Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Ziedojumi Ukrainai un UIN 3/16/23

Tatjana Kļimoviča
Vecākā konsultante nodokļu konsultāciju nodaļā, PwC Latvija

Iepriekš ne UIN likumā, ne Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā (UCAL) nebija noteikta īpaša kārtība un atviegloti nosacījumi UIN piemērošanai ziedojumiem, kas palīdz cietušajiem Ukrainā. Šā gada 7. aprīlī stājās spēkā UCAL grozījumi, kas paredz to papildināt ar jaunu 11.4 pantu: Uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojums ziedotājam. Šajā rakstā – par šo speciālo normu un tās piemērošanu.

UCAL 11.4 pantā noteikts, ka nodokļu maksātājam, kas veic ziedojumus palīdzības sniegšanai Ukrainā, ir tiesības neiekļaut ziedojumu summu UIN apliekamajā bāzē un nepiemērot UIN likuma 12. panta pirmo daļu, ja vienlaikus izpildās šādi kritēriji:

  • ziedojums ir veikts sabiedriskā labuma organizācijai vai budžeta iestādei, kas novirza ziedojumus (mantas, finanšu līdzekļus) uz Ukrainu palīdzības sniegšanai cietušajiem;
  • ziedojuma saņēmējam norādītajā ziedojuma mērķī ir ietverta tieša norāde uz konkrētu ziedoto līdzekļu novirzīšanu Ukrainai;
  • saskaņā ar VID administrēto nodokļu (nodevu) parādnieku datubāzē pieejamo informāciju ziedotājam nav nodokļu (nodevu) parādu, kuru kopsumma pārsniedz 150 EUR.

Atšķirības no vispārīgā regulējuma ziedotājiem

Vispārīgais regulējums paredz, ka ziedotāji var izmantot vienu no trim atvieglojumiem saskaņā ar UIN likuma 12. panta pirmo daļu. Katrai atvieglojuma metodei ir noteikts ziedojuma apmērs, ko drīkst neiekļaut ar UIN apliekamajā bāzē. Ja uzņēmums izmanto UIN atvieglojumu saskaņā ar 12. panta pirmo daļu, tad UIN deklarācijā jānorāda informācija par izmantojamo atvieglojuma metodi un ziedojuma apmēru, kam var piemērot UIN atvieglojumu.

Ja uzņēmums izmanto UCAL noteikto īpašo kārtību ziedotājiem, tad ziedojuma summu pilnā apmērā attiecina uz izdevumiem, kas saistīti ar saimniecisko darbību, to nav jāiekļauj UIN apliekamajā bāzē un nav jāapliek ar UIN.

Uzņēmumam, kas piemēro atvieglojumu saskaņā ar UIN likuma 12. panta pirmo daļu, jānodrošina, ka ar ziedojuma saņēmēju ir noslēgts ziedojuma līgums. Turpretī, ja UIN atvieglojuma režīmu piemēro saskaņā ar UCAL, tad līguma slēgšana nav obligāta.

Tādējādi, veicot ziedojumus palīdzības sniegšanai cietušajiem Ukrainā, uzņēmums var izvēlēties turpināt UIN likuma 12. pantā noteiktos atvieglojuma veidus vai piemērot UCAL paredzēto atvieglojumu. Piemērojot 12. panta atvieglojumus, tāpat kā līdz šim, jāievēro visi pantā paredzētie noteikumi. Piemērojot speciālo normu, uzņēmumam jāpārliecinās, ka ziedojumu saņēmējam ir atbilstošs statuss un uzņēmuma nodokļu parāds nav lielāks par 150 EUR, kā arī pareizi jānorāda ziedojuma mērķis.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu