2021. gada martā Eiropas Komisija pieņēma priekšlikumu jaunai direktīvai, kuras mērķis ir ieviest mehānismus, ar kuru palīdzību darba devēji var nodrošināt vienādu samaksu vīriešiem un sievietēm. Saskaņā ar direktīvas projektā norādīto informāciju, samaksas atšķirība joprojām ir apmēram 14%. Nevienlīdzība uzskatāmi izpaužas, procentus pārrēķinot dienās – salīdzinājumā ar vīriešiem, sievietēm faktiski 51 dienu gadā jāstrādā bez atlīdzības. Jaunā regulējuma galvenais mērķis ir samazināt nevienlīdzību atalgojuma apmērā atkarībā no personas dzimuma. Lai gan dzimumu līdztiesība ir ilgstoši un plaši publiskajā telpā apspriests temats, statistika nedod pamatu apgalvot, ka atalgojuma jautājumā ir panākts līdzsvars. Tā sasniegšanai Eiropas Komisija ir ķērusies pie jaunu risinājumu ieviešanas, kas darba devējiem nozīmēs jaunus likumiskos pienākumus.
Darba devēju pienākums ir nodrošināt tādas samaksas struktūras, kas sievietēm un vīriešiem ļauj saņemt vienādu samaksu par vienādu darbu vai vienādas vērtības darbu. Lai noteiktu darba vērtību, dalībvalstīm būs jāizstrādā mehānismi un metodoloģijas, kas ļaus darba devējiem vērtēt šo aspektu.
Turklāt saskaņā ar Eiropas Savienības Tiesas atziņām jāvērtē ne tikai konkrētā darba devēja ietvaros nodarbinātie, bet, piemēram, arī uzņēmumu grupa, un var tikt vērtēti arī bijušie darbinieki.
Darba vērtību varētu raksturot šādi objektīvi kritēriji:
Darba devējiem būs jāsagatavo apraksts par dzimumneitrāliem kritērijiem, kurus izmanto, lai noteiktu darba samaksu un karjeras izaugsmi. Savukārt darbiniekiem būs tiesības pieprasīt informāciju par darba samaksas līmeņiem pēc dzimuma kritērija un darbinieku kategorijām vienādos vai vienādas vērtības amatos. Turklāt darba devējiem ikgadēji vajadzēs atgādināt darbiniekiem par tiesībām šādu informāciju saņemt.
Lielajiem uzņēmumiem (virs 250 darbiniekiem – Latvijā reģistrēti vairāk nekā 200 šādi darba devēji) būs pienākums sagatavot un publiskot informāciju par atalgojuma (ieskaitot papildu samaksu, piemēram, piemaksas un bonusus) atšķirību starp sievietēm un vīriešiem. Ja atšķirība būs vismaz 5%, darba devējam vajadzēs veikt atalgojuma izvērtējumu un pamatot samaksas atšķirības. Ja objektīvu pamatojumu sagatavot nebūs iespējams, darba devējam sadarbībā ar darbiniekiem un valsts iestādēm būs jānovērš šī atšķirība.
Visbeidzot, viens no direktīvas mērķiem ir arī atvieglot darbinieku iespējas vērsties tiesā, ja identificētas diskriminējoša atalgojuma pazīmes. Tādēļ direktīvas projektā iestrādāti šādi nosacījumi:
Lai gan direktīvas gala versija vēl tiek izstrādāta ES gaiteņos, piedāvātais regulējums ļauj ieskicēt gaidāmos darba devēju pienākumus un darba tiesību attīstības tendences. Uzsvars tiks likts uz darba samaksas informācijas apkopošanu un pārredzamību, tiesvedību ierobežojošo faktoru samazināšanu, tādēļ darba devējiem jārēķinās ar izaicinājumiem, kurus nesīs jaunais regulējums.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuDarba likums (DL) tiek grozīts regulāri un dažkārt pat vairākas reizes gadā, taču tik vērienīgi papildinājumi kā tie, kas stāsies spēkā šā gada 1. augustā, pēdējos gados nav pieredzēti. Šajā rakstā piedāvājam ceļvedi, kas atvieglos orientēšanos jauno darba tiesību normu līkločos.
Šā gada martā PwC veica aptauju Global Workforce Hopes and Fears, saņemot atbildes no 52 195 respondentiem, kas ir nodarbināti vai ir aktīvi darba tirgū. Tā ir viena no lielākajām jebkad veiktajām pasaules darbaspēka aptaujām un aptvēra dažādas nozares, demogrāfiskās grupas un darba modeļus 44 valstīs un teritorijās.
Daudzi strādājošie vēlas izmantot atvaļinājumu tieši vasarā, bet grāmatveži parasti izvēlas laiku atpūtai, kad ir salīdzinoši mazāks darba apjoms. Nodokļu pārskatu iesniegšanas, algas aprēķināšanas un izmaksāšanas, kā arī mēneša slēgšanas laikā pārsvarā ir apgrūtinoši izmantot pilnu atvaļinājuma laiku. Šajā rakstā apskatīsim aizvietošanas iespējas un atbilstošu grāmatvedības risku izvērtēšanu grāmatvežu prombūtnes laikā.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).