Rūpes par darbinieku mentālās veselības stāvokli nav tikai tukša runāšana vai formāls darba aizsardzības pienākums. Darba devējam var rasties īstas juridiskas sekas, ja netiek pievērsta uzmanība darbinieku pārslodzes jautājumiem. Tādēļ šajā rakstā vērtējam juridiskos virzienus, kuros var aizvest darbiniekam konstatēts izdegšanas sindroms, vienlaikus sniedzot praktisku ieskatu darba devēja rīcībai.
Jau savā 2018. gada pētījumā Valsts darba inspekcija (VDI) norādīja, ka tieši izdegšanas sindroms ir viens no biežākajiem stresa radītajiem veselības traucējumiem. Psihoemocionālie riska faktori, piemēram, laika trūkums, nemaināms darba temps, garas darba stundas un stress, ir būtiski darba vides faktori arī darba aizsardzības speciālistu ieskatā. To apliecina arī statistika pavisam nesenos pētījumos, proti, izdegšanas pazīmes 2023. gadā izjuta 43% aptaujāto darbinieku.
Atbilstoši MK noteikumu Nr. 908 “Arodslimību izmeklēšanas un uzskaites kārtība” 5.15. punktam izdegšanas sindroms ir viena no pārslodžu izraisītām arodslimībām. Līdz ar to izdegšanas sindroms jāuztver un jānovērš tikpat nopietni kā jebkura cita darba trauma. Attiecīgi tiek piemērots darba aizsardzības un arodslimību regulējums un iestājas darba devēja pienākums novērst arodslimību riskus.
Ja darbinieks darba vidē pieredzējis izdegšanas sindroma pazīmes, tad darba devējam jābūt gatavam, ka pie tā var vērsties ar lūgumu novērst nodarbinātības apstākļus un uzlabot procesus, kas veicinājuši izdegšanas simptomu parādīšanos. Arī VDI – gan pēc savas iniciatīvas,1 gan darbinieka lūguma – var vērsties pie darba devēja saistībā ar darba vides faktoriem, kas rada vai var radīt veselības risku.
Ja darba devējs nenovērš riskus, tad dažas no juridiskajām sekām varētu būt darba tiesisko attiecību uzteikums un darbinieka vēršanās VDI vai pat tiesā ar prasību kompensēt kaitējumu atbilstoši Civillikuma 1635. pantam. Darbinieks varētu arī atteikties strādāt,2 kā rezultātā visticamāk varētu konstatēt darba devēja izraisītu dīkstāvi un darbiniekam pienāktos atlīdzība.
Vēl ir būtiski, ka atbilstoši Darba aizsardzības likuma 19. pantam, ja darba devējs nenovērš veselības draudus (saskaņā ar VDI norādēm) un darbinieks tādēļ vienpusēji izbeidz darba tiesiskās attiecības, tad darba devējam ir pienākums izmaksāt atlīdzību, kas vienāda ar sešu mēnešu vidējo izpeļņu. Darba devējam var arī noteikt naudas sodu par darba aizsardzību regulējošo normatīvo aktu pārkāpumu.
Ja izdegšanas sindroms atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai tiek diagnosticēts kā arodslimība, tad darba devējs faktiski nevar uzteikt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku. Lai gan Darba likuma 101. panta pirmās daļas 11. punktā ir paredzēts, ka darba līgumu var uzteikt, ja darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus, 109. panta ceturtajā daļā ir paredzēts būtisks izņēmums – darba tiesiskās attiecības nevar uzteikt, ja darbnespējas iemesls ir arodslimība.
Var secināt, ka ar izdegšanu saistītos gadījumos darba devējs ir pakļauts lielam juridiskam riskam. Lai pienācīgi rūpētos par darbinieku veselību un spētu preventīvi novērst izdegšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā spētu nodrošināt pienācīgu argumentāciju savu interešu aizstāvībai tiesā, darba devējam ieteicams īstenot darbību kompleksu, to attiecīgi dokumentējot, piemēram:
Turklāt interesanti, ka arī summēto darba laiku uzskata par psihoemocionālo riska faktoru, lai gan sākotnēji varētu šķist, ka darba laiks ir tikai un vienīgi organizatorisks jautājums. Tādēļ īpaši jāuzsver darba devēja atbildība summētā darba laika gadījumā, jo šādos apstākļos ne tikai pastāv lielāks izdegšanas sindroma iestāšanās risks, bet darba devējam ir arī proporcionāls pienākums nodrošināt vēl plašāku darbību kompleksu mentālās veselības risku mazināšanai.
Apkopojot minēto, izdegšanas sindroms no juridisko seku viedokļa būtu tāda pati arodslimība kā jebkura cita. Ņemot vērā arvien lielāko sabiedrības informētību par mentālās veselības nozīmīgumu un darba vides ietekmi uz to, sagaidāms, ka šis temats kļūs vēl aktuālāks. Darba devējiem jāpievērš uzmanība prevencijai, kā arī jāpielāgo un jāuzlabo nodarbinātības apstākļi, jo juridiskie šķēršļi tādu situāciju risināšanai, kas radušās darbinieku izdegšanas dēļ, ir ļoti būtiski.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuIepriekšējos rakstos informējām par izmaiņām darba tiesību jomā, kuras ietekmē arī nodokļu jautājumus. Nodokļu iestādes šobrīd aktīvi vērtē, kā tiek izpildītas vietējo un starptautisko normatīvo aktu prasības, kuras paredz nosūtījumā esošiem darbiniekiem nodrošināt uzņemošās valsts tiesību normām atbilstošus nodarbinātības noteikumus. Šīs prasības attiecas uz darba laiku, atpūtas laiku, darba aizsardzību un darba samaksas izmaksu vismaz minimālā līmenī. Šajā rakstā – par darba samaksas noteikumiem un nodokļu ietekmi.
Šā gada 18. aprīlī Senāts pasludināja lēmumu lietā Nr. A420131521 par izdevumu klasificēšanu kā ar saimniecisku darbību nesaistītiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vajadzībām, kā arī par personāla nomas koncepta piemērošanu un no tā izrietošo VID papildu nodokļu uzrēķinu būvniecības nozarē, izmantojot piesaistīto darbaspēku. Ar savu lēmumu Senāts ir noraidījis juridiskās personas prasību pārskatīt un atcelt VID lēmumu. Tas ir palicis negrozīts un stājies spēkā, tādēļ uzskatām, ka MindLink abonentiem būtu jāiepazīstas ar šo lēmumu, kur VID uzrēķinājis UIN, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), kā arī nokavējuma un soda naudu. Attiecībā uz iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) tika aprēķināta tikai soda nauda.
Pandēmijas laikā Latvijas uzņēmumi saskārās ar nepieredzētiem izaicinājumiem saistībā ar attālināto darbu, kad bija kritiski jāpārvērtē vispārējā korporatīvā kultūra. Lielākos izaicinājumus izraisīja tieši nepieciešamība pēc elastības – tradicionālā astoņu stundu darbadiena birojā tika papildināta ar iespēju pieslēgties attālināti darbiniekam ērtākajā laikā. Daži uzņēmumi atcēla prasību būt birojā pilnu slodzi un izveidoja alternatīvu darba kārtību ar atšķirīgām stundām, vietām un apstākļiem. Elastība kļuva par svarīgu aspektu, lai saglabātu darbinieku motivāciju un uzticību. Tas arī izskaidro jaunu interesi par elastīgā atalgojuma sistēmām, par kuru straujo attīstību lasiet šajā rakstā.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).