Vairāki likuma “Par nodokļiem un nodevām” panti definē nodokļu maksātāja (NM) pienākumus. 15.2 pants nosaka pienākumu NM sagatavot vietējo transfertcenu (TC) dokumentāciju 12 mēnešu laikā pēc pārskata perioda beigām un atkarībā no apstākļu kopuma pārskata periodā iesniegt to VID:
1. situācija – 12 mēnešu laikā pēc pārskata perioda beigām; vai
2. situācija – mēneša laikā pēc VID pieprasījuma saņemšanas.
Šis raksts domāts tieši jums, ja ir interese uzzināt par būtisku atvieglojumu 2. situācijā, proti, par NM tiesībām pārskatīt savu vietējo TC dokumentāciju reizi trijos gados, ja tiek ievērots atsevišķs nosacījums, un ar vienu ikgadēju prasību, kas jāizpilda.
Ja kontrolēto darījumu summa (KDS) pārskata gadā pārsniedz 5 miljonus eiro, tad iestājas 1. situācija1 NM rodas pienākums sagatavot vietējo TC dokumentāciju un iesniegt to VID 12 mēnešu laikā pēc pārskata gada beigām.
Taču, ja KDS pārskata gadā pārsniedz 250 000 eiro, bet nepārsniedz 5 miljonus eiro, tad iestājas 2. situācija2 NM rodas pienākums sagatavot vietējo TC dokumentāciju 12 mēnešu laikā pēc pārskata gada beigām un tikai tad, ja VID to pieprasa, iesniegt mēneša laikā pēc pieprasījuma saņemšanas.
Svarīgi zināt, ka 2. situācijā3 NM ir izņēmuma tiesības uz atvieglojumu. Tas nozīmē, ka NM var pārskatīt savu vietējo TC dokumentāciju reizi trijos gados ar nosacījumu, ka TC metodoloģiju ietekmējošā situācija nav būtiski mainījusies, proti, attiecīgo kontrolēto darījumu nosacījumi saglabājas konsekventi un nav būtisku izmaiņu ekonomiskajā situācijā attiecīgajā nozarē.
Tomēr pastāv arī zināma prasība, kas NM šajā situācijā jāizpilda. NM katru gadu jāpārskata sagatavotajā vietējā TC dokumentācijā iekļautie salīdzināmie finanšu dati, ar to saprotot, ka katru gadu jāaktualizē:
Attiecībā uz salīdzināmo uzņēmumu finanšu datu aktualizēšanu komerciālajā datubāzē TP Catalyst ir viena laba ziņa. Pirms kāda laika sazinājāmies ar VID par salīdzināmo uzņēmumu finanšu datu atlasi, un VID atzina par likumīgu šādu pieeju 2. situācijā:
Tas nozīmē, ka NM samazinās administratīvais slogs (izmaksas) saistībā ar salīdzināmo uzņēmumu finanšu datu atlasi.
SIA “A” 2020. gadā veica vienas kategorijas (preču pārdošanas) darījumu ar saistītu ārvalsts uzņēmumu UAB “B”, TC pamatošanai izvēlējās darījumu tīrās peļņas metodi, kā pārbaudāmo personu izvēloties analizēt savus finanšu datus, un veica salīdzināmo uzņēmumu un to finanšu datu atlasi komerciālajā datubāzē TP Catalyst.
Ja 2021. un 2022. gadā TC metodoloģiju ietekmējošā situācija, proti, SIA “A” funkcionālā analīze attiecībā uz darījumu ar saistīto personu UAB “B” būtiski nemainās un nav būtisku izmaiņu ekonomiskajā situācijā attiecīgajā nozarē, tad par 2021. un 2022. pārskata gadu SIA “A”:
Ja jums ir nepieciešams atbalsts TC dokumentācijas sagatavošanā vai pārskatīšanā vai ja vēlaties pārrunāt aktuālos TC jautājumus, aicinām sazināties ar mūsu TC komandu.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuLikuma “Par nodokļiem un nodevām” (NN likums) grozījumi, kas paredz nodokļu maksātāja (NM) pienākumu sagatavot un iesniegt VID noteiktas formas transfertcenu (TC) dokumentāciju stājās spēkā vēl 2018. gadā, tomēr līdz šim brīdim nebija novērota aktīva VID rīcība attiecībā uz dokumentācijas iesniegšanas prasību ievērošanas pārbaudi. Situācija strauji mainījās šā gada vasaras nogalē, kad vairāki Latvijas uzņēmumi saņēma VID uzturētajā Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) informatīvu ziņojumu “Par transfertcenu dokumentācijas iesniegšanu”. No šiem ziņojumiem izrietēja, ka VID pārbauda uzņēmumu pienākumu iesniegt 2020. gada TC dokumentāciju, mudina to izdarīt ziņojumā noteiktā termiņā vai sniegt skaidrojumu par iemeslu, kādēļ TC dokumentācija nebūtu jāiesniedz. Šajā rakstā atgādināsim par TC dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas prasībām un VID aktivitātēm šo prasību ievērošanas kontrolē, kā arī sniegsim ieteikumus, kā jūsu uzņēmumam rīkoties, saņemot ziņojumu.
Arvien vairāk praksē novērojam, ka VID ir aktīvi pievērsies vērtēšanai, kā uzņēmumi – Latvijas nodokļu maksātāji (NM) – pilda pienākumu, kas tiem uzlikts saskaņā ar transfertcenu (TC) regulējuma prasībām, t.i., (1) vai ir sagatavota noteiktas formas TC dokumentācija likumā noteiktajā termiņā un (2) vai dokumentācijā ir norādīta visa nepieciešamā informācija, lai būtu iespējams pārliecināties, ka veiktā kontrolētā darījuma cena (vērtība) ir noteikta atbilstoši tirgus cenai (vērtībai).
Tuvojoties finanšu gada beigām, daudziem uzņēmumiem saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” (NN likums) 15.2 pantu ir pienākums sagatavot vai sagatavot un iesniegt VID transfertcenu (TC) dokumentāciju. Tā kā saistītas personas statusa noteikšana bieži vien rada samulsumu gan nodokļu maksātājiem (NM), gan atbildīgajām iestādēm, šajā rakstā vēlamies atgādināt, kas TC vajadzībām tiek uzskatīta par saistītu personu un par kādiem darījumiem ar kādām personām NM jāsagatavo TC dokumentācija.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).