Pandēmijas laikā Latvijas uzņēmumi saskārās ar nepieredzētiem izaicinājumiem saistībā ar attālināto darbu, kad bija kritiski jāpārvērtē vispārējā korporatīvā kultūra.1 Lielākos izaicinājumus izraisīja tieši nepieciešamība pēc elastības – tradicionālā astoņu stundu darbadiena birojā tika papildināta ar iespēju pieslēgties attālināti darbiniekam ērtākajā laikā. Daži uzņēmumi atcēla prasību būt birojā pilnu slodzi un izveidoja alternatīvu darba kārtību ar atšķirīgām stundām, vietām un apstākļiem. Elastība kļuva par svarīgu aspektu, lai saglabātu darbinieku motivāciju un uzticību. Tas arī izskaidro jaunu interesi par elastīgā atalgojuma sistēmām, par kuru straujo attīstību lasiet šajā rakstā.
Elastīgais atalgojums sniedz darbiniekiem iespēju papildināt atalgojumu ar precēm vai pakalpojumiem (ēdināšana, iemaksas privātajos pensiju fondos, veselības apdrošināšana), pievienojoties darbinieku bonusu sistēmai pēc viņu izvēles. Atbilstoši ASV statistikas biroja datiem, 2021. gadā šāds elastīgais atalgojums bija 31% valsts un pašvaldību darbinieku un 35% izglītības sistēmas darbinieku, bet tikai 11% privātajos uzņēmumos nodarbināto.
Ar šādu atalgojuma sistēmu darbinieki var izvēlēties sev nepieciešamos labumus un viņu neto alga faktiski palielinās par labumiem, kas nav apliekami samazināto nodokļu saistību dēļ.
Elastīgā atalgojuma popularitāte lielākoties ir saistīta ar uzņēmuma līmeņa labumiem.
Uzņēmuma priekšrocības
Darbinieku priekšrocības
Lai veiksmīgi ieviestu elastīgā atalgojuma sistēmu uzņēmumā, rūpīgi jāapsver dažādi faktori. Pamatu veido uzņēmuma mentalitāte, ētika un principi.
Uzņēmumam arī jāapsver, kā tas finansēs elastīgo atalgojumu īstermiņā un ilgtermiņā. Šis jautājums ir saistīts ne tikai ar finanšu resursu plānošanu un labumu groza noteikšanu vai variēšanu, bet arī ar administrācijas darbinieku pieejamību, kuri atbild darbiniekiem par sistēmas satura, procesu un administrēšanas jautājumiem.
Elastīgā atalgojuma sistēmas īstenošana ir rūpīgi jāplāno, jāanalizē dati un jākomunicē, lai nodrošinātu godīgumu, pārredzamību un objektivitāti. Toties uzņēmumi, kas veiksmīgi to īsteno, var gūt labumu no augstākas darbinieku motivācijas un produktivitātes.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuPwC ASV ir veicis pētījumu HR Tech Survey 2022, kura rezultāti, mūsuprāt, varētu interesēt arī MindLink.lv abonentus, jo tas skar vienu no tradicionālajiem uzņēmumu procesiem – cilvēkresursus (human resources – “HR”), jeb precīzāk, investēšanu HR tehnoloģiju jomā. Ar HR tehnoloģijām šajā rakstā ir saprotamas IT sistēmas, kas nodrošina HR procesu uzskaiti (piemēram, atvaļinājumu pieprasīšanu, darba laika tabeļu aizpildīšanu, mācību organizēšanu, darbinieku pieņemšanu darbā, atbrīvošanu no darba). Pētījumā tika aptaujāti 688 HR vadītāji, kuri atbildēja uz jautājumiem par izaicinājumiem un sasniegumiem tehnoloģiju jomā. Pilns pētījums diemžēl ir pieejams tikai ASV tirgum, taču tā apkopojums ir pieejams šeit un sniedz daudz vērtīgu atziņu. Šajā rakstā – par, mūsuprāt, svarīgākajām pētījuma atziņām.
Mūsdienās ļoti populāras ir dažādas programmas ar mērķi palielināt uzņēmuma apgrozījumu, ceļot programmas darbinieku ražīgumu, veicinot pircēju lojalitāti u.c. Pārrobežu programmas tiek realizētas arī Latvijā, un to nodokļu jautājumi ir ļoti aktuāli, kā arī sarežģīti. Šajā rakstā – par darbinieku motivācijas programmu saistībā ar neseno Eiropas Savienības Tiesas (EST) spriedumu jautājumā par PVN.
Atmetot skaļās frāzes par masveida atlūgumiem un sīvo cīņu par talantiem, aicinām palūkoties uz investīcijām darbiniekos no dažiem ļoti piezemētiem un racionāliem skatpunktiem. Atsaucoties uz vairākiem PwC veiktiem pētījumiem, iespējams, atradīsies kāds labs arguments budžeta plānošanas procesā par labu investīcijām uz darbiniekiem vērstās iniciatīvās.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).