Mūsdienās ļoti populāras ir dažādas programmas ar mērķi palielināt uzņēmuma apgrozījumu, ceļot programmas darbinieku ražīgumu, veicinot pircēju lojalitāti u.c. Pārrobežu programmas tiek realizētas arī Latvijā, un to nodokļu jautājumi ir ļoti aktuāli, kā arī sarežģīti. Šajā rakstā – par darbinieku motivācijas programmu saistībā ar neseno Eiropas Savienības Tiesas (EST) spriedumu jautājumā par PVN.
EST izskatītajā lietā (2022. gada 17. novembra spriedums lietā C‑607/20) ir šādi faktiskie apstākļi:
Ģenerāladvokāts šajā lietā ir norādījis, ka faktiskajos apstākļos GEAES, iespējams, vispār nebija pienākuma aprēķināt PVN par vaučeru iegādi, jo mazumtirgotājs, apmainot preci pret vaučeru, arī aprēķināja PVN. EST ir devusi noderīgu skaidrojumu par pašpatēriņa normas saturu.
Pašpatēriņa norma ir ieviesta PVN direktīvas 26. pantā (pirmajā, otrajā daļā) un paredz, ka par pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību uzskata gadījumu, kad nodokļa maksātājs savām vai sava personāla privātajām vajadzībām lieto preces, kas ir tā saimnieciskās darbības aktīvu daļa, vai – plašākā nozīmē – citiem mērķiem nekā savas saimnieciskās darbības vajadzībām, ja PVN par šīm precēm bijis pilnīgi vai daļēji atskaitāms. PVN likumā šai normai atbilst 6. panta pirmā daļa (arī otrā daļa ir pašpatēriņa norma, bet attiecas uz pakalpojumiem).
Tātad EST vērtēja jēdzienu “preces izmanto savām vai sava personāla privātajām vajadzībām vai – plašākā nozīmē – citiem mērķiem nekā savas saimnieciskās darbības vajadzībām”.
Tiesa vērsa uzmanību uz šīs normas mērķi – nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi starp nodokļa maksātāju, kas izmanto iegādātās preces vai pakalpojumus savām vai savu darbinieku personīgajām vajadzībām, un galapatērētāju, kas iegādājas tādas pašas preces vai pakalpojumus. Ja nodokļa maksātājs, kas atskaitījis PVN par preču pirkumu, sava uzņēmuma preces, nepiemērojot PVN, izmanto savām vai savu darbinieku personīgajām vajadzībām, tas būtu priviliģētā stāvoklī salīdzinājumā ar parastu patērētāju, kam, iegādājoties preces, vienmēr jāmaksā PVN.
Tādējādi, ja uzņēmuma aktīvi tiek izmantoti bez atlīdzības vai uzdāvināti, nodokļa maksātājs pats automātiski ir uzskatāms par galapatērētāju un tam ir pienākums aprēķināt PVN. Tomēr šajā normā paredzēts, ka pakalpojuma sniegšanu bez maksas tomēr var uzskatīt par tādu, kas nav veikta privātām vajadzībām, ja tā notikusi nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības vajadzībām.
Tiesa norādīja, ka svarīgi ir vērtēt šīs programmas būtību un mērķi. Šajā gadījumā mērķis bija uzlabot savu darbinieku sniegumu un tādējādi veicināt uzņēmuma rentabilitātes pieaugumu. Tiesas ieskatā, vērtējot pret vaučeru saņemto preču izmantojamību, tās apmierina darbinieku personīgās vajadzības. Tomēr GEAES nelemj par vaučeru piešķiršanu, nezina un nespēj ietekmēt to, kādas preces darbinieks iegādāsies. Arī pašam darbiniekam nav nekādas pārliecības vai drošu kritēriju, pie kuru sasniegšanas tas balvas varētu saņemt.
Tādējādi EST, kaut arī uzdeva nacionālajai tiesai situāciju precizēt, uzskatīja, ka vaučera bezmaksas piešķiršana darbiniekam primāri rada priekšrocību uzņēmumam, kas izpaužas kā izredzes palielināt apgrozījumu, pateicoties lielākai darbinieku motivācijai. Personīgam labumam, ko gūst pats apbalvotais, ir tikai otršķirīga nozīme. Rezultātā šāda darbība neietilpst PVN direktīvas 26. panta 1. punkta b) apakšpunkta tvērumā, proti, GEAES nebija pienākuma aprēķināt PVN par izsniegtajiem bezmaksas vaučeriem.
EST spriedums, mūsuprāt, ir ļoti interesants. Vēl nav zināms, kā nacionālā tiesa vērtēs un lems. Tāpat nav zināms, vai spriedums atšķirtos, ja mazumtirgotājs nebūtu piemērojis PVN, apmainot preci pret vaučeru.
Vēl grūtāk ir prognozēt, kā šādu situāciju vērtēs Latvijā. Mūsuprāt, lai pretendētu uz šādas programmas ietvaros pasniegto dāvanu neaplikšanu ar PVN, pirmkārt, jābūt pierādījumiem, ka pastāv saikne starp dāvanu darbiniekam un nodokļa maksātāja saimniecisko darbību, un, otrkārt, jābūt iespējai pārbaudīt, ka dāvana tik tiešām ir atstājusi ietekmi uz nodokļa maksātāja saimniecisko darbību. Darbiniekus motivējošas dāvanas, tāpat kā bezmaksas ēdināšana vai transports uz darbu un atpakaļ, tiek primāri pasniegtas personīgam labumam, ja vien nav iespējams konstatēt, ka īpašu apstākļu dēļ pakalpojumu sniegšana darbiniekiem bez maksas ir nepieciešama.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuPriekšnodokļa atskaitīšana – it īpaši par kapitālprecēm – notiek, balstoties uz to plānoto izmantošanu ar PVN apliekamiem darījumiem. Nereti ieceres nerealizējas un aktuāls kļūst jautājums, vai nodokļa maksātājam rodas pienākums atmaksāt valsts budžetā iepriekš atskaitīto PVN. Tieši šo jautājumu risina Eiropas Savienības Tiesas (EST) 2022. gada 6. oktobra spriedums lietā C-293/21. Šoreiz EST vērtējusi korekcijas nepieciešamību, ja nodokļa maksātājs iegādātās preces un pakalpojumus neizmantoja apliekamo darījumu nodrošināšanai, jo tā īpašnieks nolēma likvidēt sabiedrību. Šajā rakstā – sīkāk par EST atziņām un to piemērošanu praksē.
Salīdzinot ar nomu, nomaksas pirkuma gadījumā būtiski atšķiras ne tikai dažādi ekonomiskie riski, bet arī PVN piemērošana. Proti, lai gan pircējam ir tiesības maksāt pirkuma cenu pa daļām, preču piegādātājam ir pienākums aprēķināt un iemaksāt valsts budžetā PVN no visas darījuma summas. Šāda PVN piemērošanas kārtība nav jauna, taču praksē saskaramies ar situācijām, kurās nodokļa maksātājs šo būtisko atšķirību nav ievērojis vai rodas grūtības noteikt, kāds darījums faktiski tiek veikts. Šajā rakstā – par būtiskām darījumu atšķirībām PVN vajadzībām.
Turpinot iepriekšējās nedēļās uzsākto tēmu par ieguldījumiem un PVN, šajā rakstā aplūkojam retāk sastopamu komercdarbības tiesisko formu – komandītsabiedrības un pilnsabiedrības, kas uz sabiedrības līguma pamata veic ieguldījumu darbā.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).