Uzņēmuma līgumu slēgšana ir neizbēgama uzņēmējdarbības sastāvdaļa, taču šādu procesu nevar veikt, pilnībā neizvērtējot riskus. Gadu gaitā ir izveidojusies pietiekama tiesu prakse, kas ļauj izdarīt secinājumus par tiesas pieeju situāciju risināšanai, kurās jāvērtē tiesisko attiecību raksturs, nosakot, vai slēgts uzņēmuma līgums vai darba līgums. Šajā rakstā – par tiesu praksi, kas nosaka rīcības ietvaru, slēdzot vienu vai otru līgumu.
Uzņēmuma līgumu un darba līgumu nošķirošās pazīmes dažādos interneta avotos ir plaši pieejamas, taču šādu situāciju risināšana tiesā ir maz aprakstīta. Līguma veida izvēle vienmēr būs strīdīga – kā atzīmējusi Augstākā tiesa,1 ir jārespektē personu griba, dibinot tiesiskās attiecības un izvēloties līguma veidu, taču vienlaikus valstij ir pienākums kontrolēt, vai zem cita veida nodarbinātības netiek slēptas darba tiesiskās attiecības.
2006. gadā tiesa2 vērtējusi, vai atbilstoši Darba likuma 41. pantam darbiniekam ir tiesības prasīt darba līguma izteikšanu rakstveidā, ja noslēgts uzņēmuma līgums. Tiesa konstatēja, ka pastāvēja darba tiesiskās attiecības, jo puses bija vienojušās par visām darba līguma būtiskajām sastāvdaļām, tostarp darba samaksu un faktiskajiem izdevumiem. No sprieduma secināms, ka darbinieks var prasīt darba līguma izteikšanu rakstveidā, ja noslēgts uzņēmuma līgums.
2013. gadā tiesa3 noteica, ka personai nav tiesību prasīt darba tiesisko attiecību pastāvēšanas atzīšanu un darba līguma noslēgšanu, ja līguma priekšmets ir nevis darbs vispār, bet konkrēts norādīts rezultāts.
Savukārt 2017. gada spriedumā4 tiesa vērtējusi arī pierādīšanas pienākumu šādos strīdos. Tiesa noteica, ka prasītājai (uzņēmējai) jāspēj pierādīt, ka patiesais nodoms bija darba līguma slēgšana un ka uzņēmuma līguma noslēgšanu prasītāja nav vēlējusies, norādot kādu apstākļu ietekmē viņa ir rīkojusies pretēji savai gribai. Kā būtisku darba attiecību neesības pazīmi tiesa uzsvēra atvaļinājuma tiesību nerealizēšanu 14 mēnešu laikā un apstākli, ka atlīdzības lielums katrreiz noteikts, vadoties no sniegtā pakalpojuma apjoma.
Šajā spriedumā tika vērtētas arī citas pazīmes:
Turklāt spriedumā noteikts, ka darba tiesisko attiecību konstatēšanai vērtējamas arī pazīmes, kas noteiktas Starptautiskās Darba organizācijas rekomendācijā Nr. 198 un likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8. panta 2.2 daļā.5 Tādēļ ir skaidrs, ka, izskatot strīdu civillietā, lai konstatētu darba tiesisko attiecību faktu, papildus darba tiesību regulējumam var tikt vērtētas arī nodokļu regulējuma pazīmes.
Šeit jāmin, piemēram, 2011. gadā6 administratīvajā tiesā risinātais strīds par VID lēmumu noteikt papildus maksājamās obligātās iemaksas un soda naudu. Spriedumā tiesa uzsvēra, ka jāiegūst tieši vai netieši pierādījumi, ka ir panākta vienošanās par darba līguma būtiskajām sastāvdaļām. Tiesas ieskatā par darba tiesisko attiecību esību var liecināt arī citas kopumā vērtējamas iezīmes, piemēram:
Apkopojot minēto, strīdos, kuru pamatā ir uzņēmēja prasība atzīt uzņēmuma līgumu par darba līgumu, jāņem vērā šādi galvenie aspekti:
_________________________
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuLīdz ar minimālā VSAOI apmēra noteikšanu atsevišķās nozarēs ir palielinājies ārpakalpojumā nodoto funkciju skaits. Turklāt uzņēmumi arī konsolidē amata vietas, lai aizvietotu darbiniekus, kas uzņēmumā veica nepilnas slodzes darbu un nebija sociāli apdrošināti vismaz minimālās algas apmērā ik mēnesi. Šajā rakstā – par papildu darba veikšanas niansēm.
Līdz ar pieaugošu asociāciju lomu sabiedrībā un atsevišķās nozarēs aktuāli kļūst jautājumi par asociāciju darbībā un savstarpējā komunikācijā izmantotajiem datiem, kas nereti tiek iegūti no to biedriem. Nevajadzētu aizmirst, ka arī asociācija ir Konkurences likuma subjekts un ka uz asociācijām un to biedriem – tāpat kā uz jebkuru tirgus dalībnieku – attiecas šī likuma prasības, kuras iekļauj arī ierobežojumus komerciāli sensitīvas informācijas nodošanai, apkopošanai un pieejamībai asociāciju biedriem. Kādi noteikumi jāņem vērā biedriem, iesniedzot finanšu datus savai asociācijai?
Lai gan darba līgums ir svarīgs katra uzņēmuma darbības pamats un tā saturs visai izsmeļoši noteikts Darba likuma (“DL”) 40. pantā, praksē bieži nākas sastapties ar kļūdainiem, neprecīziem un atsevišķos gadījumos pat prettiesiskiem darba līguma nosacījumiem. Periodiska darba līgumu pārskatīšana ir svarīga, un šis raksts palīdzēs saskatīt būtiskus, taču nereti ignorētus darba līgumu trūkumus, kā arī sniegs ieteikumus uzlabojumiem.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).