Latvijā daudziem iedzīvotājiem, īpaši pacientiem ar smagām slimībām, ārstēšanās izdevumi izmaksā ļoti dārgi, un valsts tos pilnībā nesedz. Darba devēji vēlas sniegt finansiālu atbalstu saviem darbiniekiem, taču esošais regulējums padara to finansiāli neizdevīgu. Saeimā 3. lasījumā esošais likumprojekts paredz būtiskas izmaiņas, kas var mainīt šo sistēmu, ļaujot darba devējiem segt medicīnas izdevumus bez papildu nodokļu sloga. Kādas būs izmaiņas, kādi izdevumi tiks atbrīvoti un ko tas nozīmē gan darba devējiem, gan darbiniekiem – par to varat izlasīt šajā rakstā?
Pašlaik Latvijā darba devēju finansiālais atbalsts darbinieku medicīnisko izdevumu segšanai tiek aplikts ar nodokļiem, jo saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN likums) 8. pantu tas tiek uzskatīts par algota darba ienākumu. Ja uzņēmums apmaksā darbinieka vai viņa apgādībā esošas personas medicīniskos izdevumus, šos maksājumus apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI). Piemēram, ārstniecības izdevumu segšana 1000 eiro apmērā var izmaksāt uzņēmumam vairāk nekā 1500 eiro. Tādēļ darba devēji var nevēlēties segt minētos izdevumus.
Paredzēts atbrīvot no nodokļiem darba devēju finansētos medicīniskos izdevumus, kurus sedz darbiniekiem vai viņu apgādībā esošajām personām. Šim nolūkam IIN likumā paredzētas divas būtiskas izmaiņas:
Jaunais regulējums darbiniekiem nozīmēs papildu sociālās garantijas, finansiālu atvieglojumu un plašāku piekļuvi nepieciešamajai ārstēšanai, īpaši gadījumos, kad valsts finansējums nav pietiekams.
Darba devējiem šīs izmaiņas samazinās nodokļu slogu par minēto atbalstu darbiniekam un varētu veicināt darbinieku veselības atbalsta programmu ieviešanu. Uzlabota piekļuve ārstēšanai varētu mazināt darbinieku prombūtni slimības dēļ, kā arī sekmēt augstāku produktivitāti, tādējādi stiprinot uzņēmumu darbības efektvitāti. Vienlaikus šīs izmaiņas palīdzēs noturēt kvalificētus speciālistus un samazināt darbinieku mainību. Lai izmantotu nodokļu atvieglojumus, darba devējiem būs jānodrošina attiecīga dokumentācija un jāsadarbojas ar Valsts Ieņēmumu Dienestu (VID) un veselības aprūpes iestādēm.
Likumprojektā paredzētie nodokļu atvieglojumi nodrošinās tiesisku un finansiālu pamatu darba devēju iesaistei darbinieku ārstniecības izdevumu segšanā, samazinot līdzšinējos nodokļu sloga radītos ierobežojumus. Šīs izmaiņas var veicināt ilgtspējīgāku nodarbinātību, uzlabojot uzņēmumu sociālo atbildību un darbinieku piekļuvi nepieciešamajai medicīniskajai aprūpei. Tomēr to faktiskā ietekme būs atkarīga no darba devēju gatavības izmantot šo mehānismu un valsts veselības aprūpes finansēšanas turpmākās politikas.
Vairāk par personāla nodokļu jautājumiem un ar tiem saistītajām izmaiņām tiesību aktos 2025. gadā varat uzzināt, apmeklējot PwC's Academy Latvija.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuMūsdienās uzņēmējdarbība bieži aptver vairākas valstis, kas joprojām rada sarežģījumus pareizi piemērot nodokļus gūtajiem ienākumiem. Viens no galvenajiem uzņēmumu izaicinājumiem ir noteikt, vai tiem rodas pastāvīgā pārstāvniecība (PP) iesaistītajās valstīs. Situāciju sarežģī fakts, ka valstis var piemērot dažādus PP noteikšanas kritērijus un atšķirīgi interpretēt noslēgto nodokļu konvenciju noteikumus par PP izveidošanu.
Elektromobiļu popularitāte arvien pieaug. Kā liecina Auto asociācijas apkopotā informācija, 2023. gadā Latvija sasniegusi rekordu jaunu elektroauto reģistrācijas ziņā – 8,8% no reģistrēto jauno vieglo pasažieru automobiļu kopskaita bijuši elektriski. Podkāsta 41. epizodē PwC nodokļu projektu vadītāja Viktorija Lavrova un nodokļu konsultants Aleksandrs Afanasjevs izklāsta, kādi nodokļu aspekti jāņem vērā, uzņēmumam iegādājoties elektroauto, un paskaidro, vai darba devējs var kompensēt elektroauto uzlādes izmaksas, ja to izmanto gan darba, gan privātām vajadzībām.
Kamēr regulējums par platformu darbu vēl nav pieņemts, Eiropas Savienības (ES) likumdevēja un ES Tiesas juridiskie ietvari dzīvo paralēlas dzīves. Aizvadītajā martā ir iezīmējušies jauni, taču vienlaikus vienojoši atskaites punkti no abiem virzieniem, un acīgākie var sākt meklēt atbildi uz jautājumu, vai platformu darbinieki (ēdiena piegādātāji) ir darbinieki vai pašnodarbinātie.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).