Valdes locekļa atbildība ir plaša un aptver dažādas jomas. Arī tās sekas var būt visdažādākās, piemēram, finanšu kompensācija, naudas piedziņa, aizliegums nodarboties ar uzņēmējdarbību, pat kriminālsods. Šajā rakstā apkopotas jomas, kurās valdes loceklim var iestāties atbildība. Aplūkosim arī, kā var šo risku mazināt.
Komerclikums ietver plašu regulējumu, jo tas pamatā balstās uz ģenerālklauzulu, kas nosaka, ka valdes loceklim jārīkojas kā krietnam un rūpīgam saimniekam, proti, jāpieņem pamatoti lēmumi, kas ir uzņēmuma labākajās interesēs. Turklāt šajā gadījumā darbojas nevis nevainības prezumpcija, bet valdes locekļa vainas prezumpcija, t.i., valdes loceklim pašam jāpierāda, ka viņš ir rīkojies kā krietns un rūpīgs saimnieks.
Ja valdes loceklis rīkojas labā ticībā atbilstoši padomes vai dalībnieka apstiprinātam lēmumam, tad atbildība neiestājas. Tomēr šāda atbilstīga rīcība uzreiz nenozīmē, ka atbildība valdes loceklim neiestāsies. Prasījumi pret valdes locekli noilgst piecu gadu laikā no zaudējumu radīšanas brīža.
Komerclikums valdes locekļiem uzliek arī konkurences ierobežojumus, tādēļ valdes loceklis bez padomes vai dalībnieka atļaujas nevar:
Ieviešot Digitalizācijas direktīvu, Latvijā tika mainīts regulējums, kas uzliek valdes loceklim atbildību par sabiedrības juridiskās adreses reģistrēšanu. Valdes loceklis ir atbildīgs par sabiedrības reģistrāciju adresē, kurā tai ir tiesisks pamats būt reģistrētai, un tas tiek veikts ar valdes locekļa apliecinājumu par tiesībām šajā adresē atrasties. Valdes loceklis ir atbildīgs arī par to, ka sabiedrība šajā adresē būs sasniedzama. Ja valdes loceklis pārkāpj šos noteikumus, var tikt piemērots Krimināllikuma 272. pants – nepatiesu ziņu sniegšana valsts iestādei.
Tātad valdes locekļa atbildība tiek regulēta gan salīdzinoši abstrakti, gan ļoti konkrēti, tomēr jāņem vērā, ka atbildība praksē tiek piemērota arī par ģenerālklauzulu pārkāpumu. Piemēram, 2019. gada 18. aprīlī tika pieņemts spriedums par valdes locekļu solidāru atbildību un 15 miljonu eiro piedziņu no tiem,1 jo tika atzīts Komerclikuma 169. panta pārkāpums – valdes locekļi nav rīkojušies kā krietni un rūpīgi saimnieki. Šajā lietā pret valdes locekļiem vērsās maksātnespējas administrators, lai kreditoriem atgūtu pēc iespējas vairāk līdzekļu. Administrators uzskatīja, ka valdes locekļu nesaimnieciskas rīcības rezultātā tikuši apstiprināti bankas kredīti, nepārliecinoties, vai aizņēmēji spēs tos atdot, kas novedis banku līdz maksātnespējai. Pēc sprieduma valdes locekļi iesniedza kasācijas sūdzību, kura tika noraidīta.
Maksātnespējas regulējums paredz vairākas valdes locekļa atbildības formas, kas iestājas tam personīgi, ja atklājas pārkāpums.
Valdes locekļiem var iestāties solidāra atbildība par parādnieka dokumentu nenodošanu maksātnespējas procesā, ja to pieprasa maksātnespējas administrators. Atbildība iestājas arī tad, ja dokumentācija nav sakārtota un atrodas tādā stāvoklī, ka nav iespējams gūt skaidru priekšstatu par parādnieka darījumiem un mantas stāvokli pēdējo trīs gadu laikā. Tas nostiprina atziņu, ka valdes locekļiem jābūt informētiem par uzņēmuma finanšu stāvokli un tas regulāri jāuzrauga, jo valdes locekļi ir ieinteresētās personas pret parādnieku jeb maksātnespējīgo uzņēmumu.
Šis regulējums arī ļauj maksātnespējas administratoram izvērtēt un atcelt darījumus, kas veikti trīs gadus pirms maksātnespējas pasludināšanas dienas, un piedzīt līdzekļus no valdes locekļa personīgi, ja šie darījumi bijuši par pamatu uzņēmuma nonākšanai maksātnespējas stāvoklī. Tātad valdes loceklis var atbildēt tieši ar savu mantu par sevis pieņemtajiem kļūdainajiem lēmumiem.
Ja valdes loceklis ar savu darbību ir novedis sabiedrību līdz maksātnespējai, ir iespējama Krimināllikuma 213. panta piemērošana – novešana līdz maksātnespējai. Šeit izšķir vieglāku atbildību par nolaidību un smagāku atbildību par apzinātu novešanu līdz maksātnespējai. Tātad valdes loceklim draud ne tikai zaudējumu atmaksas pienākums, bet atsevišķās situācijās pat reāls cietumsods.
Plaša atbildība valdes locekļiem ir paredzēta arī likumā “Par nodokļiem un nodevām”. Šeit ietvertas VID pilnvaras uzsākt procesu par sabiedrības nokavēto nodokļu atmaksu valsts budžetam, to saņemot no valdes locekļa personīgi. Taču vispirms jāizpildās šādiem kritērijiem:
Papildus var iestāties kriminālatbildība atbilstoši Krimināllikuma 218. pantam – izvairīšanās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu samaksas. Šis pants ir piemērojams, ja izvairīšanās notikusi lielā apmērā (tiek pārsniegtas 50 minimālās mēnešalgas).
Uzmanība jāvērš arī uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas (NILLTFN) regulējumu. Ja valdes loceklis ir atbildīgs par NILLTFN jomu, tad uzraugošā iestāde var piemērot brīdinājumu, soda naudu vai atsaukt no šādas valdes atbildības funkcijas tālākās izpildes.
Valdes locekļa atbildība aptver plašu jomu klāstu, tādēļ ir vērts īpaši rūpīgi izvērtēt katru noslēgto darījumu. Ir iespējams izvēlēties valdes locekļa atbildības apdrošināšanu šādiem mērķiem:
Izvēloties apdrošināšanu, jāiepazīstas ar tās ierobežojumiem, jāapzinās, ko apdrošinātājs segs un ko nesegs, kā arī jāizvērtē, vai polise sedz uzņēmuma aktuālos riskus. Piemēram, apdrošinātāji neuzņemsies apdrošināt apzināti pretlikumīgas darbības, krāpšanu, jau pirms polises iegādes uzsāktus strīdus vai darbības, kuru nolūks ir personīgā labuma gūšana.
_______________
1 2019. gada 18. aprīļa Rīgas apgabaltiesas spriedums lietā Nr. C30601515 (lietas arhīva numurs: CA-0081-19).
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuPēdējā laikā publiskajā vidē ir sastopama informācija, kurā uzsvars tiek likts uz piegādātāju rīcības ietekmi uz konkurenci. Turpretī tas, kas reti tiek detalizēti vērtēts, ir – kā konkurenci kropļo pircēja rīcība. Publiskajos iepirkumos prasību noteikšanas ziņā pasūtītājam ir dota izvēles brīvība, tomēr nereti pasūtītājs, nosakot prasības, jau sākotnēji ierobežo kandidātu vai pretendentu piedāvājumu iesniegšanu, kas kopumā kropļo konkurenci. Šajā rakstā aplūkosim sīkāk, kādas pasūtītāja darbības, izvirzot prasības vai kritērijus publiskajos iepirkumos, nereti tieši vai netieši kropļo konkurenci.
2021. gadā informējām par Eiropas Komisijas mākslīgā intelekta (MI) regulas projektu, kuras MI sistēmu regulējums ietver uz risku balstītu pieeju. Proti, tādas MI sistēmas, kas uzskatāmas par nepieņemama riska sistēmām, ES nav pieļaujamas vispār. Savukārt augsta riska MI sistēmām regulas projekts paredz stingrus nosacījumus, kas jāizpilda, lai tās drīkstētu izplatīt ES tirgū. Kamēr tiek veikti priekšdarbi MI regulas piemērošanai, 2022. gada septembrī Komisija prezentēja direktīvas projektu par MI ārpuslīgumiskās atbildības noteikumiem (“Atbildības direktīvas projekts”), kurš kopā ar MI regulas projektu un MI produktu drošības noteikumiem veidos ietvaru MI sistēmu izplatīšanai ES tirgū. Šajā rakstā – īsumā par to, ko paredz Atbildības direktīvas projekts, lai uzņēmumi varētu izplatīt MI sistēmas tirgū.
Uzņēmumi arvien aktīvāk cenšas radīt dažādību un iekļaujošu darba vidi saviem darbiniekiem. Viens no instrumentiem, kā to īsteno, ir darbinieku aptaujas, kurās citstarp iekļauj jautājumus par seksuālo orientāciju, reliģisko pārliecību, veselības stāvokli un citu sensitīvu informāciju, kas nav nepieciešama tiešo darba pienākumu veikšanai. Bieži vien iegūtie dati nerada cerēto rezultātu, tieši pretēji – palielina diskrimināciju darba vidē vai pat rada uzņēmumam milzīgas finanšu sekas. Šajā rakstā – par to, kam pievērst uzmanību, veicot darbinieku aptaujas, kurās tiek iekļauti dažādības un iekļaujošas darba vides jautājumi.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).