Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Vai saimnieciskās darbības veicējiem 2023. gadā jāatsāk IIN avansa maksājumi? 2/11/23

Juris Boiko
Vecākais projektu vadītājs nodokļu pārvaldības un grāmatvedības nodaļā, PwC Latvija

No iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) avansa maksājumu veikšanas bija atbrīvoti saimnieciskās darbības veicēji (SDV) 2020., 2021. un 2022. gadā saistībā ar ieviestajiem nodokļu atbalsta pasākumiem atbilstoši Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 6. pantam. Saskaņā ar šobrīd spēkā esošo regulējumu un VID publicēto informāciju SDV būtu bijis jāatsāk veikt IIN avansa maksājumus 2023. gadā, pirmo maksājumu veicot līdz 23. martam, taču 3. martā tika iesniegti priekšlikumi pagarināt termiņu par vēl vienu gadu.

VID darbības

Šā gada 23. februārī VID publicēja informāciju, ka iepriekš ieviestie Covid-19 atbalsta pasākumi attiecībā uz IIN avansa maksājumu veikšanu SDV no 2023. gada vairs nav spēkā. Papildus minētajam VID izdeva arī metodisko materiālu, lai informētu SDV par gaidāmajām izmaiņām, taču šā gada 3. martā tika iesniegti saskaņošanai grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 6. pantā, kas to papildina ar vārdu un skaitli “un 2023.”, pagarinot atbalsta pasākumu termiņu par vēl vienu gadu un atbrīvojot SDV no obligāto IIN avansa maksājumu veikšanas arī 2023. gadā. Iepriekšējos gados SDV varēja veikt IIN avansa maksājumus labprātīgi. Ja grozījumi tiks pieņemti, tad iespēja labprātīgi veikt maksājumus arī tiks pagarināta, taču aicinām lasītājus sekot līdzi aktuālajai informācijai un nepieciešamības gadījumā sazināties ar VID.

Avansa maksājumi no saimnieciskās darbības ienākuma

Atbilstoši IIN likuma 18. pantam vienreiz gadā VID kopā ar gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu aprēķina IIN avansa maksājumu, pamatojoties uz iepriekšējā gada ienākumiem. Aprēķināto avansa maksājumu SDV var aplūkot savā EDS profila sadaļā “Maksājumu un nomaksas stāvoklis”.

Gan tie maksātāji, kuri taksācijas gada laikā uzsāk saimniecisko darbību, gan tie maksātāji, kuri, balstoties uz atbalsta pasākumiem, izvēlējušies veikt avansa maksājumus labprātīgi, iesniedz aprēķinu par avansa maksājumu lielumu taksācijas gadā, prognozējot paredzamo ienākumu.

Brīvprātīgi avansa maksājumus var veikt arī tie SDV, kas mainījuši nodokļu režīmu no mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja vai paziņotās saimnieciskās darbības veicēja uz IIN maksātāju vispārīgā režīmā.

Avansa maksājums neattiecas uz mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, paziņotās saimnieciskās darbības veicējiem un samazinātās patentmaksas maksātājiem.

Avansa maksājumu aprēķināšanas, precizēšanas un maksāšanas kārtība

Avansa maksājumus aprēķina pēc IIN likmes vispārīgā kārtībā atbilstoši IIN likuma 15. panta otrajai daļai:

  • 20% – gada ienākumam līdz 20 004 eiro;
  • 23% – gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteikto obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru;
  • 31% – gada ienākuma daļai, kas pārsniedz saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteikto obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru.

Maksājumi jāveic ne vēlāk kā 23. martā, ne vēlāk kā 23. jūlijā, ne vēlāk kā 23. septembrī un ne vēlāk kā 23. novembrī.

Ja avansa maksāšanas periodā ir būtiski mainījies darbības veids, ieņēmumu vai izdevumu struktūra, samazinājies peļņas apjoms, tad SDV var iesniegt precizētu avansa maksājumu aprēķinu kopā ar pamatotu paskaidrojumu par avansa maksājumu apmēra samazinājumu vai palielinājumu. Avansa maksājumu aprēķinu precizē par attiecīgā gada atlikušajiem ceturkšņiem.

Avansa maksājumu var pārcelt uz nākamo maksājuma termiņu, iesniedzot precizētu avansa maksājumu aprēķinu. To var darīt, ja –

  • personiskās palīgsaimniecības, piemājas saimniecības vai zemnieku saimniecības īpašnieks gūst ienākumus no lauksaimnieciskās ražošanas un
  • ceturkšņa ienākumu apjoms ir uz pusi mazāks par ceturto daļu gadam noteiktā nodokļa avansa maksājumu apmēra.

Aicinām lasītājus sekot līdzi jaunumiem un aktuālajai informācijai par nepieciešamību veikt avansa maksājumus 2023. gadā, kā arī aicinām iepazīties ar mūsu iepriekš publicēto rakstu par iespēju SDV atskaitīt izdevumus.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu