Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Skolēna darbs vasarā: aktuālie nodokļu jautājumi 3/27/23

Irēna Arbidāne
Direktore nodokļu konsultāciju nodaļā, personāla un organizāciju pārveides pakalpojumu vadītāja Baltijā, PwC Latvija

Vasaras laikā darba tirgū aktīvāk iesaistās skolēni. Pirmā algotā darba pieredze ir saistīta arī ar nodokļu maksāšanu. Šajā rakstā esam apkopojuši noderīgu informāciju, kas jāzina gan pašiem jaunajiem darbiniekiem, stājoties darba tiesiskajās attiecībās, gan viņu vecākiem.

Samaksas nosacījumi

Ja skolēna darba devējs ir vispārīgā nodokļu maksāšanas režīma uzņēmums, tad pastāv izvēle vai nu iesniegt algas nodokļa grāmatiņu darba devējam vai neiesniegt to vispār. Iesniedzot algas nodokļa grāmatiņu, skolēna ienākumiem piemēro 20% iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un VID prognozēto neapliekamo minimumu. Ja algas nodokļa grāmatiņu neiesniedz, tad visu ienākumu apliek ar 23% IIN un neapliekamo minimumu nepiemēro, bet nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam var saņemt atpakaļ pārmaksāto IIN, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Sociālās iemaksas veicamas, ja skolēns ir vecāks par 15 gadiem. Darba devējs ietur 10,50% no skolēna algas un 23,59% samaksā no saviem līdzekļiem.

Citi noteikumi darbojas, ja skolēns saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu. Tādos gadījumos darba devējam nevar iesniegt algas nodokļa grāmatiņu, tātad nodokļu samaksas sistēma atšķiras un IIN atvieglojumus nepiemēro. Sezonas laukstrādnieku nodokļa likme ir 15%, un minimālais nodoklis par dienu ir EUR 0,70.

Vecāku algas nodokļa grāmatiņa

Tiklīdz bērns vai pusaudzis sācis strādāt, neskaidrību bieži rada arī vecāku atvieglojumu piemērošana par apgādībā esošu personu.

Šī jautājuma pamatprincips ir vienkāršs – ja skolēns līdz 19 gadu vecumam strādā tikai vasaras brīvlaikā (no 1. jūnija līdz 31. augustam), turpinot mācīties, tad vecākam algas nodokļa grāmatiņā ieraksts par bērnu kā apgādājamo saglabājas, katru mēnesi piemērojot EUR 250 atvieglojumu. Taču svarīgi norādīt – ja skolēns turpina strādāt arī mācību gada laikā, tad atvieglojuma piemērošanu pārtrauc automātiski ar pirmo bērna nodarbinātības dienu, bet iespēja iesniegt bērna attaisnotos izdevumus vecāku gada ienākumu deklarācijā joprojām saglabājas par pilnu gadu neatkarīgi no bērna nodarbināšanas vasarā. Kad skolēns pārtrauc strādāt, tad vecākiem pašiem jāatjauno apgādībā esošās personas statuss.

Šajā rakstā ir apkopoti visbiežāk uzdotie jautājumi par bērnu vasaras nodarbinātību, taču aicinām iepazīties arī ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības un VID sagatavotajiem materiāliem.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu