Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

VID uzsācis transfertcenu dokumentācijas iesniegšanas prasību izpildes kontroli 2/43/22

Tatjana Koncevaja
Direktore transfertcenu nodaļā, PwC Latvija
Zane Smutova
Vecākā projektu vadītāja transfertcenu nodaļā, PwC Latvija

Likuma “Par nodokļiem un nodevām” (NN likums) grozījumi, kas paredz nodokļu maksātāja (NM) pienākumu sagatavot un iesniegt VID noteiktas formas transfertcenu (TC) dokumentāciju stājās spēkā vēl 2018. gadā, tomēr līdz šim brīdim nebija novērota aktīva VID rīcība attiecībā uz dokumentācijas iesniegšanas prasību ievērošanas pārbaudi. Situācija strauji mainījās šā gada vasaras nogalē, kad vairāki Latvijas uzņēmumi saņēma VID uzturētajā Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) informatīvu ziņojumu “Par transfertcenu dokumentācijas iesniegšanu”. No šiem ziņojumiem izrietēja, ka VID pārbauda uzņēmumu pienākumu iesniegt 2020. gada TC dokumentāciju, mudina to izdarīt ziņojumā noteiktā termiņā vai sniegt skaidrojumu par iemeslu, kādēļ TC dokumentācija nebūtu jāiesniedz. Šajā rakstā atgādināsim par TC dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas prasībām un VID aktivitātēm šo prasību ievērošanas kontrolē, kā arī sniegsim ieteikumus, kā jūsu uzņēmumam rīkoties, saņemot ziņojumu.

TC dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas prasības

Saskaņā ar NN likuma 15.2 pantu Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem un pastāvīgajām pārstāvniecībām, kas veic darījumus ar (1) saistītiem ārvalstu uzņēmumiem, (2) saistītām fiziskām personām un (3) personām, kas atrodas zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs, ja šo darījumu kopsumma pārsniedz 5 miljonus eiro pārskata gadā, ir pienākums sagatavot un iesniegt noteiktas formas TC dokumentāciju VID uzturētajā EDS 12 mēnešu laikā pēc pārskata gada beigām. Iesniedzamās TC dokumentācijas forma un saturs ir diezgan detalizēti aprakstīti gan NN likumā, gan MK noteikumos Nr. 802 “Transfertcenu dokumentācija un kārtība, kādā noslēdzama nodokļu maksātāja un nodokļu administrācijas iepriekšēja vienošanās par tirgus cenas (vērtības) noteikšanu darījumam vai darījumu veidam”.

Svarīgi norādīt, ka NN likums paredz soda sankcijas par TC dokumentācijas iesniegšanas termiņa neievērošanu vai sagatavošanas prasību būtisku pārkāpumu. Proti, VID ir tiesības NM piemērot soda naudu līdz 1% no kontrolētā darījuma summas, nepārsniedzot 100 000 eiro par katru darījumu.

VID pieejamie dati

Lai pārbaudītu, kā NM ievēro TC dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas prasības, VID ir nepieciešama informācija par kontrolēto darījumu summu ar noteiktiem darījumu partneriem, kurus esam uzskaitījuši iepriekš.

Šīs informācijas pieejamība VID bija diezgan ierobežota, jo kopš uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) reformas 2018. gadā līdz pat 2021. gada beigām UIN deklarācijā bija tikai viena informatīvā 6.5.1. rinda, kurā bija jānorāda darījumu, kas pārskata gadā veikti ar saistītām personām (t.sk. rezidentiem) summa, kura nav jāuzskaita obligāti iesniedzamās TC dokumentācijas prasību noteikšanai.

Visticamāk tāpēc, sākot ar 2021. gada 1. decembri, UIN deklarācijā ir mainīts 6.5.1. rindas nosaukums “Darījumu kopējā vērtības summa, kas pārskata gadā veikti ar saistītām personām – nerezidentiem” un izveidota jauna rinda 6.5.2. “Darījumu kopējā vērtības summa, kas pārskata gadā veikti ar saistītām personām – rezidentiem”. Tātad 6.5.1. rindā tagad jāaprēķina kontrolēto darījumu summa, neieskaitot rezidentu darījumus, pēc kuras gan VID, gan NM var noteikt, vai jāsagatavo un jāiesniedz TC dokumentācija.

No VID izsūtītajiem informatīvajiem ziņojumiem izriet – kā papildu avots informācijas gūšanai par uzņēmumu pienākumu iesniegt 2020. gada TC dokumentāciju tika pārbaudīts, vai uzņēmums iepriekšējos gados iesniedza VID TC dokumentāciju. Proti, ja uzņēmums bija iesniedzis TC dokumentāciju par 2018. un/vai 2019. gadu, bet nebija iesniedzis par 2020. gadu, tas arī varēja saņemt šādu informatīvo ziņojumu no VID ar lūgumu pārliecināties, vai nav pārkāptas 2020. gada TC dokumentācijas iesniegšanas prasības.

Uzņēmuma rīcība, saņemot informatīvo ziņojumu

Kā minēts iepriekš, informācija par uzņēmuma veiktajiem darījumiem ar saistītām personām nerezidentiem/rezidentiem VID ir pieejama ierobežotā daudzumā, un bieži vien VID tikai pieņem, ka NM var iestāties pienākums iesniegt TC dokumentāciju.

Tāpēc, ja šāds informatīvs ziņojums tiek saņemts, bet saskaņā ar uzņēmuma rīcībā esošo informāciju tam neradās pienākums iesniegt TC dokumentāciju, tad jāiesniedz VID attiecīgs paskaidrojums. Savukārt, ja uzņēmums konstatē, ka dokumentācijas iesniegšanas termiņš nav ievērots, jācenšas to iesniegt VID ziņojumā noteiktajā termiņā.

Tomēr, ja arī VID papildus norādītais dokumentācijas iesniegšanas termiņš dažādu apsvērumu dēļ nav izpildāms, tad vēlams sniegt VID objektīvu skaidrojumu par kavējuma iemeslu un norādīt plānoto iesniegšanas termiņu.

VID EDS “kioska” darba laiks un signāli par soda sankcijām

Kā jau minēts, no 2018. gada 28. novembra spēkā esošais regulējums, izpildoties noteiktiem nosacījumiem, paredz NM pienākumu iesniegt TC dokumentāciju VID EDS kioskā 12 mēnešu laikā pēc attiecīgā pārskata gada beigām. Diemžēl šis regulējums neparedz VID tiesības pagarināt likumā noteikto TC dokumentācijas iesniegšanas termiņu. Tādēļ, nokavējot šo termiņu, pastāv risks, ka VID īstenos savas tiesības aprēķināt soda naudu par TC dokumentācijas neiesniegšanu termiņā.

Esam informēti, ka, saņemot NM skaidrojumu par TC dokumentācijas iesniegšanas kavējuma iemeslu un sagaidāmo iesniegšanas termiņu, VID bieži vien atbild, ka “transfertcenu dokumentācijas neiesniegšanas vai iesniegšanas gadījumā, pārkāpjot normatīvajos aktos noteikto dokumentācijas iesniegšanas termiņu, tiks piemērota soda nauda līdz vienam procentam no kontrolētā darījuma summas”.

No šādas VID atbildes izriet, ka pat TC dokumentācijas iesniegšana pēc likumā minētā termiņa neatbrīvo uzņēmumu no riska saņemt VID lēmumu par soda naudas piemērošanu.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu