Saskaņā ar Vienlīdzīgas samaksas direktīvu (2023/970) vienādi vērtīga darba jēdziens ietver četrus aspektus: prasmes, atbildību, nepieciešamo piepūli un darba apstākļus. Tā kā direktīva ir jāievieš līdz 2026. gada jūnijam, ir aktualizējies jautājums par minētajiem aspektiem. Šajā rakstā aplūkotas likumdevēja norādes.
Darba vērtības jēdziens Latvijas normatīvajos aktos tika ieviests jau 2002. gadā, kad stājās spēkā Darba likums. Eiropas Savienības (ES) regulējumā šis jēdziens ir bijis aktuāls jau kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem1, un ir pietiekami plaši vērtēts arī ES tiesu praksē2.
Lai gan jēdziens “darba vērtība” nav jauns, darba devēji to analizē tikai tagad, ņemot vērā Vienlīdzīgas samaksas direktīvas spēkā stāšanās termiņa tuvošanos. Spriežot par darba vērtību, ne viens vien uzņēmums nonācis pie atziņas, ka īsti nesaprot, kā tā jāaprēķina. To var saprast, jo darba vērtības aprēķini iepriekš nav bijuši darba devēju prioritāšu saraksta augšgalā. ES likumdevējs gan šo jautājumu ir vērtējis diezgan plaši3, ļaujot ieskatīties nākotnē un pietiekami ticami prognozēt, kādi aspekti būs jāņem vērā.
Prasmes ietver darba veikšanai nepieciešamās zināšanas, spējas un attieksmes. Trīs galvenās spējas attiecas uz mācīšanos, proti:
Starptautiskā nodarbinātības organizācija4 norāda, ka šīs prasmes var novērtēt, analizējot:
Ir formālā un neformālā atbildība, un ir jāvērtē abi veidi, jo nereti atbildību ne vienmēr uzņemas formāli atbildīgā persona. Faktiskajai atbildībai ir nepieciešamas zināšanas par uzdevuma veikšanas veidu, un bieži vien tā ir saistīta ar fizisku iesaistīšanos vai aktivitāti.
Var būt dažāda veida atbildība par:
Piepūle ir darbinieka reakcija uz viņam piešķirto darba slodzi. Ar terminu “slodze” saprot visas ietekmes, kurām cilvēki ir pakļauti darbavietā. Jāvērtē ir ne tikai fiziskā slodze, bet arī garīgā un emocionālā slodze.
Šis kritērijs attiecas uz visām darba procesa pazīmēm (piemēram, veicamais uzdevums, darba veikšanai nepieciešamie līdzekļi, darba rezultāti u.c.), kā arī vides ietekmēm uz personu, kura veic uzdevumu. Papildus jāņem vērā darba radītais diskomforts, fiziskā, psiholoģiskā, sociālā vide, kā arī traumu gūšanas un saslimšanas risks, ko veicina uzdevumi vai darba vide, kā arī šo faktoru ietekmes ilgums, pieņemot, ka darbinieki ievēro esošos darba aizsardzības un veselības noteikumus.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuLatvijā daudziem iedzīvotājiem, īpaši pacientiem ar smagām slimībām, ārstēšanās izdevumi izmaksā ļoti dārgi, un valsts tos pilnībā nesedz. Darba devēji vēlas sniegt finansiālu atbalstu saviem darbiniekiem, taču esošais regulējums padara to finansiāli neizdevīgu. Saeimā 3. lasījumā esošais likumprojekts paredz būtiskas izmaiņas, kas var mainīt šo sistēmu, ļaujot darba devējiem segt medicīnas izdevumus bez papildu nodokļu sloga. Kādas būs izmaiņas, kādi izdevumi tiks atbrīvoti un ko tas nozīmē gan darba devējiem, gan darbiniekiem – par to varat izlasīt šajā rakstā?
Mūsdienās uzņēmējdarbība bieži aptver vairākas valstis, kas joprojām rada sarežģījumus pareizi piemērot nodokļus gūtajiem ienākumiem. Viens no galvenajiem uzņēmumu izaicinājumiem ir noteikt, vai tiem rodas pastāvīgā pārstāvniecība (PP) iesaistītajās valstīs. Situāciju sarežģī fakts, ka valstis var piemērot dažādus PP noteikšanas kritērijus un atšķirīgi interpretēt noslēgto nodokļu konvenciju noteikumus par PP izveidošanu.
Elektromobiļu popularitāte arvien pieaug. Kā liecina Auto asociācijas apkopotā informācija, 2023. gadā Latvija sasniegusi rekordu jaunu elektroauto reģistrācijas ziņā – 8,8% no reģistrēto jauno vieglo pasažieru automobiļu kopskaita bijuši elektriski. Podkāsta 41. epizodē PwC nodokļu projektu vadītāja Viktorija Lavrova un nodokļu konsultants Aleksandrs Afanasjevs izklāsta, kādi nodokļu aspekti jāņem vērā, uzņēmumam iegādājoties elektroauto, un paskaidro, vai darba devējs var kompensēt elektroauto uzlādes izmaksas, ja to izmanto gan darba, gan privātām vajadzībām.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).