Ikdienā uzņēmumiem dažādiem konkrētiem mērķiem rodas nepieciešamība izmantot tādu iespēju kā naudas aizņēmums. Būtisks parādsaistību apjoma pieaugums uzņēmumam var radīt izaicinājumus, kas ietekmē bilances rādītājus un potenciālus nodokļa riskus.
Viens no risinājumiem pieaugoša parāda problēmai var būt aizdevuma kapitalizācija – process, kurā kreditors savas prasījuma tiesības iegulda aizņēmēja pamatkapitālā kā mantisku ieguldījumu.
Šajā rakstā paskaidrota aizdevuma darījuma un tā kapitalizācijas būtība, ar praktiskiem piemēriem aplūkotas iespējamās situācijas, pievēršoties gan uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN), gan transfertcenu (TC) aspektiem.
Aizdevums ir darījums, kurā aizdevējs nodod aizņēmējam naudu un aizņēmējam ir pienākums noteiktā laikā un kārtībā atdot naudu aizdevējam.
Lai mazinātu ar darījumu saistītos riskus, sniedzam norādes par būtiskiem aspektiem, ko uzņēmumiem jāievēro, veicot aizdevuma darījumu, jo īpaši starp saistītām personām un tajā piemēroto TC.
UIN bāzes noteikšanas aspekti |
TC aspekti |
|
|
Lai mazinātu parādsaistību apjomu, aizņēmējs var vienoties ar aizdevēju par:
Turpinājumā aplūkosim praktiskus piemērus un sniegsim norādes uz būtiskiem aspektiem konkrētajā situācijā.
Aizdevuma darījuma puses var vienoties kapitalizēt procentus, pieskaitot tos aizdevuma pamatsummai. Tas nozīmē, ka uzņēmums neizmaksā šos procentus, bet gan aprēķina nākamos procentus no palielinātās pamatsummas.
Šajā situācijā, aizdevuma procentu kapitalizācija:
UIN bāzes noteikšanas aspekti |
TC aspekti |
|
|
Lai mazinātu parādsaistību apjomu, aizņēmējs var vienoties ar aizdevēju arī par prasījuma ieguldīšanu aizņēmēja pamatkapitālā, kļūstot par uzņēmuma dalībnieku, nevis kreditoru.
2024. gada aprīlī uzņēmums “A” izsniedza savam saistītajam uzņēmumam “B” aizdevumu
100 000 euro apmērā uz diviem gadiem ar 5% gadā. 2024. gada janvārī uzņēmumam “B” pašu kapitāls bija 20 000 euro, bet vidējo parādsaistību apmērs - 100 000 euro. Atbilstoši “plānās” kapitalizācijas noteikumiem uzņēmumam “B” var rasties UIN saistības, jo parādsaistību apjoms vairāk nekā četras reizes pārsniedz pašu kapitālu. Uzņēmums 2024. gada decembra UIN deklarācijā norādīja papildu maksājamo UIN
100 000 - (4 x 20 000) = 20’000 x 0.25 = 5000.
Lai novērstu potenciālas nodokļu sekas arī 2025. gadā, uzņēmums “B” nolēma ierosināt palielināt pamatkapitālu par šī aizdevuma summu un uzņēmumam “A” pieņemt lēmumu “pārcelt” savu aizdevumu no kreditoriem uz ieguldījumu uzņēmuma “B” pamatkapitālā. Attiecīgi par aizdevuma novērtēto summu tika palielināts uzņēmuma “B” pamatkapitāls
2025. gada janvārī.
Šajā situācijā, aizdevuma kapitalizācija:
UIN bāzes noteikšanas aspekti |
TC aspekti |
|
|
Var arī pastāvēt situācija, ka aizdevums tiek cedēts no aizdevēja puses.
Papildus mantiskajam ieguldījumam pamatkapitālā aizdevējs var izvēlēties cedēt jeb nodot uzņēmuma parādsaistības citam uzņēmumam, tostarp arī saistītai personai.
2024. gada aprīlī uzņēmums “A” izsniedza savam saistītajam uzņēmumam “B” aizdevumu uz diviem gadiem ar 5% gadā. 2024. gada decembrī uzņēmums “A” nolēma cedēt savas prasījuma tiesības pret saistīto uzņēmumu “B” citam saistītajam uzņēmumam “C” par
2024. gada novembra bilances vērtību.
Šajā situācijā, aizdevuma cedēšana:
UIN bāzes noteikšanas aspekti |
TC aspekti |
|
|
Parādsaistību kapitalizācija var būt efektīvs veids uzņēmuma finanšu struktūras optimizēšanai, piedāvājot risinājumus gan parādsaistību, gan nodokļu risku mazināšanai. Tomēr, lai pilnībā izmantotu šī instrumenta priekšrocības un izvairītos no potenciāliem riskiem, ir svarīgi rūpīgi izvērtēt katru situāciju atsevišķi.
Uzņēmumiem, veicot parādsaistību ieguldījumu pamatkapitālā vai to cedēšanu, jāsagatavo visi nepieciešamie dokumenti, lai nodrošinātu pārredzamību un atbilstību tiesiskajam regulējumam, izvairītos no potenciāliem strīdiem ar Valsts ieņēmumu dienestu.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuKā zināms, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (ESAO) ir unikāls forums un globāli atzīts ekspertīzes centrs, kas dalībvalstīm, tostarp, Latvijai dod iespēju efektīvi risināt tās interesējošos jautājumus par transfertcenu atbilstību.
Šajā īsziņā - par ESAO izstrādātajām Summas B vadlīnijām saistītajiem uzņēmumiem, kuri veic preču izplatītāja funkciju uzņēmumu grupā.
Baltijas valstīs transfertcenu (TC) dokumentācijas formāts un tajā norādāmās informācijas apjoms ir lielā mērā vienveidīgs un atbilst Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) pārskatītajam TC dokumentācijas standartam. Tomēr būtiski atšķiras Latvijas un tās Baltijas kaimiņvalstu noteiktās robežvērtības, kuras pārsniedzot, uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājam (NM) rodas pienākums sagatavot un ik gadu vai pēc pieprasījuma iesniegt nodokļu administrācijai TC dokumentāciju. Turklāt ir noteikti atšķirīgi TC dokumentācijas sagatavošanas termiņi un paredzētā atbildība par obligāto pienākumu nepildīšanu. Atšķiras arī pieeja tirgus cenas (vērtības) noteikšanā katrā no Baltijas valstīm.
Šajā rakstā turpinām iepriekšējā Īsziņā aizsākto tēmu par transfertcenu (TC) dokumentācijas sagatavošanu, šoreiz koncentrējoties uz decentralizētas pieejas priekšrocībām un trūkumiem.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).