju, kuru būtu korekti izmantot, lai pārbaudītu tā atbilsmi tirgus vērtībai, ja pārbaudāmā puse, kuras finanšu rādītāji tiks analizēti, ir izplatītājs un tam nav pieejami vairumtirgotāju un ražotāju segmentētie finanšu dati.
Saskaņā ar TC noteikšanas praksi, lai pamatotu izvēlētā finanšu rādītāja, kas radies darījumā ar saistīto personu, atbilsmi tirgus vērtībai, rādītāja aprēķina formulas saucējā jābūt ieņēmumiem vai izmaksām, kuras nav kontrolētas. Turpretī aprakstītajā gadījumā, aprēķinot izplatītāja peļņas normu vai uzcenojumu, gan ieņēmumi, gan izmaksas ir kontrolētas. Tādēļ jānosaka cits rādītājs, kas atspoguļo izplatītāja darbības ticamu rezultātu.
Lai tuvinātos nesaistītu pušu apstākļiem, ESAO TC noteikšanas vadlīnijās rekomendēts, ka atkarībā no gadījuma faktiem un apstākļiem atbilstīgi var būt citi finanšu rādītāji, kurus izmanto TC vērtēšanā.
Vadlīniju (2022. gada janvāra redakcija) B.3.5. nodaļā sniegta informācija par Berija koeficientu. Atbilstoši 2.108. punktam Berija koeficientu var izmantot starpnieku darbībām, kad nodokļu maksātājs iegādājas preces no saistīta uzņēmuma un pārdod tās tālāk citam saistītam uzņēmumam.
Berija koeficients ir bruto peļņas attiecība pret darbības izdevumiem. Bruto peļņas noteikšanā procentus un neattiecināmos ienākumus parasti neņem vērā. Nolietojumu un amortizāciju var iekļaut vai neiekļaut darbības izdevumos, it īpaši atkarībā no iespējamām neskaidrībām, ko tie var radīt saistībā ar vērtēšanu un salīdzināmību.
Ņemot vērā iepriekš minēto, Berija koeficientu var izmantot izplatītājs TC noteikšanai un vērtēšanai, lai pārbaudītu kontrolēto darījumu atlīdzību. Tomēr, lai to izmantotu atlīdzības atbilsmes pārbaudei, jāizpilda zināmas prasības un nosacījumi, t.i., jāveic finanšu datu segmentācija. Jārēķinās, ka salīdzināmo finanšu datu pieejamība būs ierobežota. Par prasībām un nosacījumiem detalizētāk – nākamajā rakstā.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuVairāki likuma “Par nodokļiem un nodevām” panti definē nodokļu maksātāja (NM) pienākumus. 15.2 pants nosaka pienākumu NM sagatavot vietējo transfertcenu (TC) dokumentāciju 12 mēnešu laikā pēc pārskata perioda beigām un atkarībā no apstākļu kopuma pārskata periodā iesniegt to VID:
1. situācija – 12 mēnešu laikā pēc pārskata perioda beigām; vai
2. situācija – mēneša laikā pēc VID pieprasījuma saņemšanas.
Šis raksts domāts tieši jums, ja ir interese uzzināt par būtisku atvieglojumu 2. situācijā, proti, NM tiesībām pārskatīt sagatavoto vietējo TC dokumentāciju reizi trijos gados, ja tiek ievērots atsevišķs nosacījums, un ar vienu ikgadēju prasību, kas jāizpilda.
Likuma “Par nodokļiem un nodevām” (NN likums) grozījumi, kas paredz nodokļu maksātāja (NM) pienākumu sagatavot un iesniegt VID noteiktas formas transfertcenu (TC) dokumentāciju stājās spēkā vēl 2018. gadā, tomēr līdz šim brīdim nebija novērota aktīva VID rīcība attiecībā uz dokumentācijas iesniegšanas prasību ievērošanas pārbaudi. Situācija strauji mainījās šā gada vasaras nogalē, kad vairāki Latvijas uzņēmumi saņēma VID uzturētajā Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) informatīvu ziņojumu “Par transfertcenu dokumentācijas iesniegšanu”. No šiem ziņojumiem izrietēja, ka VID pārbauda uzņēmumu pienākumu iesniegt 2020. gada TC dokumentāciju, mudina to izdarīt ziņojumā noteiktā termiņā vai sniegt skaidrojumu par iemeslu, kādēļ TC dokumentācija nebūtu jāiesniedz. Šajā rakstā atgādināsim par TC dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas prasībām un VID aktivitātēm šo prasību ievērošanas kontrolē, kā arī sniegsim ieteikumus, kā jūsu uzņēmumam rīkoties, saņemot ziņojumu.
Arvien vairāk praksē novērojam, ka VID ir aktīvi pievērsies vērtēšanai, kā uzņēmumi – Latvijas nodokļu maksātāji (NM) – pilda pienākumu, kas tiem uzlikts saskaņā ar transfertcenu (TC) regulējuma prasībām, t.i., (1) vai ir sagatavota noteiktas formas TC dokumentācija likumā noteiktajā termiņā un (2) vai dokumentācijā ir norādīta visa nepieciešamā informācija, lai būtu iespējams pārliecināties, ka veiktā kontrolētā darījuma cena (vērtība) ir noteikta atbilstoši tirgus cenai (vērtībai).
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).