Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Vai turpmāk varēs pieslēgties EDS ar VID piešķirto lietotājvārdu un paroli? 3/7/24

Viktorija Lavrova
Projektu vadītāja nodokļu konsultāciju nodaļā, PwC Latvija
Aleksandrs Afanasjevs
Konsultants nodokļu konsultāciju nodaļā, PwC Latvija

Pērn novembrī publiski izskanēja informācija par elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) pāreju uz elektroniskās identifikācijas rīkiem un būtisku to personu loka ierobežošanu, kas varēs turpmāk izmantot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) piešķirto lietotājvārdu un paroli, lai pieslēgtos EDS. Reaģējot uz nodokļu maksātāju jautājumiem par plānotajām izmaiņām, VID ir sniedzis rakstisku skaidrojumu. Šajā rakstā – par to plašāk.

MK noteikumi un publiskās ziņas

Šā gada 11. janvārī stājās spēkā MK noteikumi Nr. 7 “Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmas noteikumi”, saskaņā ar kuriem persona var autentificēties EDS, izmantojot vienu no šādiem rīkiem:

  1. VID piešķirto lietotājvārdu un paroli;
  2. Portāla “Latvija.lv” piedāvāto tehnisko risinājumu;
  3. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes izsniegto personas apliecību (eID karti);
  4. valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” izsniegto elektroniskā paraksta viedkarti vai lietotni “eParaksts mobile”.

Tomēr pirms MK noteikumu pieņemšanas publiski izskanēja informācija, ka EDS tiks ieviesta divfaktoru autentifikācija, kas paredz pāreju uz elektroniskās identifikācijas rīkiem eParaksts, eParaksts mobile, eID karte un Latvija.lv autentifikācijas pakalpojumiem. Tostarp tika paziņots, ka pēc 2024. gada 1. februāra ar VID piešķirto lietotājvārdu un paroli EDS varēs pieslēgties tikai tās personas, kam nav iespējas izmantot minētos autentifikācijas rīkus, proti:

  • ārvalstnieki, kas reģistrējuši uzņēmējdarbību citā dalībvalstī un kam jākārto muitas formalitātes Latvijā vai jāiesniedz nodokļu deklarācijas;
  • personas, kas uz laiku veic darba pienākumus Latvijā – diplomātiskie un konsulārie pārstāvji un to ģimenes locekļi, bēgļi u.tml. personas.

Ņemot vērā pretrunas starp MK noteikumiem un VID sniegto informāciju, VID tika iesniegts lūgums apstiprināt, ka arī turpmāk visām personām, tostarp tādām, kam ir pieejami elektroniskās identifikācijas rīki (eParaksts, eID karte u.c.), arī pēc 1. februāra būs iespēja pieslēgties EDS, izmantojot VID piešķirto lietotājvārdu un paroli.

VID atbilde

Savā atbildē VID norāda, ka pašlaik plānotās izmaiņas divfaktoru autentifikācijas ieviešanā EDS ir atliktas līdz 2024. gada 1. jūlijam. Līdz ar to šobrīd visiem EDS lietotājiem, tāpat kā līdz šim, ir iespēja pieslēgties, izmantojot VID piešķirto lietotājvārdu un paroli.

Vienlaikus VID informē, ka pēc divfaktoru autentifikācijas ieviešanas ar VID piešķirto lietotājvārdu un paroli EDS tik tiešām varēs pieslēgties tikai tās personas, kam nav iespējas izmantot autentifikācijas rīkus – jau iepriekš minētie ārvalstnieki un personas, kas uz laiku veic darba pienākumus Latvijā (diplomātiskie un konsulārie pārstāvji un to ģimenes locekļi, bēgļi u.tml. personas).

VID plāno noteikt īpašu pieslēgšanās kārtību arī citām fiziskām personām, lai samazinātu administratīvo slogu un papildu izdevumus, kas saistīti ar nepieciešamību gatavot notariālas pilnvaras dokumentu iesniegšanas tiesību nodošanai citām personām. Proti, tiks izstrādāta kārtība, kādā EDS lietotāji (fiziskās personas) varēs pilnvarot citu lietotāju iesniegt EDS dokumentus un citu nepieciešamo informāciju. Šajā nolūkā ir uzsākta MK noteikumu grozījumu izstrāde, tāpēc divfaktoru autentifikācijas risinājuma ieviešana pagaidām ir pārcelta uz 1. jūliju.

Tātad EDS pieslēgšanās ar VID piešķirto lietotājvārdu un paroli būs iespējama vēl pusgadu. VID aicina EDS lietotājus sekot līdzi publicējamai informācijai VID tīmekļvietnē www.vid.gov.lv, lai būtu laikus informēti par VID rastajiem risinājumiem un aktuālajām izmaiņām.

Atgādinām MindLink.lv abonentiem, ka PwC nodokļu eksperti palīdz gatavot fizisko personu atskaites un deklarācijas, t.sk. gada ienākumu deklarāciju. Aicinām sazināties ar mums, ja šis jautājums jums ir aktuāls.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu