Vasaras laikā darba tirgū aktīvāk iesaistās skolēni. Pirmā algotā darba pieredze ir saistīta arī ar nodokļu maksāšanu. Šajā rakstā esam apkopojuši noderīgu informāciju, kas jāzina gan pašiem jaunajiem darbiniekiem, stājoties darba tiesiskajās attiecībās, gan viņu vecākiem.
Ja skolēna darba devējs ir vispārīgā nodokļu maksāšanas režīma uzņēmums, tad pastāv izvēle vai nu iesniegt algas nodokļa grāmatiņu darba devējam vai neiesniegt to vispār. Iesniedzot algas nodokļa grāmatiņu, skolēna ienākumiem piemēro 20% iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un VID prognozēto neapliekamo minimumu. Ja algas nodokļa grāmatiņu neiesniedz, tad visu ienākumu apliek ar 23% IIN un neapliekamo minimumu nepiemēro, bet nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam var saņemt atpakaļ pārmaksāto IIN, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.
Sociālās iemaksas veicamas, ja skolēns ir vecāks par 15 gadiem. Darba devējs ietur 10,50% no skolēna algas un 23,59% samaksā no saviem līdzekļiem.
Citi noteikumi darbojas, ja skolēns saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu. Tādos gadījumos darba devējam nevar iesniegt algas nodokļa grāmatiņu, tātad nodokļu samaksas sistēma atšķiras un IIN atvieglojumus nepiemēro. Sezonas laukstrādnieku nodokļa likme ir 15%, un minimālais nodoklis par dienu ir EUR 0,70.
Tiklīdz bērns vai pusaudzis sācis strādāt, neskaidrību bieži rada arī vecāku atvieglojumu piemērošana par apgādībā esošu personu.
Šī jautājuma pamatprincips ir vienkāršs – ja skolēns līdz 19 gadu vecumam strādā tikai vasaras brīvlaikā (no 1. jūnija līdz 31. augustam), turpinot mācīties, tad vecākam algas nodokļa grāmatiņā ieraksts par bērnu kā apgādājamo saglabājas, katru mēnesi piemērojot EUR 250 atvieglojumu. Taču svarīgi norādīt – ja skolēns turpina strādāt arī mācību gada laikā, tad atvieglojuma piemērošanu pārtrauc automātiski ar pirmo bērna nodarbinātības dienu, bet iespēja iesniegt bērna attaisnotos izdevumus vecāku gada ienākumu deklarācijā joprojām saglabājas par pilnu gadu neatkarīgi no bērna nodarbināšanas vasarā. Kad skolēns pārtrauc strādāt, tad vecākiem pašiem jāatjauno apgādībā esošās personas statuss.
Šajā rakstā ir apkopoti visbiežāk uzdotie jautājumi par bērnu vasaras nodarbinātību, taču aicinām iepazīties arī ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības un VID sagatavotajiem materiāliem.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuŠā gada 18. aprīlī Senāts pasludināja lēmumu lietā Nr. A420131521 par izdevumu klasificēšanu kā ar saimniecisku darbību nesaistītiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vajadzībām, kā arī par personāla nomas koncepta piemērošanu un no tā izrietošo VID papildu nodokļu uzrēķinu būvniecības nozarē, izmantojot piesaistīto darbaspēku. Ar savu lēmumu Senāts ir noraidījis juridiskās personas prasību pārskatīt un atcelt VID lēmumu. Tas ir palicis negrozīts un stājies spēkā, tādēļ uzskatām, ka MindLink abonentiem būtu jāiepazīstas ar šo lēmumu, kur VID uzrēķinājis UIN, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), kā arī nokavējuma un soda naudu. Attiecībā uz iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) tika aprēķināta tikai soda nauda.
Pandēmijas laikā Latvijas uzņēmumi saskārās ar nepieredzētiem izaicinājumiem saistībā ar attālināto darbu, kad bija kritiski jāpārvērtē vispārējā korporatīvā kultūra. Lielākos izaicinājumus izraisīja tieši nepieciešamība pēc elastības – tradicionālā astoņu stundu darbadiena birojā tika papildināta ar iespēju pieslēgties attālināti darbiniekam ērtākajā laikā. Daži uzņēmumi atcēla prasību būt birojā pilnu slodzi un izveidoja alternatīvu darba kārtību ar atšķirīgām stundām, vietām un apstākļiem. Elastība kļuva par svarīgu aspektu, lai saglabātu darbinieku motivāciju un uzticību. Tas arī izskaidro jaunu interesi par elastīgā atalgojuma sistēmām, par kuru straujo attīstību lasiet šajā rakstā.
No iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) avansa maksājumu veikšanas bija atbrīvoti saimnieciskās darbības veicēji (SDV) 2020., 2021. un 2022. gadā saistībā ar ieviestajiem nodokļu atbalsta pasākumiem atbilstoši Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 6. pantam. Saskaņā ar šobrīd spēkā esošo regulējumu un VID publicēto informāciju SDV būtu bijis jāatsāk veikt IIN avansa maksājumus 2023. gadā, pirmo maksājumu veicot līdz 23. martam, taču 3. martā tika iesniegti priekšlikumi pagarināt termiņu par vēl vienu gadu.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).