Iepriekš jau rakstījām par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanu elektromobiļa iegādes un uzturēšanas izdevumiem. Taču darbinieki bieži uzlādē uzņēmuma elektromobili mājās. Šajā rakstā – par uzņēmuma iespējām kompensēt elektrības izmaksas darbiniekam.
Uzņēmumam ir elektromobilis, kas nav atzīstams par reprezentatīvu automobili un par kuru tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis. Darbinieks izmanto e-auto gan darba, gan privātām vajadzībām, uzlādi veicot mājās pēc darba laika. Rodas jautājums, kā uzņēmums var kompensēt darbiniekam elektrības izmaksas.
Šobrīd tiesību aktos nav noteikta kārtība, kādā veidā uzņēmums bez nodokļu sekām var kompensēt darbiniekam elektrības izmaksas, ja uzņēmuma e-auto tiek uzlādēts mājās.
Tā kā darbinieks nevar iesniegt attaisnojuma dokumentu – rēķinu, kas būtu atzīstams par izmaksu apliecinošu dokumentu, VID ir izteicis viedokli, ka darbinieks var reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējs un izrakstīt rēķinu uzņēmumam par uzlādes izmaksām. Tādā gadījumā darbiniekam būtu jānodrošina arī atsevišķs elektroenerģijas komercuzskaites mēraparāts, lai dokumentāri pamatotu elektromobiļa uzlādes laikā faktiski patērēto elektroenerģiju.
Mūsuprāt, nav saprātīgi darbiniekam šādiem mērķiem vien reģistrēt saimniecisko darbību. Turklāt pēc būtības šādu darbību nevarētu uzskatīt par saimniecisko darbību, jo to neveic, lai gūtu peļņu. Mērķis ir saņemt izdevumu kompensāciju, ko normatīvie akti specifiski neregulē. Turpretī gadījumā, ja darbinieks ir reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs un izraksta uzņēmumam rēķinu par uzlādes izmaksām, tad uzņēmums atzīst tās par saimnieciskās darbības izmaksām, ievērojot elektromobiļa elektrības patēriņa normu (skatīt rakstu par UIN piemērošanu elektromobiļa izdevumiem).
Ja darbinieks nereģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējs, bet uzņēmums vēlas kompensēt elektrības izmaksas, tad šobrīd tām jāpiemēro algas nodokļi. Lai būtu administratīvi vieglāk, uzņēmums var noteikt ikmēneša piemaksu pie algas šo izmaksu segšanai. Ja izmaksām tiks piemērots IIN, tad UIN vajadzībām tās būs ar saimniecisko darbību saistītas izmaksas.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuIepriekšējos rakstos informējām par izmaiņām darba tiesību jomā, kuras ietekmē arī nodokļu jautājumus. Nodokļu iestādes šobrīd aktīvi vērtē, kā tiek izpildītas vietējo un starptautisko normatīvo aktu prasības, kuras paredz nosūtījumā esošiem darbiniekiem nodrošināt uzņemošās valsts tiesību normām atbilstošus nodarbinātības noteikumus. Šīs prasības attiecas uz darba laiku, atpūtas laiku, darba aizsardzību un darba samaksas izmaksu vismaz minimālā līmenī. Šajā rakstā – par darba samaksas noteikumiem un nodokļu ietekmi.
Šā gada 18. aprīlī Senāts pasludināja lēmumu lietā Nr. A420131521 par izdevumu klasificēšanu kā ar saimniecisku darbību nesaistītiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vajadzībām, kā arī par personāla nomas koncepta piemērošanu un no tā izrietošo VID papildu nodokļu uzrēķinu būvniecības nozarē, izmantojot piesaistīto darbaspēku. Ar savu lēmumu Senāts ir noraidījis juridiskās personas prasību pārskatīt un atcelt VID lēmumu. Tas ir palicis negrozīts un stājies spēkā, tādēļ uzskatām, ka MindLink abonentiem būtu jāiepazīstas ar šo lēmumu, kur VID uzrēķinājis UIN, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), kā arī nokavējuma un soda naudu. Attiecībā uz iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) tika aprēķināta tikai soda nauda.
Pandēmijas laikā Latvijas uzņēmumi saskārās ar nepieredzētiem izaicinājumiem saistībā ar attālināto darbu, kad bija kritiski jāpārvērtē vispārējā korporatīvā kultūra. Lielākos izaicinājumus izraisīja tieši nepieciešamība pēc elastības – tradicionālā astoņu stundu darbadiena birojā tika papildināta ar iespēju pieslēgties attālināti darbiniekam ērtākajā laikā. Daži uzņēmumi atcēla prasību būt birojā pilnu slodzi un izveidoja alternatīvu darba kārtību ar atšķirīgām stundām, vietām un apstākļiem. Elastība kļuva par svarīgu aspektu, lai saglabātu darbinieku motivāciju un uzticību. Tas arī izskaidro jaunu interesi par elastīgā atalgojuma sistēmām, par kuru straujo attīstību lasiet šajā rakstā.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).