Latvijā bieži runā par dzimumu līdztiesības progresu, tomēr realitāte ir skarbāka. Latvija ir pēdējā vietā Eiropas Savienībā dzimumu atalgojuma vienlīdzības ziņā, un plaisa starp vīriešu un sieviešu algām diemžēl pieaug. Kamēr ES vidējā dzimumu atalgojuma plaisa 2023. gadā bija 12%, Latvijā šis rādītājs sasniedza 19%, pasliktinot valsts pozīciju (2022. gadā - 17,1%) un ierindojoties pēdējā vietā starp visām 27 dalībvalstīm1. Citiem vārdiem sakot, par katru eiro, ko Latvijā nopelna vīrietis, sieviete saņem tikai 81 centu.
Šī realitāte atklāj dziļas strukturālas problēmas: sievietes biežāk strādā mazāk atalgotās nozarēs, ģimenes apstākļu dēļ biežāk izvēlas pusslodzes darbu, un viņu profesionālo izaugsmi vēl joprojām ietekmē sabiedrības stereotipi.
Atalgojuma plaisa nav vienkārši rādītājs, bet gan iesakņojušos problēmu simptoms. Pētījumi liecina, ka sievietes biežāk izvēlas pusslodzes darbu, galvenokārt, ģimenes un bērnu audzināšanas dēļ - 28% sieviešu strādā pusslodzi, kamēr vīrieši - tikai 8%2.
Turklāt, lai gan ES līmenī sievietes biežāk iegūst augstāko izglītību, bieži vien viņas ir “iestrēgušas” mazāk atalgotās nozarēs, piemēram, izglītības un veselības aprūpes nozarē. Katra trešā sieviete ir nodarbināta šajās jomās, savukārt vīrieši biežāk strādā zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas (STEM) nozarēs, kas parasti ir labāk atalgotas3.
Arī sieviešu pārstāvības vadošos amatos līmenis ir zems. 2021. gadā sievietes ieņēma tikai 34,7% vadības amatu ES, un atalgojuma plaisa šajā jomā ir īpaši izteikta – vadītājas pelna vidēji par 23% mazāk4.
Vienlaikus dzimumu atalgojuma plaisas samazināšana nav pareiza tikai no vienlīdzības principa viedokļa, bet arī no ekonomiskās perspektīvas. EP secināja, ka lielāka atalgojuma vienlīdzība veicinātu ne tikai dzimumu līdztiesību un samazinātu nabadzības risku, bet arī palielinātu nodokļu ieņēmumus un samazinātu slogu uz sociālo sistēmu, jo lielāka sieviešu finanšu labklājība nozīmē lielāku patēriņu5. Tas saskan ar pētījumiem, ka dzimumu atalgojuma plaisas samazināšana par 1% var palielināt valsts kopproduktu par 0.1%6. Arī pēc Pasaules Ekonomikas foruma datiem uzņēmumi, kas aktīvi veicina atalgojuma vienlīdzību, ir par iespaidīgiem 22% produktīvāki7.
Lai mazinātu atalgojuma nevienlīdzību, Eiropas Savienībā pieņemta Darba samaksas pārredzamības direktīva (“Direktīva”), kas stāsies spēkā visās dalībvalstīs 2026. gada jūnijā. Tā uzliks darba devējiem par pienākumu nodrošināt caurskatāmu un objektīvi pamatotu darba samaksas politiku, kas novērsīs diskriminācijas riskus.
Latvijas darba devējiem jārīkojas nekavējoties, lai izpildītu jaunās prasības. Uzņēmumiem būs jānodrošina:
PwC Latvija sniedz praktisku atbalstu uzņēmumiem, palīdzot veikt detalizētu darba samaksas analīzi, identificēt iespējamās nevienlīdzības un izstrādāt efektīvu politiku, kas atbilst Direktīvas prasībām. Mēs arī esam gatavi pārskatīt uzņēmumu personālvadības politikas, lai identificētu trūkstošus vai nepilnīgus elementus un palīdzētu nodrošināt atbilstību Direktīvas prasībām.
Palīdzot uzņēmumiem saistībā ar četriem Direktīvas ietvariem, mūsu ekspertu komanda palīdzēs:
Direktīvas ietvari |
PwC palīdzība |
Konfidencialitāte |
Veikt nepieciešamās izmaiņas uzņēmuma ar nodarbinātību saistītajos dokumentos, tostarp darba līgumos, amata aprakstos un uzņēmuma iekšējās kārtības noteikumos vai sagatavot tos no jauna. |
Darba vērtības analīze |
Kartēt uzņēmuma struktūrvienības; izvērtēt amatus un, ja nepieciešams, pārskatīt tos; sadalīt darbiniekus kategorijās pa struktūrvienībām un amatiem; Ieviest iekšējo procesu, pievienojot jaunus amatus vai amatus, lai nodrošinātu skaidrus principus vienlīdzīga atalgojuma noteikšanā. |
Piekļuve informācijai |
Ieviest iekšējos procesus, lai izskatītu darbinieku pieprasījumus; Nodrošināt piekļuvi kvalitatīviem datiem. |
Ziņošana |
Tiklīdz vietējās vadlīnijas / normatīvais regulējums būs pieejams, sagatavoties ziņošanas pienākumiem. |
Šīs izmaiņas nav tikai juridiska prasība – tās ir būtisks solis Latvijas ekonomikas izaugsmei un sociālajai attīstībai. Jo ātrāk uzņēmumi rīkosies, jo ātrāk samazināsies Latvijai neglaimojošā plaisa un vienlīdzīgas darba samaksas principi tiks nostiprināti praksē.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuPēdējo gadu laikā intersekcionalitāte ir kļuvusi par aktuālu tēmu dažādās jomās – no politikas zinātnes līdz sociālo pakalpojumu sniegšanai. Šo jēdzienu arvien biežāk piemin arī valsts pārvaldes iepirkumu procesos, uzsverot nepieciešamību pēc visaptverošiem risinājumiem, kas veicina iekļaujošāku un taisnīgāku sabiedrību. Intersekcionalitāte ir jauns un inovatīvs skatījums uz to, kā dažādas identitātes, piemēram, dzimums, vecums, tautība, rase, fiziskās un kognitīvās spējas, ietekmē cilvēku pieredzi un iespējas. Šī pieeja palīdz mums saprast, ka sociālekonomiskie izaicinājumi skar dažādas iedzīvotāju grupas atšķirīgi un kā tie ietekmē cilvēku personīgo un darba dzīvi, tai skaitā organizāciju vadību.
Saskaņā ar Vienlīdzīgas samaksas direktīvu (2023/970) vienādi vērtīga darba jēdziens ietver četrus aspektus: prasmes, atbildību, nepieciešamo piepūli un darba apstākļus. Tā kā direktīva ir jāievieš līdz 2026. gada jūnijam, ir aktualizējies jautājums par minētajiem aspektiem. Šajā rakstā aplūkotas likumdevēja norādes.
Latvijā daudziem iedzīvotājiem, īpaši pacientiem ar smagām slimībām, ārstēšanās izdevumi izmaksā ļoti dārgi, un valsts tos pilnībā nesedz. Darba devēji vēlas sniegt finansiālu atbalstu saviem darbiniekiem, taču esošais regulējums padara to finansiāli neizdevīgu. Saeimā 3. lasījumā esošais likumprojekts paredz būtiskas izmaiņas, kas var mainīt šo sistēmu, ļaujot darba devējiem segt medicīnas izdevumus bez papildu nodokļu sloga. Kādas būs izmaiņas, kādi izdevumi tiks atbrīvoti un ko tas nozīmē gan darba devējiem, gan darbiniekiem – par to varat izlasīt šajā rakstā?
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).