Šā gada 9. septembrī Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādināja Latvijas nodokļu maksātājiem par iespēju pieteikties automātiskai iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksai, neiesniedzot gada ienākumu deklarāciju (GID). Fiziskas personas, kas vēlas saņemt iepriekšējā taksācijas gadā pārmaksāto IIN uz savu kredītiestādes kontu, tiek aicinātas pieteikties pakalpojumam līdz šā gada 30. septembrim.
Tāpat vēršam uzmanību, ka no šā gada augusta VID ir paplašinājis nodokļu maksātāju iespējas pieslēgties Elektroniskās deklarēšanas sistēmai (EDS) ar rīku “Smart-ID”, piedāvājot ērtāku autentifikācijas veidu.
Sākot ar 2023. gada rudeni, VID piedāvā nodokļu maksātājiem atgūt iepriekšējā taksācijas gadā pārmaksāto IIN uz savu norādīto kredītiestādes kontu bez GID iesniegšanas.
Automātisko IIN atmaksu veic, pamatojoties tikai uz VID pieejamiem datiem, tāpēc nodokļu maksātājs saņems IIN atmaksu automātiski šādos gadījumos:
Automātiskās atmaksas kārtību nepiemēro IIN pārmaksai, kas veidojas no fiziskas personas attaisnotiem izdevumiem atbilstoši IIN likumam. Tas nozīmē, ka arī turpmāk, lai atgūtu pārmaksāto IIN par saviem un savu ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem (piemēram, medicīnu, zobārstniecību, izglītību, bērnu pulciņiem un ziedojumiem), iedzīvotājiem būs nepieciešams iesniegt GID un pievienot atbilstošus attaisnojuma dokumentus.
Tāpat jaunā atmaksas iespēja neattiecas uz tiem nodokļu maksātājiem, kam GID jāiesniedz obligāti, tostarp saimnieciskās darbības veicējiem. Tādēļ tiem arī turpmāk GID par iepriekšējo taksācijas gadu jāiesniedz atbilstoši pašreizējai kārtībai – no 1. marta līdz 1. jūnijam vai no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam.
Lai pieteiktos automātiskai atmaksai, nodokļu maksātājam līdz šā gada 30. septembrim jāiesniedz pieteikums, norādot kredītiestādes kontu. Jāatzīmē, ka kontam jābūt atvērtam Latvijā reģistrētā kredītiestādē vai pie maksājumu pakalpojumu sniedzēja.
Pieteikumu var aizpildīt un iesniegt caur EDS, kur tas ir pieejams sadaļā “Sagatavot dokumentu no veidlapas” – “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa dokumenti” – “Iesniegums automātiskai nodokļa atmaksas saņemšanai, neiesniedzot gada ienākumu deklarāciju”.
Pieteikumu papīra formātā var iesniegt kādā no VID klientu centriem klātienē vai nosūtīt VID pa pastu.
Piesakoties pakalpojumam, persona saņems nodokļa atmaksu bez GID iesniegšanas arī turpmākajos gados. Atkārtoti pieteikums jāiesniedz tikai tad, ja persona vēlas saņemt nodokļa atmaksu uz kādu citu kontu.
Vēlamies vērst uzmanību, ka no šā gada 8. augusta ir pieejama jauna iespēja pieslēgties EDS, izmantojot “Smart-ID”. Lai gan arī iepriekš pieslēgšanās ar “Smart-ID” bija iespējama, tā notika caur vienoto pieslēgšanās moduli “Latvija.lv”. Tagad process ir vienkāršots, tādējādi novēršot iespējamos traucējumus sistēmu darbības dēļ. Vienlaikus lietotājiem ir pieejamas arī citas autentifikācijas metodes, piemēram, izmantojot internetbanku, elektroniskās identifikācijas kartes (eID) un drošo elektronisko parakstu (eParaksts).
Joprojām ir iespējams pieslēgties, arī izmantojot VID piešķirto lietotājvārdu un paroli, ko sākotnēji bija plānots apturēt pēc šā gada 1. jūlija līdz ar divfaktoru autentifikācijas ieviešanu, taču šis risinājums joprojām ir pieejams un nav informācijas par tā pārtraukšanu tuvākajā laikā.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuVasaras noslēgums Augstākās tiesas darbā ir iezīmējies ar spriedumu pasludināšanu lietās, kas skar nodokļu piemērošanu ienākumiem no dažāda veida izklaides pakalpojumiem. Tāpat kā ienākums no videospēļu tiešraižu straumēšanas, arī laimesti no dalības azartspēlēs saglabā aktualitāti ar tiem saistīto nodokļu tiesību normu interpretācijas jautājumos, kas rada strīdus ar nodokļu administrāciju. Viens no tādiem strīdiem ir saistīts ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu, ar ko fiziskai personai tika aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un nokavējuma nauda, konstatējot nedeklarētus azartspēļu organizētāja izmaksātus laimestus. Persona pārsūdzēja lēmumu, iesniedzot tiesai sūdzību, kas rezultātā nonāca līdz Senātam. Paturpinot mūsu MindLink rakstu sēriju par Senāta spriedumiem saistībā ar nodokļu piemērošanu ienākumiem no izklaidējoša rakstura pasākumiem, šajā rakstā izskatīsim vienu no jaunākajiem Senāta nolēmumiem.
Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izstrādājis plānu tādu situāciju risināšanai, kur fiziskās personas nav pilnībā deklarējušas savus ienākumus. Šogad VID ir identificējis ap 70 000 personu, kuru bankas konta apgrozījums un deklarētie ienākumi atšķiras vismaz par 20 000 eiro. Ar 1. septembri VID plāno sākt masveida paziņojumu izsūtīšanu, lai aicinātu iedzīvotājus pārskatīt savus ienākumus un deklarēt tos pilnā apmērā. Šādu vēstuļu sūtīšana nav jaunums – VID tās izmanto jau vairākus gadus, lai pārbaudītu, vai persona deklarē visus apliekamos un neapliekamos darījumus. Vēstule pienāk elektroniskās deklarēšanas sistēmā. Paredzēts, ka VID sagaida atbildi 30 dienu laikā, skaidrojot atšķirību iemeslus vai labojot gada ienākumu deklarāciju, ja persona konstatē, ka nesakritības bankas kontu apgrozījumā un deklarācijā izriet no nedeklarētiem ienākumiem.
Šā gada jūlija sākumā tika publicēts Eiropas Komisijas (EK) ikgadējais pārskats par nodokļu politiku Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) ir viens no svarīgākajiem nodokļiem ES, kas veido aptuveni 7,5% no IKP un 18,6% no kopējiem nodokļu ieņēmumiem ES 2022. gadā. Šajā rakstā sniedzam ieskatu EK secinājumos par PVN.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).